Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.00 -2.69%    KMB 7,038.63 -0.51%    MPT 69,998.51 2.6%    TTK 1,350.00 0%    

„Hyundai“ најави три електрични модели (ВИДЕО)

Време: 15:12

Датум: август 10, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

„Hyundai“ во 2015-та година официјално го креираше подбрендот за своите луксузни автомобили наречен „Genesis“, a сега тоа стана „Ioniq“, но само за електричните возила.

Од компанијата најавија три електрични модели.

Првиот ќе ја има ознаката „Ioniq 5“, а станува збор за електричен кросовер базиран на концептот „Hyundai 45“ кој минатата година имаше деби на саемот во Франкфурт.

Тој се очекува на почетокот на 2021-ва година, а другиот модел „Ioniq 6“, седан кој е базиран на концептот „Prophecy“ кој беше виден на почетокот на оваа гидна, а продикциската верзија ќе се појави дури во 2022-ра година.

„Ioniq 7“ e третиот модел кој се очекува, а тоа е електричен „SUV“ кој ќе се појави на почетокот на 2024-та година. Новите модели ќе ја користат новата платформа наречена „Electric Global Modular Platform“ (E-GMP), која ќе овозможи брзо полнење и голем домет.

„Hyundai“ го креираше подбрендот „Ioniq“ со цел да ја поддржи стратегијата „2025“ која има за цел да продава 560.000 електрични возила. Компанијата сака до 2025-та година да стане третито најголем производител на еколошки прифатливи возила.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Бидете присутни дигитално: прес-конференција со шефот на Opel, Мајкл Лохшелер, во 13 часот Целосна програма: сите цени, сите нивоа на опременост, сите технички детали Од…

 • Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Покрај течниот гас, метанот (CNG) e уште една погонска опција која на возачите им овозможува заштеда, а и помага и на природата благодарејќи на помалата…

 • „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  Италијанскиот производител „Ferrari“ го обнови најприфатливиот модел во својата гама – купе-кабриолетот „Portofino“. Промените во возилото се главно во техничкиот дел, бидејќи тој доби додаток…

 • „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  Германската компанија „Dailmer“ го претстави „Mercedes-Benz GenH2“ – првиот камион на брендот со водороден погон. Моделот дебитираше како концепт, а сериското производство ќе започне во…

 • Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  „Mercedes“ на почетокот на септември ја претстави новата генерација на „S Сlasѕ“, a сега се познати и цените на овој автомобил на германскиот пазар. Оние…

 • Британците тврдат: Млад хрватски претприемач се подготвува да го преземе Bugatti

  Британците тврдат: Млад хрватски претприемач се подготвува да го преземе Bugatti

  Групацијата Volkswagen наводно би сакала да се ослободи од производителот на луксузни спортски автомобили Bugatti, а како можен купувач, со кого наводно преговорите веќе отишле…

 • Ретро! „Nissan“ го претстави „Z Proto“ – наследникот на „370Z“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Ретро! „Nissan“ го претстави „Z Proto“ – наследникот на „370Z“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Автомобилот со кој „Nissan“ го најавува наследникот на актуелниот „370Z“ има твин-турбо „V6“ мотор и мануелен менувач, кој ќе ги воодуштеви традиционалистите. „Nissan 370Z“ дебитираше…

 • Радикално поразличен: Пристигна новиот „Hyundai Tucson“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Радикално поразличен: Пристигна новиот „Hyundai Tucson“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Hyundai“ ги објави фотографиите и техничките детали од новиот „Tucson“ кој веќе на прв поглед значително се разликува од актуелната верзија на овој модел. Корејскиот…

 • Освежен изгледот на лимузината „G70“ (ФОТО)

  Освежен изгледот на лимузината „G70“ (ФОТО)

  Луксузниот бренд на „Hyundai“, „Genesis“ го освежи изгледот на својата најмала лимузина „G70“ која сега има унапреден дизајн и технологија. „G70“ е директен ривал на…

 • „Audi“ претстави два електрични „SUV“ модели со 3 електромотори и 500 „коња“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Audi“ претстави два електрични „SUV“ модели со 3 електромотори и 500 „коња“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Германскиот производител ги објави фотографиите и техничките детали за моделите „E-Tron S“ и „E-Tron S Sportback“ кои се наоѓаат во врвот на понудата на нивните…