Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Милионерите апелираат: „Оданочувајте не повеќе, пред да биде предоцна“

Време: 12:50

Датум: јули 15, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Некои од најбогатите луѓе во светот побараа нивното богатство да се оданочува повеќе поради последиците од пандемијата на коронавирусот.

Меѓу оние што го сторија тоа беше наследничката на империјата „Дизни“, Абигеил Дизни. Таа и 82 други богати луѓе веруваат дека треба да се користи повисоко оданочување за да се одговори на негативните последици од пандемијата, објави „CNBC“.

„Оданочувајте не. Оданочувајте не. Оданочувајте не.“, напишаа тие во отвореното писмо потпишано како „Милионерите за хуманост“.

Покрај Абигејл Дизни, писмото го потпишале нејзините браќа Тим и Бен, како и филмскиот режисер Ричард Куртис. Тие рекоа дека проблемите предизвикани од пандемијата не можат да се решат со сочувство „колку и да било дарежливо“.

Тие ги повикаа надлежните да преземат одговорност за обезбедување пари за решавање на проблемите.

„Можеме да обезбедиме соодветна здравствена заштита, едукација и безбедност преку зголемување на даночната стапка, што ќе придонесе за благосостојбата на луѓето ширум светот“, посочија тие.

Тие потенцираа дека имаат „голем долг“ кон оние кои се на првата борбена линија против пандемијата и дека „работниците се значително помалку платени за она што го прават“. Како такви, ги наведоа оние што се грижат за болните или кои работат во маркетите.

Тие, исто така, повикаа на богатството да биде поеднакво распределено „пред да биде предоцна“, затоа што нема да има можност подоцна да ги поправат работите.

„За разлика од милиони луѓе ширум светот, не треба да се грижиме за работни места, домови или дали ќе можеме да им помогнеме на нашите семејства“, додадоа тие, потсетувајќи дека можеби и на нив ќе им треба и здравствена заштита.

„CNBC“ потсетува дека ова не е прв пат оваа група богати да имаат ваква иницијатива. Истото го сторија и на годинашниот „Светски економски форум“. Нивната последна иницијатива дојде во време кога ООН предупредија дека пандемијата може да резултира со повеќе од 500 милиони луѓе кои ќе бидат втурнати во сиромаштија.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент од Тетово и пациент од…

 • СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  Светската трговска организација (СТО) очекува глобалната трговија оваа година да се намали за 13%, како резултат на потресите предизвикани од коронакризата. Тековната прогноза е значително…

 • Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Покрај грижата за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски, периодов е навистина тешко да се фокусирате на финансиското планирање, организирањето на средствата и стабилноста…

 • Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Со концерт насловен „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, во изведба на солистите Марија Јелиќ…

 • Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Вредноста на златото продолжува со целосна сила, добивајќи сè поголем интензитет. Во средата, цената на скапоцениот метал го надмина прагот од 2.000 долари за унца,…

 • СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  Според најновите проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти.Ова го прави коронавирусот шест пати посмртоносен од сезонскиот грип.…

 • Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата за…

 • Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60 години, покажува најновиот извештај на…

 • ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  Денес, 5 август 2020 година, Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави Извештајот од мониторингот на јавните набавки за периодот јули-декември 2020 година, како и…

 • Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна експлозија во која загинаа над…