Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

„Taycan“ не ги исполни очекувањата на „Porsche“

Време: 14:53

Датум: јули 27, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Германскиот производител на автомобили, „Porsche“, го објави својот извештај за продажба на своите модели во првите 6 месеци од годината. Како и кај другите производители, пад има и поради пандемијата на коронавиусот.

Големото разочарување за производителот од Штутгарт е, сепак, презентацијата на првиот електричен автомобил на брендот – „Taycan“, од кои за овој период со продадени само 4.480 единици.

Глобалната продажба на „Porsche“ за првата половина од годината достигна 116.964 автомобили, што е за 12% помалку од истиот период во 2019-та година. Најпопуларен модел на марката останува кросоверот „Cayenne“, од кој беа купени 39.245 автомобили за првите 6 месеци од годината. Веднаш после тоа се рангира „Macan“ со 34.430 единици. Култното спортско купе „911“ забележа раст од 2% со 16.919 продадени единици.

Сепак, резултатите на „Porsche Taycan“ се далеку од она што го предвидуваше компанијата. Според плановите на раководството, фабриката во Зафенхаузен треба да произведува 20.000 единици годишно, а по првичниот сериозен интерес за електричниот автомобил во план беше овој број да биде удвоен. И тоа значеше дека „Taycan“ мораше да стане најпопуларен модел на брендот, и со продадени 40.000 возила да ги престигне „Cayenne“ и „Macan“.

„Porsche“ се обиде да го зголеми интересот за автомобилот со неколку рекламни кампањи, но очигледно оваа стратегија не успеа. Не помогна ниту лансирањето на поприфатливите верзии, бидејќи првично „Taycan“ беше достапен само во најмоќните и соодветно најскапите модификации – „Turbo“ и „Turbo S“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија. Кога пред десетина години „Tesla“…

 • Ова досега не сте го виделе: Вака изгледа внатрешноста на гумата додека возите автомобил(видео)

  Ова досега не сте го виделе: Вака изгледа внатрешноста на гумата додека возите автомобил(видео)

  Јутјубер од каналот „Warped Perception“ вели дека добил барање од гледачите да сними како изгледа внатрешноста на гумата во текот на возењето, и веднаш му…

 • Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

  Полска се буди: Пристигнуваат два модерни електрични автомобили (ФОТО/ВИДЕО)

  Иако Полска е голем производител на автомобили, станува збор за фабрики на странски компании, па веста дека во оваа земја ќе се произведуваат возила од…

 • Tоп 10: „Golf“ потворно најпродаван, „Clio“ му „дише во врат“

  Tоп 10: „Golf“ потворно најпродаван, „Clio“ му „дише во врат“

  Откако во еден момент францускиот модел беше најбаран во Европа, „VW Golf“ на крајот на првата половина од 2020-та сепак ја дочека на првото место.…

 • Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Компанијата „Shelby American“ го најави претставувањето на пакет модификации за најмоќната верзија на „Ford Mustang – Shelby GT500“. Благодарение на нив, V8 моторот на спортското…

 • Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Веќе 230.000 луѓе го имаат нарачано новиот „Ford Bronco“

  Неодмана претставениот „Ford Bronco“ го привлече вниманието на голем број луѓе, а тоа го потврдија и од компанијата со тоа што веќе имаат 230.000 нарачки…

 • „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  „Audi: Секој нов „RS“ модел ќе биде електрифициран

  Според зборовите на Ролф Михл, директорот за маркетинг и шеф на продажба во „Audi“, сите идни „RS“ модели ќе бидат електрифицирани. Михл во интервју за…

 • „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  „Sony“ тестира електричен автомобил (ВИДЕО)

  Компанијата „Sony“ многумина изненади на годинешниот „CES“ претставувајќи прототип на електричен автомобил. „Sony“ претходно имаше направено прототип со цел да ја покаже својата технологија во…

 • „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  „Mercedes“ го подобри „AMG GT“ кој сега има 530 „коња“ (ФОТО)

  Откако ја претстави екстремната „Black Series“ верзија, „Mercedes“ направи подобрувања и на основната верзија на својот суперспортски автомобил. Основната верзија „Mercedes-AMG GT“, ако за модел…

 • Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Volkswagen во минус 800 милиони евра во првата половина од годината

  Германскиот Volkswagen (VW) објави денеска дека во првата половина на 2020 година забележал оперативна загуба од 800 милиони евра (940 милиони американски долари) поради големиот пад…