Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    KMB 7,014.77 -0.85%    MPT 69,998.51 2.6%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

Велика Британија планира да ги отстрани тарифите за увоз на јапонски автомобили

Време: 16:01

Датум: август 10, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Велика Британија е решена да ги укине тарифите за увозот на јапонски автомобили до 2026-та година, како дел од трговскиот договор што двете земји сакаат да го склучат до крајот на месецот, соопшти „Nikkei“ во неделата.

Царинскиот договор е во согласност со постојниот договор на Јапонија со Европската унија (ЕУ) за давачки за автомобили, потсетува „Bloomberg“.

На веста, која ја сподели „Nikkei“, претходеше средба меѓу јапонскиот министер за надворешни работи Тошимитсу Мотеги и британската министерка за трговија Елизабет Трус минатата недела во Лондон.

По „Brexit“, двете земји брзаат да го заменат британскиот дел од трговскиот договор меѓу Јапонија и ЕУ пред крајот на преодниот рок за преговарање за условите за излез на Велика Британија од блокот на крајот на годината. Неуспехот да се создаде нова рамка до тогаш ќе значи повисоки тарифи од 2021-ва година.

Двете земји разговараат и за британскиот извоз на сирење, со тоа што Велика Британија се обидува да ја прошири квотата за пониски тарифи договорени меѓу Јапонија и ЕУ, додека Јапонија сака да го задржи статус кво, објави „Nikkei“.

Во почетокот на јануари годинава, Лондон и Токио започнаа преговори за договорот, со постапката под притисок на јапонските преговарачи за брзо отстранување на тарифите за автомобили од Велика Британија. Според Трус, договорот ќе обезбеди повеќе можности за компаниите и луѓето во секој регион на Велика Британија и ќе помогне во стимулирање на економијата по невидените економски предизвици што ги поставува коронавирусот.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан продолжува да се фокусира на себе во период во кој, според таблоидите, не ѝ цветаат рози во бракот со Кање Вест. 39-годишната sвезда…

 • Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе заздрават, покажува студијата направена од австриските власти…

 • Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин,…

 • Совети кои ве водат кон успех

  Совети кои ве водат кон успех

  Вашиот став е клучен фактор во секоја потрага по ново работно место. Позитивниот став може да ви помогне многу повеќе од негативниот став. Негативниот став…

 • Ранливите категории да се заштитат од енергетска сиромаштија!

  Ранливите категории да се заштитат од енергетска сиромаштија!

  Регулаторната  комисија за енергетика бара можности во следниот период ранливите категории на граѓани да користат дополнителни средстава за заштита од енергетска сиромаштија. Синдикатот и граѓанските…

 • „Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите Нации

  „Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите Нации

  Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека е потребна посилна соработка. Тоа…

 • Женското трио од „Пријатели“ – Анистон, Кокс и Кудроу – повторно заедно(видео)

  Женското трио од „Пријатели“ – Анистон, Кокс и Кудроу – повторно заедно(видео)

  Трите ѕвезди на култната ТВ-серија „Пријатели“ Џенифер Анистон, Кортни Кокс и Лиза Кудроу се собраа во неделата вечер во куќата на Џенифер, каде заедно ги…

 • Сончево со мала до умерена облачност

  Сончево со мала до умерена облачност

  Времето претпладне сончево со мала до умерена облачност. Од пладневните часови во западните делови ќе се зголеми облачноста и ќе има услови за појава на…

 • Ибрахимовиќ: Да имав 20 години ќе дадев уште два гола

  Ибрахимовиќ: Да имав 20 години ќе дадев уште два гола

  Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ, кој беше двоен стрелец синоќа против Болоња во 1. коло од италијанскиот шампионат (2:0), се спореди со херојот на филмот…

 • Меѓународна истрага: Валкани пари поминувале низ најголемите светски банки

  Меѓународна истрага: Валкани пари поминувале низ најголемите светски банки

  Астрономските износи на “валкани” пари со години минувале низ најголемите банкарски институции во светот, откри истрагата на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ICIJ), која го…