Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Најдобрите и најлошите перформанси на металите во 2020-та година

Време: 15:26

Датум: јули 15, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Секоја година во овој период се објавува презентацијата на металите и суровините за првото полугодие од годината, пишува „OilPrice.com“.

Скапоцените метали се голем победник за првите шест месеци од 2020-та година.

Златото додаде 17% на неговата цена од почетокот на годината, додека среброто порасна за скоро 2%.

Паладиумот е на третото место, но неговата цена падна за минимум 0,10%.

Минатата недела, златото го премина нивото на унца од 1.800 американски долари за прв пат од 2011 година и го достигна 9-годишното ниво од 1.828 долари во средата (8-ми јули).

Инвестициската банка „Goldman Sachs“ дури прогнозираше цена од 2.000 американски долари за унца во текот на следните 12 месеци.

Минатата недела среброто достигна цена од 19,37 долари за унца, што е малку под најголемата цена остварена во минатата година од 19,54 долари.

Како и да е, перформансите на останатите метали и суровини не се слични.

Бакарот и оловото паднале за 2,35% и 7,85%, соодветно, додека никелот паднал за 8,55% во првото полугодие од оваа година.

Сите други метали и суровини забележале пад од над 10%, заради затворање на многу фабрики ширум светот или нивно работење со намален капацитет.

Цинкот и алуминиумот изгубиле нешто повеќе од 10%, а платината, која се користи како паладиум во автомобилската индустрија, изгубила 14,19% од својата цена.

Природниот гас и јагленот паднале за 20 и 30%, но најголем губитник за првите шест месеци од годината беше нафтата, која падна за повеќе од 35%.

Потсетуваме дека во април, цената на лесната сурова нафта во САД дури достигна негативни вредности, како резултат на целосниот капацитет на резервите за нафта, како и поради намалената потрошувачка на гориво во последните месеци.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје – 51,…

 • Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува „Спутник“. „ Во моментов е…

 • Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.07 – 31.07.2020 година вкупниот промет изнесувал 382.669.81 денари и е намален за 14,16 отсто во однос…

 • Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните од коронавирус развиле заштитен имунолошки…

 • Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Повеќе од 34 милијарди литри пиво биле произведени во Европската унија во 2019-та година, според податоците на „Eurostat“. Доколку се подели со бројот на жители…

 • Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Владите ширум светот се обидуваат да превземат мерки со цел да им помогнат на компаниите кои се најпогодени од ширењето на коронавирусот. Меѓутоа, светот се…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Една фотографија од одмор во Јужен Тирол предизвика политички скандал во Германија поради непочитување на мерките за коронавирус. Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер позирал без маска…

 • Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  ЈП Водовод и канализација – Скопје во рамки на кампањата „Заштити го канализацискиот систем – биди одговорен, однесувај се совесно“ ги повикува граѓаните да го…

 • Кинеските апликации трн во око на Америка

  Кинеските апликации трн во око на Америка

  Соединетите држави во средата соопштија дека сакаат да отстранат повеќе кинески апликации за паметни телефони од продавниците за апликации во САД и да ги спречат…