Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    KMB 7,014.77 -0.85%    MPT 69,998.51 2.6%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

„Carlsberg“ очекува пад од 15% на нивниот оперативен профит за годинава

Време: 16:29

Датум: август 13, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Данската пиварница „Carlsberg“ соопшти дека очекува оперативната добивка да падне за 15% во оваа година, бидејќи блокадите ќе влијаат на продажбата на клучните пазари како Кина и Западна Европа во втората половина од годината. Веста ја испрати цената на акциите на компанијата подолу за 5%, пренесува „Reuters“.

Третата по големина пивара во светот, по „Anheuser Busch InBev“ и „Heineken“, ја откажаа втората транша од откуп на акции и рекоа дека ќе скратат неодреден број работни места во седиштето во Копенхаген.

Компанијата соопшти дека иако потрошувачите почнале да се враќаат во баровите и рестораните во Кина и Западна Европа во текот на летото, блокадите веројатно ќе извршат притисок врз продажбата до крајот на годината.

Кинескиот пазар, најголемиот во обемот на „Carlsberg“, го започна третиот квартал добро, но продажбата беше погодена од неодамна обновените блокади во делови од земјата.

Во Западна Европа продажбата во барови и ресторани постепено закрепнува, но не се очекува да се вратат на нормално ниво во оваа година, соопшти компанијата.

„Признавајќи дека се соочуваме со нова реалност на пазарот, вклучително и промени во преференциите на потрошувачите и намалено ниво на комерцијална активност, ние преземаме чекори за да ја прилагодиме нашата работа кон она што се случува“, рече извршниот директор Сес`т Харт.

Во април, „Carlsberg“ ја намали прогнозата, но сега најави дека очекува падот на органскиот оперативен профит оваа година да биде помеѓу 10 и 15%.

Од средината на март, цената на акциите се зголеми за повеќе од една третина, но сепак се тргува под највисоката сума од 1.065 круни, која ја достигна во јануари.

Приходите од вториот квартал на „Carlsberg“ паднаа за 15 проценти во однос на една година порано на 15,9 милијарди круни (2,5 милијарди долари) со пад од вкупниот обем од 8 проценти. Сето ова одговара на првичните резултати кои беа објавени во текот на минатиот месец.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Со „ЛУКОИЛ КЛУБ“ претвори ги поените во гориво  ЛУКОИЛ Македонија воведе нова програма за лојалност за физички лица наречена „ЛУКОИЛ КЛУБ“ преку која членовите на…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…