Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

Време: 21:49

Датум: јули 14, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Организаторите на настани и изложби во Велика Британија предупредуваа дека околу 30.000 работни места се изложени на ризик заради зголемена неизвесност за тоа кога саемите и изложбите можат да продолжат со работењето, соопшти индустријата во понеделникот.

Сојузот на индустрија за официјални настани (EIA), индустриско тело што го претставува секторот за настани во Велика Британија, соопшти дека на компаниите ќе им требаат најмалку осум до дванаесет недели за да ги рестартираат изложбите, повикувајќи ја владата да постави датум за продолжување на работењето, пренесува „Reuters“.

Епидемијата на коронавирусот и последователната блокада доведоа до масовно откажување и одложување на настаните за подоцна во оваа година или до 2021-ва година. Заканата од втор бран на Ковид-19 предизвика понатамошна неизвесност за продолжување на плановите ширум светот.

„Изложбениот сектор е клучен фактор во економската активност во скоро секој дел од економијата во Велика Британија, а неможноста да се обезбеди датум за повторно започнување со работење влијае на можноста на скоро 180.000 бизниси да закрепнат“, рече Крис Скит, извршен директор на Здружение на официјални организатори на настани.

Околу 60% од синџирите на снабдување во овој сектор нема да бидат во функција повторно во октомври, кога ќе заврши владината шема за поддршка на бизнисот, додаваат од „EIA“.

Министерството за финансии на Велика Британија соопшти дека потрошила повеќе од 25 милијарди фунти (30,72 милијарди долари) на програмата, која што поддржува 9,3 милиони работни места.

На почетокот од овој месец, Министерството исто така вети дополнителни 30 милијарди фунти за решавање на кризата со невработеноста преку канализирање пари на работодавците, сопствениците на куќи и хотелскиот сектор за зајакнување од опоравувањето.

Најголемиот организатор на изложби во светот, компанијата „Informa“, со седиште во Лондон, го одржа својот прв голем настан во Шангај овој месец.

Портпарол на компанијата изјави дека земји како Германија, Франција, Кина, делови од Соединетите држави и Австралија веќе биле отворени за трговски собири.

„Како и да е, ние веруваме дека е во интерес на сите за Велика Британија сериозно да го разгледа ова и да даде зелено светло и за трговските настани“, додаде тој.

Изложбената индустрија во Велика Британија поддржува 114.000 работни места, според „EIA“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

 1. Пингбек: Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик – Работник

 • Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент од Тетово и пациент од…

 • СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  Светската трговска организација (СТО) очекува глобалната трговија оваа година да се намали за 13%, како резултат на потресите предизвикани од коронакризата. Тековната прогноза е значително…

 • Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Покрај грижата за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски, периодов е навистина тешко да се фокусирате на финансиското планирање, организирањето на средствата и стабилноста…

 • Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Со концерт насловен „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, во изведба на солистите Марија Јелиќ…

 • Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Вредноста на златото продолжува со целосна сила, добивајќи сè поголем интензитет. Во средата, цената на скапоцениот метал го надмина прагот од 2.000 долари за унца,…

 • СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  Според најновите проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти.Ова го прави коронавирусот шест пати посмртоносен од сезонскиот грип.…

 • Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата за…

 • Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60 години, покажува најновиот извештај на…

 • ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  Денес, 5 август 2020 година, Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави Извештајот од мониторингот на јавните набавки за периодот јули-декември 2020 година, како и…

 • Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна експлозија во која загинаа над…