Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

Време: 13:19

Датум: август 5, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Shelby American“ го најави претставувањето на пакет модификации за најмоќната верзија на „Ford Mustang – Shelby GT500“. Благодарение на нив, V8 моторот на спортското купе веќе развива повеќе од 800 кс. Збир на подобрувања е исто така достапен и за верзијата „Shelby GT350“, но не вклучува зголемување на моќноста.

Пакетот „Carroll Shelby Signature Edition“ може да се нарача за „Ford Shelby GT500“ (модел 2020-та), како и за „Shelby GT350“ (модел 2015-2020). Бројот на машини што можат да се конвертираат е само 100 од двете верзии.

„Ограниченото издание „Carroll Shelby Signature Edition“ ги зема предвид неверојатните можности на овие автомобили. Ги прави поагресивни, пософистицирани и поексклузивни. Секој мускулест автомобил во оваа серија ќе добие единствен број на шасија и ќе биде вклучен во американскиот регистар на „Shelby“, во кој не се вклучени „обичните“ верзии“, објасни претседателот на компанијата, Гери Петерсон.

„Ford Shelby GT500“ ќе добие карбонска хауба со отвор за воздух, со што се намалува тежината на автомобилот за 13,4 килограми. За автомобилот се предвидени нови тркала, специјални поставки за суспензија, уникатен декор, амблеми и линии.

Главната работа е рафинирање на моторот, благодарение на што моќноста на „V8“ моторот со волумен од 5,2 литри и механички компресор е зголемена од 770 на повеќе од 800 кс. Ова не е изненадување, бидејќи во зимата „Shelby“ покажа брза верзија на 5.0-литарскиот „V8“, од кој беа извлечени 836 кс.

„Shelby GT350“ нуди практично ист пакет, но без зголемување на моќноста. Првите клиенти кои ќе ги нарачаат своите автомобили до 14 август ќе добијат како бонус албум со фотографии од нивните автомобили, неколку дена престој во хотел во Лас Вегас, како и уште неколку убави бонуси.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Volkswagen“ конечно го претстави првиот целосно електричен „SUV“ кој ја има ознаката „ID.4“ и чие производство веќе започна. „Volkswagen ID.4“ изгледа препознатливо затоа што многу…

 • Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Досега најмоќното сериско „Peugeot“: Пристигна „508 PSE“ со 360 „коња“ (ФОТО)

  Францускиот производител ја претстави продукциската верзија на концептот „508 Peugeot Sport Engineered“ од 2019-та година. Станува збор за најмоќниот „plug-in“ хибрид на „Peugeot“, а на…

 • „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  „Taycan“ е веќе најпродаваното „Porsche“ во Европа

  Првиот електричен автомобил на „Porsche“, седанот „Taycan“, е најуспешниот модел на марката на пазарот во Европа. Во август се продадени 1.183 примероци, што е за…

 • „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  „Renault“ ќе понуди хибридно крос-купе во Европа

  Францускиот бренд „Renault“ реши да ги израдува своите обожаватели во Европа нудејќи им го купе кросоверот „Arkana“, кој беше развиен за пазарот во Русија и…

 • Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од двата модели на „BMW“ со високи перформанси, пред светската премиера на овие автомобили. Дека премиерата на „BMW…

 • Светска премиера на новата Opel Mokka

  Светска премиера на новата Opel Mokka

  • Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер, ја претстави новата Mokka • Цената на новата генерација започнува од 19.990 ерва во Германија • Новата Mokka…

 • Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Бидете присутни дигитално: прес-конференција со шефот на Opel, Мајкл Лохшелер, во 13 часот Целосна програма: сите цени, сите нивоа на опременост, сите технички детали Од…

 • Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Покрај течниот гас, метанот (CNG) e уште една погонска опција која на возачите им овозможува заштеда, а и помага и на природата благодарејќи на помалата…

 • „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  „Ferrari“ го модернизираше својот најдостапен модел (ФОТО/ВИДЕО)

  Италијанскиот производител „Ferrari“ го обнови најприфатливиот модел во својата гама – купе-кабриолетот „Portofino“. Промените во возилото се главно во техничкиот дел, бидејќи тој доби додаток…

 • „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  „Mercedes“ го покажа својот прв камион на водород (ВИДЕО)

  Германската компанија „Dailmer“ го претстави „Mercedes-Benz GenH2“ – првиот камион на брендот со водороден погон. Моделот дебитираше како концепт, а сериското производство ќе започне во…