Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Пандемија? „Apple“ објави рекордни приходи и профит за вториот квартал!

Време: 13:24

Датум: јули 31, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Apple Inc.“ објави многу посилни финансиски резултати од очекуваните за вториот квартал од 2020-та година. За време на карантинот, потрошувачката на електронски уреди ширум светот се зголемила бидејќи многу луѓе беа принудени да работат и да се забавуваат од дома, како резултат на што значително се зголеми продажбата на „iPhone“, „iPad“ и „Mac“, пишува „Bloomberg“.

Акциите на американскиот технолошки гигант се зголемија за 6,3% по завршувањето на официјалната трговска сесија синоќа на скоро 410 долари по акција.

Компанијата исто така објави дека ќе ги подели своите акции во сооднос 4 спрема 1, а новите модели на „iPhone“ ќе бидат објавени неколку недели подоцна од вообичаеното.

Вкупниот приход од фискалниот трет квартал на „Apple“ беше 59,7 милијарди долари, што е рекорд за овој период од годината. На годишна основа, тие се зголемија за 11% и значително ги надминаа прелиминарните прогнози на аналитичарите, кои очекуваа малку повеќе од 52 милијарди американски долари.

Нето-добивката за кварталот изнесува 11 милијарди долари и се зголеми за 12% на годишна основа.

Се чини дека ограничувањата наметнати за време на пандемијата не само што не влијаеле негативно на продажбата, туку дури и ги поддржувале. Милиони луѓе ширум светот решија да купат нови уреди за да останат поврзани со нивните семејства, пријатели и колеги.

„Во време на неизвесност, овие резултати се доказ за важната улога што ја играат нашите производи во животот на луѓето“, рече Тим Кук, извршниот директор на компанијата.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во…

 • Пирло нов тренер на Јувентус

  Пирло нов тренер на Јувентус

  Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот Пирло потпиша договор со важност до 2022 година. За…

 • Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од…

 • Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6,…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.…

 • „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија. Кога пред десетина години „Tesla“…

 • „Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

  „Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

  „Microsoft“ во последните месеци сериозно работи на тоа да го направи „Windows 10“ значително моќен оперативен систем со вклучени опции за секого. Овој пат, тие…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на американските домаќинства паѓаат за прв пат од 2014-та година, покажуваат податоците на Федералните резерви на Њујорк, цитирани од „Marketwatch“. Статистиката покажува дека долговите…