Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Анкета на НБРМ: Економијата годинава ќе падне 3,2%, инфлацијата на 0,4%

Време: 15:52

Датум: јули 14, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Надолна ревизија на очекувањата за просечната стапка на инфлација во земјава и очекуваниот раст на Бруто домашниот производ, покажува Анкетата на Народната банка направена во јуни. Очекувањата на економските аналитичари кои биле пооптимистички во март, спласнале во јуни поради пролонгирање на ефектите од глобалната криза предизвикана од пандемијата со Ковид-19.

Така ако во март очекувањата биле дека годинава ќе имаме раст на БДП од 1,2 проценти, што сепак беше пад за 2 процентни поени во однос на претходните прогнози, сега во јуни, очекувањата се дека македонската економија нема да бележи раст туку ќе падне 3,2 проценти, што пак е надолна ревизија за 4,4 процентни поени. 

Во оваа анкета се забележуваат  промени и во очекувањата во поглед на економската активност, во споредба со претходната анкета. Така, наместо раст, анкетираните аналитичари очекуваат намалување на економската активност на домашната економија во 2020 година, а потоа постепено закрепнување во следните две години, со интензитет сличен како и во претходната анкета. Имено, анкетираните аналитичари очекуваат реален пад на БДП од 3,2% во 2020 година (надолна ревизија за 4,4 п.п.), раст од 2,6% во 2021 година (мала нагорна ревизија за 0,2 п.п.), како и забрзување на стапката на раст, односно искачување до 3,1% во 2022 година (мала нагорна ревизија за 0,2 п.п.)“, соопшти Народната банка.

Испитаниците ги поврзуваат ваквите очекувања со: неизвесноста од глобалната криза од вирусот Ковид-19, неизвесната странска побарувачка и нејзиното влијание врз домашната економија, намалувањето на домашната побарувачка, како и неизвесноста поврзана со парламентарните избори оваа година, којашто би се одразила преку воздржаност на домашните инвеститори и пониска кредитна активност.

Од друга страна, пак аналитичарите очекуваат дека преземените монетарни и фискални мерки, политичкото стабилизирање по завршувањето на парламентарните избори, членството во НАТО, отпочнувањето на преговорите за пристап во ЕУ, како и продолжувањето со капиталните проекти во патната и железничката инфраструктура ќе имаат позитивно влијание врз растот во наредниот период и ќе придонесат за посткризно забрзување на растот на економијата.

Освен економијата, аналитичарите очекуваат да паѓа и инфлацијата

„Во однос на инфлацијата, просечните очекувања за 2020, 2021 и 2022 година се значително пониски во однос на претходната анкета и упатуваат на просечна стапка од 0,4 отсто во 2020 година, 1,3 отсто во 2021 година, додека инфлација од 1,6 отсто се очекува во 2022 година (наспроти очекувањата за инфлација од 1,6 отсто во 2020 година и 2 отсто во 2021 и 2022 година).

Испитаниците ги наведуваат неизвесноста и надолните ризици од пролонгирањето на кризата предизвикана од корона-вирусот, намалената активност на домашната и глобалната економија, ниската домашна побарувачка, како и пониските увозни цени на енергенсите и храната, како фактори коишто би придонесле за намалување на стапката на инфлација“, соопшти Народната банка.

С.А

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент од Тетово и пациент од…

 • СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  Светската трговска организација (СТО) очекува глобалната трговија оваа година да се намали за 13%, како резултат на потресите предизвикани од коронакризата. Тековната прогноза е значително…

 • Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Покрај грижата за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски, периодов е навистина тешко да се фокусирате на финансиското планирање, организирањето на средствата и стабилноста…

 • Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Со концерт насловен „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, во изведба на солистите Марија Јелиќ…

 • Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Вредноста на златото продолжува со целосна сила, добивајќи сè поголем интензитет. Во средата, цената на скапоцениот метал го надмина прагот од 2.000 долари за унца,…

 • СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  Според најновите проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти.Ова го прави коронавирусот шест пати посмртоносен од сезонскиот грип.…

 • Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата за…

 • Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60 години, покажува најновиот извештај на…

 • ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  Денес, 5 август 2020 година, Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави Извештајот од мониторингот на јавните набавки за периодот јули-декември 2020 година, како и…

 • Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна експлозија во која загинаа над…