Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    KMB 7,014.77 -0.85%    MPT 69,998.51 2.6%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

„Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

Време: 13:54

Датум: август 7, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите со синдикатите. Со ова предупредување, авиокомпанијата го зацврсти тонот против позадината на намалената побарувачка за летови и патувања поради коронавирусот, пренесува „Bloomberg“.

Најголемата авиокомпанија во Европа објави прилагодена оперативна загуба од 1,7 милијарди евра за вториот квартал, поради суспендираните летови во услови на пандемијата.

Иако аналитичарите очекуваа полош резултат во однос на прилагодениот „EBIT“, бизнисот настрада сериозно. „Lufthansa“ изгуби повеќе од една милијарда евра во готовина помеѓу април и јуни – скоро 450.000 евра на час, проценува „Handelsblatt“.

Бидејќи групата предвидува дека побарувачката за авионско патување ќе се врати на нивото пред кризата најрано до 2024-та година, извршниот директор Карстен Шпор претстави сеопфатна програма за реструктуирање наречена „ReNew“. Таа опфаќа намалување на 22.000 работни места со полно работно време, како и намалување на флотата на групата, во која моментно се вклучени 760 авиони, и покрај „трајното приземјување на најмалку 100 авиони“.

Мерките се насочени кон намалување на трошоците и враќање на околу 9 милијарди евра државна помош. Како и нејзините конкуренти „IAG SA“ и „Air France KLM“, германскиот превозник се соочува со бавно закрепнување бидејќи долгите летови од кои главно обезбедуваше приходи се празни заради ограничувањата за патувања низ целиот свет.

„Lufthansa“ во моментов нуди околу 40% од својот нормален капацитет за летови со кратки релации и 20% за долгите релации. Капацитетот се очекува да се зголеми на 55% и 50% соодветно во четвртиот квартал.

„Ние доживуваме ресетирање на глобалниот воздушен сообраќај“, рече извршниот директор Карстен Шпор во изјавата. „Не очекуваме побарувачката да се врати на нивото пред кризата пред 2024-та година“, предвиде тој.

Избегнувањето на технолошки вишок веќе не е реално ниту во Германија, каде компанијата се потпира главно на доброволни заминувања.

Работната сила на „Lufthansa“ веќе се намали за 8.300 лица во однос пред една година. Во тек е програма за намалување на 20% од раководните и 1.000 канцелариските места.

Сепак, предупредувањето за присилни отпуштања укажува на растечки тензии со синдикатите.

Компанијата наведува дека е очигледно дека во втората половина од годината ќе биде во загуба и дека не очекува пресврт на протокот на пари за неколку месеци од 2021-ва година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Со „ЛУКОИЛ КЛУБ“ претвори ги поените во гориво  ЛУКОИЛ Македонија воведе нова програма за лојалност за физички лица наречена „ЛУКОИЛ КЛУБ“ преку која членовите на…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…