Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,801.76 -0.26%    KMB 7,098.00 0.35%    MPT 68,170.47 1.39%    SBT 2,837.00 2.99%    TNB 17,200.00 -1.02%    

ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

Време: 13:12

Датум: август 11, 2020

Категорија: ДИЕТИ

Во текот на оваа двонеделна диета може да сметате на губиток до 7 кг. Првите 2 – 3 дена се малку потешки, но потоа се оди прилично добро. Може да се спроведува во било кој период на годината затоа што намирниците вклучени во оваа диета се достапни преку цела година.

Диетата има два циклуса односно секој ден се повторува после одреден период – во заградата може да видите кој ден.

Прв ден (13 ден)

Појадок: црно кафе

Ручек: 2 тврдо варени јајаца, салата од варена зелка со маслиново масло, чаша сок од домати без сол

Вечера: риба на скара или варена.

 

Втор ден (11 ден )

Појадок: црно кафе, парче црн леб

Ручек: риба на скара или варена, салата од зеленчук со маслиново масло

Вечера: 200 гр варено говедско месо, чаша јогурт

 

Трет ден (8 ден)

Појадок: црно кафе, двопек (од црн леб)

Ручек: голема печена тиквичка, јаболко

Вечера: 2 тврдо варени јајаца, 200 гр говедско варено, салата со свежа зелка со маслиново масло.

Четврти ден (9 ден)

Појадок: црно кафе

Ручек: 1 меко варено јајце, 3 големи варени моркови со маслиново масло, 15 грама тврдо сирење

Вечера: овошје

 

Петти ден (10 ден)

Појадок: свеж морков со сок од лимон

Ручек: голема варена или печена риба, чаша сок од домати без сол.

Вечера: овошје

 

Шести ден (14 ден)

Појадок: црно кафе

Ручек: половина варено пиле, салата од варена зелка и моркови со маслиново масло

Вечера: 2 варени јајца, салата од зеленчук

 

Седми ден (12 ден)

Појадок: чај без шеќер

Ручек: 200 гр варено говедско,о вошје

Вечера: изберете вечера од било кој ден освен од третиот

 

Додатни напомени :

– строго да се почитуваат зададените количини

– количината на салата не е ограничена, но количината на масло не смее да надминува 1 супена лажица

– задолжиелна е лесна прошетка барем 30 минути дневно

– 1 литар малку газирана вода со сок од еден лимон да се испие во текот на денот (најдобро кога ќе почувствувате глад, а не е време за оброк).

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Диета со кисело млеко

  Диета со кисело млеко

  Оваа диета може да ви помогне да изгубите 5 – 6 килограми за 10 дена. Сепак, бидејќи е во прашање рестриктивна диета, таа не би…

 • Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Изгубете го вишокот килограми лесно и здраво, без исфрлање на ниту една група на намирници. Есента изобилува со големи трпези кои многу негативо влијаат на…

 • Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

  Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

  Балансираната исхрана е клуч за совршената фигура. Затоа, решивме да ви понудиме една балансирана диета со која непречено може да симнете 5 кг за 1…

 • ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

  ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

  „Месечевата диета“ е добро позната метода за која се вели дека врши детоксикација на организмот и го потикнува телото на губење на тежината – дури и…

 • ДИЕТА: Краставица диета

  ДИЕТА: Краставица диета

  Диетата со крставици е идеална за сите оние кои ги мрзи премногу да размислуваат што ќе јадат додека се на диетa затоа што диетниот план…

 • Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

  Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

  Не е лесно да се практикува посебен режим на исхрана ако сте на работа цел ден. Сепак не губете волја бидејќи група американски нутриционисти објавија…

 • Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Ако вашата желба е идеалната линија, не е потребно да се откажете од омилената храна… Овој режим на исхрана се базира на внесување на големи…

 • Медитеранска диета

  Медитеранска диета

  Британскиот нутриционист, д-р. Ана Бинс, понуди решение за најголемиот проблем на секој кој ќе се фати во костец со намалувањето на килограмите – истрајноста. Да…

 • ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  Едноставната експрес диета спаѓа во групата на „брзи диети”. Направена е така што диеталците нема да почувствуваат глад, а „наградата“ e два килограми помалку за…

 • ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  Јога диетата претставува збир на правила кои иако се крајно едноставни, даваат одлични резултати видливи на вагата, но и на телесните пропорции. Не мора да…