Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

И во услови на пандемија, ИОРРМ и КПРСМ продолжуваат со едукација и обука

Време: 09:43

Датум: јули 21, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во текот на минатата недела на 16 и 17 јули во зградата на Едукативниот Центар М6 се одржа Конференција на тема „Примена на приходната метода во проценките и финансиската анализа“, во заедничка организација на Институтот на овластени ревизори на Македонија (ИОРРМ) и Комората на проценувачи (КПРСМ). Целта на настанот беше да понуди дополнително знаење и да им помогне во професионалното усовршување на сите заинтересирани овластени ревизори и проценувачи во земјата.

Конференцијата беше отворена со потпишување меморандум за соработка помеѓу ИОРРМ и КПРСМ, со цел подигнување на повисоко ниво на професијата овластен ревизор и проценувач, промовирање на стручноста и знаењето на членовите, и обезбедување повисока достапност на професионална и практична обука за ревизија и проценување.

Имајќи ја предвид моменталната ситуација со Covid-19 и согласно мерките на Владата, физичкото присуство на настанот беа во ограничен број, а сите останати заинтересирани можеа да го следат настанот онлајн.

Првиот ден присутните го слушнаа предавањето на Симон Аврамовски на тема „Користење на јавно достапни информации при вршење на процени“, како и „Финансиска анализа како инструмент во постапките на процена и финансиска ревизија“ на предавачот Проф. д-р. Александар Наумовски. Вториот ден присутните имаа можност да ги проследат предавањата на Ирина Аврамска Пашовска и Душан Димитров, на тема „Примена на приходнатa метода во проценка на недвижности со посебен осврт на ТЕГОБА стандардите“, и „Сметководствени политики на евидентирање на основни средства и импликации при книжење на процени“.

Активностите завршија со панел дискусија на тема „Актуелни аспекти и заеднички предизвици на ревизорската и проценителската професија“, во која учествуваа Драган Димитров (Претседател на ИОРРМ), Антонио Георгиев (Претседател на КПРСМ) и предавачите од изминатите два дена.

И покрај отежнатите услови, ИОРРМ и КПРСМ успеаја да ја организираат оваа обука, која предизвика голем интерес кај нивното членство но и пошироко, со околу 300 учесници на настанот. Преку ваквите настани, тие имаат за цел да го прошират и подобрат знаењето на овластените ревизори и проценувачи во земјата, како и да понудат квалитетно професионално усовршување за нив.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Велика Британија планира да ги отстрани тарифите за увоз на јапонски автомобили

  Велика Британија планира да ги отстрани тарифите за увоз на јапонски автомобили

  Велика Британија е решена да ги укине тарифите за увозот на јапонски автомобили до 2026-та година, како дел од трговскиот договор што двете земји сакаат…

 • Како ќе се променат аеродромите до 2030-та година?

  Како ќе се променат аеродромите до 2030-та година?

  „CNN Travel“ ги собра мислењата на експертите во воздухопловната индустрија за да разберат како ќе се променат аеродромите во текот на следната деценија. Тие посочуваат…

 • „Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

  „Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

  Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава на кого му беше…

 • Досега до Град Скопје пристигнале 2301 онлајн апликации за субвенции за инвертер клими

  Досега до Град Скопје пристигнале 2301 онлајн апликации за субвенции за инвертер клими

  Од почетокот на отворањето на јавниот повик на Град Скопје за субвенции за инвертери, поднесени се 2.301 апликации, а остануваат средства за уште околу 2.700…

 • Цените на горивата остануваат исти

  Цените на горивата остануваат исти

  Цените на бензините, дизелот и екстралесното масло остануваат исти, а од полноќ за 1,611 отсто ќе биде зголемена цената на Мазутот М-1 НС, одлучи Регулаторната…

 • Дали Лукашенко вака победи на изборите?(видео)

  Дали Лукашенко вака победи на изборите?(видео)

  На социјалните медиуми, наводно, кружи видео за една од измамите за време на изборите во Белорусија. Откако претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, освои убедливо мнозинство…

 • Јунајтед го пропуштија „крајниот рок“ за Санчо, сега се фокусираат на Даглас Коста

  Јунајтед го пропуштија „крајниот рок“ за Санчо, сега се фокусираат на Даглас Коста

  Манчестер јунајтед се заинтересирани да го добијат крилото на Јувентус, Даглас Коста, откако го пропуштија „крајниот рок“ кој го постави Борусија Дортмунд за трансферот на…

 • Бил Гејтс смета дека пандемијата ќе трае до крајот на 2022

  Бил Гејтс смета дека пандемијата ќе трае до крајот на 2022

  Никој од надлежните институции и организации не се осмелува да каже точно кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, иако во моментов тоа е една од…

 • Топ 20 најмногу и најмалку профитабилни компании по вработен во САД(инфографик)

  Топ 20 најмногу и најмалку профитабилни компании по вработен во САД(инфографик)

  “The Fortune 500” е елитен клуб на најголемите американски бизниси, кои комбинирано генерираа профит од над 1,2 трилиони американски долари во 2019 година. Но, колку…

 • „Flipbook Film Festival“ во МКЦ парк од 11 до 13 август

  „Flipbook Film Festival“ во МКЦ парк од 11 до 13 август

  Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија…