Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.00 -2.69%    KMB 7,038.63 -0.51%    MPT 69,998.51 2.6%    TTK 1,350.00 0%    

„HSBC“ предупредува на големите заостанати кредити – профитот падна за 82%

Време: 13:22

Датум: август 3, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Британскиот доверител „HSBC Holdings Plc“ не успеа да ги исполни очекувањата за својот профит, бидејќи најголемата банка во Европа сигнализираше продлабочување на загубите од кредитите, погодени од негативното влијание на пандемијата со коронавирусот.

„HSBC“ се соочува со сериозни предизвици уште од почетокот на пандемијата што ги погоди нејзините глобални операции, потсетува „Bloomberg“. Ова доведе до пад на профитот на мало и корпоративно банкарско работење, делумно компензирано со зголемувањето на приходите на нејзината пазарна единица.

Банката ја зголеми својата прогноза за загубата на лошите кредити за 2020-та година од 8 на 13 милијарди долари.

„Резултатите од првата половина од годината беа погодени од пандемијата со ковид-19, пониските каматни стапки, зголемениот геополитички ризик и зголеменото ниво на нестабилноста на пазарот“, рече извршниот директор на „HSBC“, Ноел Квин.

Застојот во работењето на банката ќе го зголеми притисокот врз Квин да го забрза планираниот „ремонт“, што се очекува да доведе до затворање на 35.000 работни места бидејќи банката има за цел да го промени трендот во единиците со ниски приходи.

Квин изјави дека банката во моментов ги разгледува за забрзување на плановите кои беа најавени во февруари и разговара за дополнителни мерки за зајакнување на финансиските перформанси.

„HSBC“, која генерира голем дел од своите приходи во Азија, последниве месеци е под притисок, додека се обидува да ги балансира во услови на влошување на кинеско-американските политички односи и растечките тензии во Хонг Конг. За да ја зголеми својата профитабилност, банката има за цел да ги фокусира своите активности во Азија и региони, освен Европа и Соединетите држави.

Добивката во вториот квартал на „HSBC“ падна за 57 проценти во однос на претходната година, додека очекуваните загуби од кредити достигнаа 3,8 милијарди долари. Прилагодената добивка пред каматата и даноците достигна 2,59 милијарди долари, што е помалку од очекувањата на аналитичарите за профит од 2,94 милијарди долари.

Приходите на банката од бизнисот за управување со богатството и приватното банкарство паднаа за 12 проценти за кварталот, додека во трговијата падот достигна 14%. Како и конкурентските банки, забележа раст на заработката од 24% од тргувањето со акции во услови на нестабилни пазари.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Нова програма за лојалност за физички лица од ЛУКОИЛ Македонија

  Со „ЛУКОИЛ КЛУБ“ претвори ги поените во гориво  ЛУКОИЛ Македонија воведе нова програма за лојалност за физички лица наречена „ЛУКОИЛ КЛУБ“ преку која членовите на…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Трамп го одобри договорот на TikTok со Oracle и Walmart

  Претседателот на САД, Доналд Трамп го одобри договорот кој ќе овозможи апликацијата TikTok да продолжи да се користи во оваа земја, благодарение на новата компанија…

 • „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  „Carnival Cruise Line“ ги откажува патувањата на почетокот на 2021-та година и продава бродови

  Компанијата „Carnival Cruise Line“ ги откажа патувањата на почетокот на 2021-ва година и продаде два нејзини брода, бидејќи Ковид-19 продолжува да има огромно влијание врз…

 • „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  „LVMH“ го даде договорот за купување на „Tiffany“ за одобрување од ЕУ

  Гигантот за луксузни стоки „LVMH“ го достави договорот за одобрување за купување на американската компанија за накит „Tiffany & Со.“ пред Европската комисија. Во Брисел…

 • „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  „Caixabank“ и „Bankia“ го создаваат најголемиот доверител во Шпанија

  Шпанските банки „CaixaBank SA“ и „Bankia SA“ го одобрија нивното спојување, со што ќе се создаде најголемиот кредитор во земјата во услови на забрзани спојувања…

 • „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  „Snowflake“ претвори тројца шефови на компанијата во милијардери

  Акциите на „Snowflake“ објавија сериозен пораст на својата котација на берзата, со што тројца шефови на компанијата станаа милијардери. Компанијата, која е снабдувач на технологија…

 • Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудник САСА ги презема сите мерки за сигурност и заштита на животната средина

  Рудникот САСА итно започна со санација на последиците од  краткотрајно истекување на јаловишен материјал во локалниот речен тек, што се случи на што на 14.09.2020…

 • Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Авиокомпанијата „Norwegian“ ќе ги намали емисиите на CO2 за 45% до 2030-та

  Норвешката авиокомпанија „Norwegian“ има намера да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 45% до 2030-та година во споредба со нивото од 2010-та година. Ова…