Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

И во време на лоша економија може да се реализира сонот

Време: 08:21

Датум: јули 20, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

И покрај рецесијата, моментот е добар за започнување на бизнисот од вашите соништа, се вели во книгата на Гај Кавасаки, познатиот претприемач и автор на книгата „Уметноста на почетокот“. Оправдувањето за ваквото тврдење, Кавасаки го гледа во намалената конкуренција на глобалниот пазар, која создава подобра шанса за нови идеи и луѓе кои сакаат да инвестираат во нешто што е навистина потребно во светот.

Исто така, поради рецесијата, се намалуваат цените на повеќе продукти, па затоа полесен е начинот да започнете нешто ново. Предизвикот е голем, но се исплати доколку постои одличен деловен план и доволно голема желба за остварување на проектот. Упорноста, интелегенцијата, креативноста и раличноста на квалитетите се работите кои се ценат.

-Во ова време луѓето се откажуваат од несериозните производи и се свртуваат кон квалитетот, вели Гај Кавасаки.

Волонтирањето им помага на сите

Преку волонтерството лесно ќе запознаете нови луѓе и ќе добиете повеќе идеи. Доколку сметате дека можете ова да си го дозволите, пробајте и уверете се.

Идеите носат пари

Доколку немате доволно пари за да го започнете вашиот бизнис, претставете ја вашата идеја на интернет и продадете ја.

-За секоја нова идеја изберете духовито име кое лесно се памети и кое ќе ги привлече вашите клиенти, вели Кавасаки.

Учењето е вложување во иднината

Кога сте без работа, најлесен е начинот да западнете во депресија и апатија. Но, подобро е да вложите нешто во вашата иднина. Запишете се на курс за странски јазик, посетете курс за бизнис, менаџмент или претприемништво, запишете се на втор факултет или завршете ги постдипломските студии, ова во ниеден случај нема да се покаже како безвредно, бидејќи при процесот на учење вложувате во вашата иднина.

Распределете ги вашите цели

За да ги остварите соништата, добро е да одредите реални и остварливи цели во животот. Ако некој дел за вас е особено тежок, поделето го на помали делови кои полесно ќе ги поминете и вложете го целиот свој труд. Верувајте, се во животот се исплати. Најважно е искуството кое ќе го стекнете, тоа ќе биде вашиот најголем охрабрувач во иднина.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во…

 • Пирло нов тренер на Јувентус

  Пирло нов тренер на Јувентус

  Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот Пирло потпиша договор со важност до 2022 година. За…

 • Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од…

 • Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6,…

 • Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.…

 • Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на американските домаќинства паѓаат за прв пат од 2014-та година, покажуваат податоците на Федералните резерви на Њујорк, цитирани од „Marketwatch“. Статистиката покажува дека долговите…

 • Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

  Варан по најлошиот меч во кариерата: Им се извинувам на сите!

  Трагичар во синоќешниот пораз и елиминација на Реал Мадрид уште во осминафиналето во ЛШ беше францускиот дефанзивец Рафаел Варан. Тој беше директен виновник за двата…

 • Трамп решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани поради короната

  Трамп решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани поради короната

  Претседателот на САД, Доналд Трамп е решен да го суспендира данокот на заработка на сите американски граѓани до крајот на оваа година, па најави дека…

 • Ањели: Убеден сум дека Кристијано Роналдо ќе остане во клубот

  Ањели: Убеден сум дека Кристијано Роналдо ќе остане во клубот

  Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели е уверен дека Кристијано Роналдо нема да го напушти клубот ова лето. Португалецот доживеа уште едно разочарување со „бјанконерите“ во…

 • Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

  Гвардиола: Ако сакаме да ја освоиме ЛШ, треба да ги победуваме големите тимови

  Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не се предаде на емоциите по успехот против Реал Мадрид (2:1) и пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите.…