Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,801.76 -0.26%    KMB 7,098.00 0.35%    MPT 68,224.60 1.47%    SBT 2,837.00 2.99%    TNB 17,200.00 -1.02%    

Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

Време: 14:16

Датум: август 7, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Иако Полска е голем производител на автомобили, станува збор за фабрики на странски компании, па веста дека во оваа земја ќе се произведуваат возила од домашен бренд е вистинско освежување.

Станува збор за стартап компанијата „ElectroMobility Poland“, која се состои од четири правни субјекти од оваа земја, а е поддржана и од државата.

Па така настана брендот „Izera“, кој името го доби по една планина во југозападна Полска.

Неодамна „Izera“ претстави два прототипа на идни продукциски модели на струја – хечбек со фабрички ознаки „T100“ и „SUV Z100“.

Според планот овие две возила треба сериски да се произведуваат од 2023-та година.

Двата автомобили имаат модерен дизајн, а од полската компанија велат дека до „стотка“ забрзуваат за помалку од 8 секунди и имаат автономија на возење до 400 km.

Купувачите ќе може да изберат помеѓу две големини на батериите, а покрај полначите за домашна употреба, автомобилите ќе може да се подолнуваа со електрична енергија и со брзи полначи.

Што се однесува до механиката, „Izera“ преговара со германската компанија „EDAG Engineering“ која би требало да биде задолжена за механичката платформа.

Уште еден важен партнер во реализацијата на овој проект е италијанското дизајнерско студио „Torino Design“, кое е задолжено за визуелниот идентитет на автомобилите.

Доколку овој полски „SUV“ на некој постоечки модел, тоа е затоа што како консултант е ангажиран Тедеуш Јелец, долгогодишен дизајнер на „Jaguar“ кој работеше на моделите „F-Pace“ и „I-Pace“.

Иницијаторите на проектот сакаат нивните автомобили да не бидат премногу луксузни и скапи, туку со пристапни цени за купувачите во Полска, што е – судејќи по изгледот на прототиповите, а кога ќе се земе во предвид и цената на денешните електрични модели – малку контрадикторно.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  Италијанскиот производител „Ferrari“ го обнови најприфатливиот модел во својата гама – купе-кабриолетот „Portofino“. Промените во возилото се главно во техничкиот дел, бидејќи тој доби додаток…

 • „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  Германската компанија „Dailmer“ го претстави „Mercedes-Benz GenH2“ – првиот камион на брендот со водороден погон. Моделот дебитираше како концепт, а сериското производство ќе започне во…

 • Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  Колку ќе чини новата „Mercedes S Сlasѕ“?

  „Mercedes“ на почетокот на септември ја претстави новата генерација на „S Сlasѕ“, a сега се познати и цените на овој автомобил на германскиот пазар. Оние…

 • Британците тврдат: Млад хрватски претприемач се подготвува да го преземе Bugatti

  Британците тврдат: Млад хрватски претприемач се подготвува да го преземе Bugatti

  Групацијата Volkswagen наводно би сакала да се ослободи од производителот на луксузни спортски автомобили Bugatti, а како можен купувач, со кого наводно преговорите веќе отишле…

 • Ретро! „Nissan“ го претстави „Z Proto“ – наследникот на „370Z“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Ретро! „Nissan“ го претстави „Z Proto“ – наследникот на „370Z“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Автомобилот со кој „Nissan“ го најавува наследникот на актуелниот „370Z“ има твин-турбо „V6“ мотор и мануелен менувач, кој ќе ги воодуштеви традиционалистите. „Nissan 370Z“ дебитираше…

 • Радикално поразличен: Пристигна новиот „Hyundai Tucson“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Радикално поразличен: Пристигна новиот „Hyundai Tucson“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Hyundai“ ги објави фотографиите и техничките детали од новиот „Tucson“ кој веќе на прв поглед значително се разликува од актуелната верзија на овој модел. Корејскиот…

 • Освежен изгледот на лимузината „G70“ (ФОТО)

  Освежен изгледот на лимузината „G70“ (ФОТО)

  Луксузниот бренд на „Hyundai“, „Genesis“ го освежи изгледот на својата најмала лимузина „G70“ која сега има унапреден дизајн и технологија. „G70“ е директен ривал на…

 • „Audi“ претстави два електрични „SUV“ модели со 3 електромотори и 500 „коња“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Audi“ претстави два електрични „SUV“ модели со 3 електромотори и 500 „коња“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Германскиот производител ги објави фотографиите и техничките детали за моделите „E-Tron S“ и „E-Tron S Sportback“ кои се наоѓаат во врвот на понудата на нивните…

 • „Tesla“ добива сериозна конкуренција: Електричниот „Lucid Air“ има автономија од 832 km! (ФОТО/ВИДЕО)

  „Tesla“ добива сериозна конкуренција: Електричниот „Lucid Air“ има автономија од 832 km! (ФОТО/ВИДЕО)

  По четири години тестирања и прикажувањето на прототипи, „Lucid Motors“ jа откри продукциската верзија на својата луксузна лимузина на електрина енергија. Во последниве неколку години…

 • Пристигна нова италијанска „лута“ машина – „Maserati MC20“! (ФОТО/ВИДЕО)

  Пристигна нова италијанска „лута“ машина – „Maserati MC20“! (ФОТО/ВИДЕО)

  Новиот суперспортски „Maserati“ ќе може да се нарача со твин-турбо „V6“ мотор, но и во верзија со електричен погон, со што италијанскиот производител покажа дека…