Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

ЕУ: Нова стратегија за опоравување

Време: 19:37

Датум: јули 13, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Претседателот на Европскиот совет, Чарлс Мишел го претстави предлогот на стратегијата за закрепнување на Европската унија. Оваа стратегија предвидува 1,0743 трилиони евра за заеднички буџет за период од 2021 до 2027 година и 750 милијарди евра за инструмент за опоравување по пандемијата од коронавирусот кој е наречен „Нова генерација на ЕУ“.

Предлогот на Шарл Мишел дошол по консултациите со 27-те земји-членки на ЕУ, а ќе послужи како основа за дискусија на лидерите на ЕУ, кои следната недела на самитот во Брисел ќе се обидат да се договорат околу пакетот за обновување на ЕУ.

„Целите на нашата стратегија за опоравување може да се сумираат во три збора: конвергенција, отпорност и трансформација. Тоа конкретно значи санација на штетата предизвикана од COVID-19, реформирање на нашите економии и реновирање на нашите општества“, изјави Мишел.

Предлогот го поддржува планот на Европската комисија, ЕУ да се задолжи во наредниот период на светските пазари на пари до сума не поголема од 750 милијарди евра, од кои земјите и регионите на ЕУ на располагање ќе бидат заеми од 250 милијарди евра и грантови до 500 милијарди евра.

Најголем дел од средствата (560 милијарди евра) од Инструментот за обнова би требало да бидат во ЕУ механизмот за обновување и отпорност, чии грантови (310 милијарди евра) ќе можат да се користат од 2021 година па до крајот на 2023 година.

Се предлага овој заеднички заем на ЕУ да се врати во периодот од 1 јануари 2027 до 31 декември 2058 година при што годишната рата не би требало да надминува 7,5 проценти од максималниот износ од 750 евра.

Кога станува збор за повеќегодишниот заеднички буџет на ЕУ, предлогот на претседателот на Европскиот совет од 1074,3 милијарди евра за периодот од 2021 до 2027 година е помалку од предложените 11.000 милијарди евра на Европската комисија.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент од Тетово и пациент од…

 • СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  Светската трговска организација (СТО) очекува глобалната трговија оваа година да се намали за 13%, како резултат на потресите предизвикани од коронакризата. Тековната прогноза е значително…

 • Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Покрај грижата за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски, периодов е навистина тешко да се фокусирате на финансиското планирање, организирањето на средствата и стабилноста…

 • Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Со концерт насловен „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, во изведба на солистите Марија Јелиќ…

 • Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Вредноста на златото продолжува со целосна сила, добивајќи сè поголем интензитет. Во средата, цената на скапоцениот метал го надмина прагот од 2.000 долари за унца,…

 • СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  Според најновите проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти.Ова го прави коронавирусот шест пати посмртоносен од сезонскиот грип.…

 • Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата за…

 • Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60 години, покажува најновиот извештај на…

 • ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  Денес, 5 август 2020 година, Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави Извештајот од мониторингот на јавните набавки за периодот јули-декември 2020 година, како и…

 • Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна експлозија во која загинаа над…