Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

„Eni“ ги намали дивидендите по тримесечната загуба од 714 милиони евра

Време: 21:28

Датум: јули 30, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Италијанската енергетска компанија „Eni SpA“ објави загуба во вториот квартал и ја намали својата дивиденда, откако кризата со коронавирус доведе до значително намалување на цената на нафтата, објави „Bloomberg“.

Операциите на компанијата се погодени од намалената побарувачка за сурова нафта и горива, бидејќи земјите ширум светот воведоа мерки за спречување на ширењето на коронавирусот. Потрошувачката падна особено нагло во Италија, првата европска економија која беше погодена од пандемијата.

Прилагодената нето загуба на „Eni“ беше 714 милиони евра во кварталот, во споредба со добивката од 562 милиони евра една година порано, се вели во соопштението на компанијата со седиште во Рим. Аналитичарите очекуваа загуба од 1,11 милијарди евра.

„Eni“ ќе ја намали својата целогодишна дивиденда на 55 центи по акција, во однос на очекувањата од 89 центи за акција во февруари. Одлуката за намалување на плаќањата на акционерите се одразува на сличните потези на „Royal Dutch Shell Plc“ и „Equinor ASA“.

Производството на „Eni“ за кварталот падна на 1,71 милиони барели нафта на ден, додека една година претходно тоа изнесуваше 1,83 милиони барели.

Во април, „Eni“ ја намали својата прогноза за производство, откако објави пад од 94 проценти на добивката во првиот квартал. Еден месец порано, компанијата ги намали плановите за трошење и го откажа планираниот откуп на акции од 400 милиони евра. На крајот на април, компанијата го продлабочи намалувањето на капиталните расходи, предвидувајќи намалување на 2,3 милијарди евра за оваа година, што е за 30% помалку од првично планираното.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Македонијатурист А.Д прокнижи загуби во првите шест месеци од 2020 година

  Друштвото во првите шест месеци од 2020 година од својата основна дејност- хотелски и ресторански услуги  како и од други споредни дејности оствари  негативен финансиски…

 • НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка прокнижи добивка од 705 милиони денари за периодот јануари-јуни 2020

  НЛБ Банка АД Скопје за периодот јануари-јуни 2020 година оствари нето добивка во износ од 705.377 илјади МКД, што претставува намалување за 26,8% во однос…

 • „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  „Hilton“ објави загуба од 430 милиони евра и очекува долго закрепнување

  Американската хотелска групација „Hilton“ предупреди дека има „долг пат“ да се опорави, откако ги објави еден од најлошите квартали во историјата, бидејќи пандемијата ја турна…

 • „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  „Lufthansa“ губи по 450.000 евра на час и планира драстични отпуштања

  Некогаш најголемата авиокомпанија по приходи во Европа, „Deutsche Lufthansa AG“ предупреди дека присилните отпуштања во Германија се повеќе од веројатни поради бавниот напредок на преговорите…

 • Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Telekom MK апликацијата постојано станува подобра

  Нови функционалности: продолжување договор и промена на тарифен модел Промотивна понуда само преку Telekom МК: 2.000 денари дополнителен попуст за смартфон со продолжување договор и…

 • Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на Цукерберг се искачи на 100 милијарди долари

  Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг достигна 100 милијарди долари, откако социјалната мрежа започна со нова услуга на куси видеа, пренесе Би-би-си. Компанијата пред…

 • ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  ИутеКредит и Нептун со ново иновативно решение за онлајн шопинг

  Насочени кон комплетна дигитализација на финасиските услуги и константно изнаоѓање на иновативни решенија кои ќе го поедностават начинот на купување онлајн, ИутеКредит Македонија во партнерство…

 • Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

  Македонски Телеком со зголемени приходи и раст во интернет и ТВ сегментот во првите шест месеци од 2020 година

  Македонски Телеком во првите шест месеци од 2020 година бележи добри резултати наспроти сите предизвици на работењето што ги наметна ковид-19 пандемијата. Продолжува трендот на…