Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

Време: 13:51

Датум: јули 30, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Летото е совршено за прошетки и авантури во ваше сценарио, а флашираната вода е незаменлив дел од секое патување, независно дали станува збор за кратка или подолга релација, пеш или со автомобил, дома или во странство. Носејќи ја со себе во мало фрижидерче, во ранец или во раце, таа ја гаси жедта, не’ освежува и ни дава енергија во текот на патувањето. Една Ладна голтка ни го прави патувањето поубаво и поздраво.

Без разлика дали освојувате некој планински врв, одите на семејна авантура, на одмор или на бизнис патување, секогаш ви е потребно освежување. Експертите велат дека за одржување на здравјето се потребни 8 до 10 чаши вода на ден, односно помеѓу 2 и 3 литри вода. Но, патувањата и континуираната физичка активност знаат да го истоштат телото и затоа е важно тоа да добива доволно течности, со што се намалува ризикот од тегоби, грчеви и дехидратција. Eдна Ладна голтка има моќ да го хидрира вашето тело и да го подготви за денот кој следува!

Секоја нова голтка ќе ви даде чувство како да сте ја освоиле недопрената природа на Осоговските планини, каде што се полни Ladna – од изворот „Бреза“, лоциран на надморска височина од 1.497 метри. Нејзината кристална чистина ќе ве доближи до природата која ја истражувате, а свежината и неизменетиот квалитет ќе ви даде доза енергија за продолжување на авантурите.

Ladna е идеалниот придружник на секое ваше патување и активност, бидејќи е тука да го освежи вашиот ден и да ви помогне во совладувањето на високите температури, планинските врвови или долгите патишта кои стојат помеѓу вас и вашата следна авантура.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Колку е здрав јаболковиот оцет

  Колку е здрав јаболковиот оцет

  Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини…

 • Позитивниот став го продолжува животот

  Позитивниот став го продолжува животот

  Истражувањето спроведено врз пациенти со срцеви болести го поврзало позитивниот став со подолг животен век. Холандски и дански научници од универзитетот во Тиблург и Оденсе користеле…

 • Овие намирници ги заменуваат лековите

  Овие намирници ги заменуваат лековите

  Природното си е природно. Понекогаш сe што треба да направите за да ја излекувате главоболката, да го намалите стресот или да ги смирите стомачните тегоби…

 • Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Губењето на чувството за мирис претставува еден од најчестите и најраните симптоми на COVID-19, а група американски научници тврди дека ја пронашла причината за оваа…

 • Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

  Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

  Спиењето е активност која е многу важна за здравјето и општото добро на секој човек. Интересно е дека поминуваме четвртина од својот живот во спиење, но всушност…

 • Кој носи маска, тој мие и раце

  Кој носи маска, тој мие и раце

  Научниците утврдиле дека луѓето кои носат маска применуваат и други заштитни мерки против ширење на коронавирусот, како што е миење на раце, пишува Guardian. Тоа…

 • Финансиска „инекција“ на САД пред последната фаза тестирање на вакцината на Moderna

  Финансиска „инекција“ на САД пред последната фаза тестирање на вакцината на Moderna

  Американската влада го удвои на скоро една милијарда долари вложувањето во развој на потенцијална вакцина против COVID-19 на американската компанија Moderna, која влегува во последната…

 • Намалете го времето пред екран и продолжете си го животот

  Намалете го времето пред екран и продолжете си го животот

  Ограничено гледање на телевизија и екраните на мобилните телефони, до два часа на ден, би можело да го намали ризикот од смрт, се резултатите од…

 • Шест чувари на имунитетот

  Шест чувари на имунитетот

  Намирници за кои одамна се знае дека помагаат во јакнење на организмот се мед, лук, агруми, овошје и зеленчук, јогурт и чоколадо. Ако имунитетот го сфатиме…

 • Јапонките живеат најдолго и не се дебелеат, еве и зошто!

  Јапонките живеат најдолго и не се дебелеат, еве и зошто!

  Во последните 25 години Јапонките држат рекорд како најдолговечни жени на светот, затоа што во просек живеат 84 години и згора на се и не се дебелеат.…