Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Шпанија објави најголем економски пад досега меѓу европските економии

Време: 22:06

Датум: јули 31, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Економијата на Шпанија се намали повеќе од очекуваното во вториот квартал од годината, со што заздравувањето е уште покомплицирано со оглед на состојбата во туристичката индустрија, пренесува „Bloomberg“.

Падот достигна рекордни 18,5% – управувано од намалувањето на потрошувачката и инвестициите и е најголем досега пријавен во Европа. Заводот за статистика исто така предупредува дека има потешкотии да ја пријави реалната состојба како резултат на економската блокада и дека може да следат уште подлабоки ревизии.

Економистите предвидуваат пад од 16,6% во БДП-то на Шпанија

Коронарната криза, која ги блокираше економиите на ЕУ, се намали нешто повеќе од 10 проценти од БДП-то во Германија, најголемата европска економија и доведе до рекорден колапс во француската економија.

Шпанија воведе строги блокади поради големиот број луѓе заразени и починати од новиот коронавирус. Дури и со огромниот монетарен стимул од Европската централна банка и историскиот пакет од 750 милијарди евра на ЕУ, земјата се соочува со бавно закрепнување.

Шпанската економија е многу зависна од туризмот, сектор кој е блокиран од пандемијата. Веќе лошата летна сезона беше дополнително засенета откако Велика Британија кон крајот на минатата недела објави дека туристи кои се враќаат од Шпанија ќе мора да бидат ставени во карантин поради растот на болеста во земјата, а особено во провинцијата Каталонија.

Шпанската економија е погодена на друг начин од коронарна криза – заради релативно малата големина на компаниите, што ги прави поранливи и помалку способни да реагираат ефикасно на шокот. Бизнис заедницата очекува десетици илјади мали и средни компании да банкротираат до крајот на годината.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во…

 • Пирло нов тренер на Јувентус

  Пирло нов тренер на Јувентус

  Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот Пирло потпиша договор со важност до 2022 година. За…

 • Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од…

 • Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6,…

 • Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.…

 • Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на американските домаќинства паѓаат за прв пат од 2014-та година, покажуваат податоците на Федералните резерви на Њујорк, цитирани од „Marketwatch“. Статистиката покажува дека долговите…

 • Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

  Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

  Трагичар во синоќешниот пораз и елиминација на Реал Мадрид уште во осминафиналето во ЛШ беше францускиот дефанзивец Рафаел Варан. Тој беше директен виновник за двата…

 • Трамп решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани поради короната

  Трамп решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани поради короната

  Претседателот на САД, Доналд Трамп е решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани до крајот на оваа година, па најави дека…

 • Ањели: Убеден сум дека Кристијано Роналдо ќе остане во клубот

  Ањели: Убеден сум дека Кристијано Роналдо ќе остане во клубот

  Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели е уверен дека Кристијано Роналдо нема да го напушти клубот ова лето. Португалецот доживеа уште едно разочарување со „бјанконерите“ во…

 • Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

  Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

  Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не се предаде на емоциите по успехот против Реал Мадрид (2:1) и пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите.…