Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Регионот би можел да дојде на работ на сиромаштија поради пандемијата

Време: 10:43

Датум: јули 13, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Светската банка (СБ) процени дека на Западен Балкан, доколку владите не воведоа одредени мерки, корона кризата би отерала најмалку 400.000 луѓе во сиромаштија.

Светската банка проценува дека бројот би бил дури 950,000 во периодот од јуни до август, доколку кризата трае подолго.

Вишиот економист во СБ, Транг Ван Нгујен истакна дека, имајќи ги предвид понатамошната неизвесност и вториот бран на пандемијата, ситуацијата би можела да биде уште полоша.

Кога станува збор за влијанието на коронавирусот врз сиромаштијата во Западен Балкан, таа рекла дека приходите ќе претрпат сериозен удар, особено во секторите кои се најпогодени од кризата, а загубата на приходот значи дека повеќе луѓе ќе бидат изложени на сиромаштија.

„Дури и пред кризата, проценивме дека околу една петтина од населението во регионот живее во сиромаштија“, рече Транг Ван Нгујен.

Според неа, од една страна има семејства кои се веќе сиромашни и кои зависат од приходите што ги имаат на неделно или дневно ниво, и тие особено ќе бидат погодени од кризата.

“Од друга страна, имате семејства кои се блиску до сиромаштија. Тие не биле сиромашни пред кризата, но тие се потпираат на некои помалку сигурни работни места или дури и на вработување во неформалниот сектор, така што сега со оваа криза тие се во целосна опасност да станат сиромашни”, тврди Нгујен и додава дека милиони луѓе од овој регион работат во Европа и испраќаат пари дома, а сега и тие веројатно ќе бидат засегнати од кризата.

Таа смета дека напорите на владата да го намали влијанието на кризата врз загубите на работните места се многу важни, затоа што ја намалува можноста повеќе луѓе да завршат во сиромаштија.

Белешките на СБ, презентирани на крајот на мај, се дополна на претходно објавениот Редовен економски извештај за Западен Балкан и, покрај сиромаштијата, ја опфаќаат фискалната политика, финансискиот сектор, пазарот на труд и социјалната заштита.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје – 51,…

 • Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува „Спутник“. „ Во моментов е…

 • Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.07 – 31.07.2020 година вкупниот промет изнесувал 382.669.81 денари и е намален за 14,16 отсто во однос…

 • Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните од коронавирус развиле заштитен имунолошки…

 • Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Повеќе од 34 милијарди литри пиво биле произведени во Европската унија во 2019-та година, според податоците на „Eurostat“. Доколку се подели со бројот на жители…

 • Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Владите ширум светот се обидуваат да превземат мерки со цел да им помогнат на компаниите кои се најпогодени од ширењето на коронавирусот. Меѓутоа, светот се…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Една фотографија од одмор во Јужен Тирол предизвика политички скандал во Германија поради непочитување на мерките за коронавирус. Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер позирал без маска…

 • Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  ЈП Водовод и канализација – Скопје во рамки на кампањата „Заштити го канализацискиот систем – биди одговорен, однесувај се совесно“ ги повикува граѓаните да го…

 • Кинеските апликации трн во око на Америка

  Кинеските апликации трн во око на Америка

  Соединетите држави во средата соопштија дека сакаат да отстранат повеќе кинески апликации за паметни телефони од продавниците за апликации во САД и да ги спречат…