Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    GTC 1,790.00 -0.22%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,896.37 2.45%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

Илинден прогласен за Ден на македонско-американското наследство во Вашингтон

Време: 08:39

Датум: август 8, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Американската престолнина денеска објави прокламација со која 2 август се прогласува за Ден на македонско-американското наследство во Вашингтон.

Прокламацијата е донесена по иницијатива на Обединета македонска дијаспора (ОМД), организација на иселениците Македонци кои живеат и работат во САД, и потпишана од градоначалничката Мјуриел Бaузер.

-Иако беше побарано уште пред еден месец, од нејзината канцеларија се извинија што малку задоцнија, поради зафатеност околу вонредната ситуација со Ковид-19 во САД, изјави за МИА Мето Колоски, претседател на ОМД.

Македонците во Вашингтон и насекаде низ земјата, вели тој, се посебно горди за признанието што го дава една од најважните политички институции во Америка, главниот град на САД.

-Додека, македонските Американци имаат богато и традиционално искуство во уметноста, архитектурата, поезијата, музиката, и танците; и додека, македонските Американци прават вредни придонеси во многу аспекти на животот вклучително и во бизнисот, правото, медицината, образование, технологија, влада, воена служба, спорт, и култура; и

-Додека, многумина Македонци се истакнати лидери и јавни службеници кои придонесуваат кон богатството на разновидноста на нашата култура, и изразуваат гордост за нивното богато наследство; и додека, денес, Обединета македонска дијаспора и македонско американската заедница го слават Илинден, важен празник кој што го празнува храбриот, иако неуспешен обид за ослободување на Македонците, и создавање на првата демократска република во југоисточна Европа; и

-Додека, македонските Американци се придружуваат на заложбите за мирно и разновидно општество каде секој поединец е третиран еднакво: Сега, затоа, јас, градоначалничката на Вашингтон, го прогласувам 2 август 2020, во Вашингтон, како „Ден на македонско- американското наследство“, се вели во прокламацијата.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

  Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

  Британскиот премиер Борис Џонсон ќе ги повика граѓаните да работат од дома и ќе воведе нови ограничувања за пабовите, баровите и рестораните во обид да…

 • Одбележан 22 Септември – Денот без автомобили

  Одбележан 22 Септември – Денот без автомобили

  Во цела Европа, во рамки на Европската недела на мобилност (ЕНМ), се одбележува Денот без автомобили, 22 Септември. Годинава, поради неповолната епидемиолошка ситуација предизвикана од…

 • Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Убеден сум дека до крајот на неделава ќе биде објавен четвртиот сет на економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците…

 • Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан ги покажа своите облини во микробикини(фото)

  Ким Кардашијан продолжува да се фокусира на себе во период во кој, според таблоидите, не ѝ цветаат рози во бракот со Кање Вест. 39-годишната sвезда…

 • Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

  Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе заздрават, покажува студијата направена од австриските власти…

 • Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

  Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го пренесуваат вирусот на ограничен начин,…

 • Совети кои ве водат кон успех

  Совети кои ве водат кон успех

  Вашиот став е клучен фактор во секоја потрага по ново работно место. Позитивниот став може да ви помогне многу повеќе од негативниот став. Негативниот став…

 • Ранливите категории да се заштитат од енергетска сиромаштија!

  Ранливите категории да се заштитат од енергетска сиромаштија!

  Регулаторната  комисија за енергетика бара можности во следниот период ранливите категории на граѓани да користат дополнителни средстава за заштита од енергетска сиромаштија. Синдикатот и граѓанските…

 • „Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите Нации

  „Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите Нации

  Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека е потребна посилна соработка. Тоа…

 • Женското трио од „Пријатели“ – Анистон, Кокс и Кудроу – повторно заедно(видео)

  Женското трио од „Пријатели“ – Анистон, Кокс и Кудроу – повторно заедно(видео)

  Трите ѕвезди на култната ТВ-серија „Пријатели“ Џенифер Анистон, Кортни Кокс и Лиза Кудроу се собраа во неделата вечер во куќата на Џенифер, каде заедно ги…