Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Швајцарија во подножјето на Алпите прави нов трезор за чување богатство

Време: 09:42

Датум: јули 12, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Швајцарија, надалеку позната како бастион на дискретното, сигурно банкарство, наскоро ќе им понуди на богатите во светот уште еден избор за чувување на вреден имот: камени сводови врежани во подножјето на Алпите.

Идејата доаѓа од еден претприемач од централна Швајцарија, дом на планинскиот венец Бруениг, ридеста планина на околу 45 километри југозападно од Луцерн.

„Вашата благајна во цврст карпест масив“, како што наведува компанијата што ги гради трезорите, “Bruenig Mega Safe AG”, е безбедно место за складирање на средства и чувствителни податоци“, пренесува Блумберг.

“Компанијата планира да го искористи просторот во внатрешноста на планината, што е приближно колку 10 фудбалски игралишта”, рече членот на одборот Уго Шитенхелм, додавајќи дека тие исто така може да го зголемат тој простор доколку е потребно.

Богатите луѓе ширум светот сè повеќе бараат безбедност, откако пандемијата ги распарчени пазарите, а граѓанските немири избувнаа од Соединетите држави и Хонг Конг до Лондон. Додека некои се плашат од глобална рецесија или природна непогода, други бараат да се избегнат банкарските депозити затоа што негативните каматни стапки ги принудуваат заемодавачите да наплаќаат за чување на парични средства.

Швајцарските сводови ќе се движат од 100 кубни метри до 1.000 пати поголеми со висини до 90 метри. Камените sидови ќе обезбедуваат постојана релативна влажност од 40% и температура од 12 степени Целзиусови. Цените се движат од 500.000 американски долари и нагоре, пренесува Индикатор.

Покрај складирање на скапоцености, како што се уметнички дела, злато, берзантски сертификати, па дури и класични автомобили, трезорите се „идеални како место за активности што мора да исполнуваат високи безбедносни барања“, велат од компанијата.

Освен што е побезбеден, камениот свод е исто така поевтин за изградба

Проектот се развива во соработка со Gasser Felstechnik AG, компанија која е специјализирана за станбена и подземна градба. Трезорите ќе бидат изградени веднаш до неколкуте постоечки фирми на Gasser лоцирани на масивот, кои вклучуваат огнено оружје, складиште со експлозиви и објект за обука на пожарникарите за справување со вонредни состојби во транспортните тунели.

“Bruenig Mega Safe AG” разговара со десетина потенцијални клиенти, вклучувајќи семејни бизниси, уметнички галерии и богати поединци, рекол Шитенхелм. Сопствениците на трезорот се одговорни за трошоците за изградба на просториите, додека компанијата ќе обезбеди комунални услуги, безбедност и други услуги, се наведува на веб-страницата.

Покрај тоа што е побезбеден, камениот свод е исто така поевтин за градење, рекол Шитенхелм.
“Ќе добие брзи градежни дозволи, покривот не може да се оштети и не ви треба бодликава жица и кучиња”.

“Иако досега швајцарските граѓани и компании покажаа најголем интерес, компанијата се обидува да привлече и клиенти од центрите со богатство како што се Хонг Конг и Сингапур”, рече Шитенхелм.

На “Bruenig Mega Safe AG” му требаат околу 7 милиони швајцарски франци (7,5 милиони американски долари) од првичните купувачи за да започнат со изградбата. Работата треба да започне на почетокот на оваа година, а првите трезори треба да бидат достапни за околу 18 месеци.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент од Тетово и пациент од…

 • СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  Светската трговска организација (СТО) очекува глобалната трговија оваа година да се намали за 13%, како резултат на потресите предизвикани од коронакризата. Тековната прогноза е значително…

 • Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Покрај грижата за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски, периодов е навистина тешко да се фокусирате на финансиското планирање, организирањето на средствата и стабилноста…

 • Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Со концерт насловен „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, во изведба на солистите Марија Јелиќ…

 • Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Вредноста на златото продолжува со целосна сила, добивајќи сè поголем интензитет. Во средата, цената на скапоцениот метал го надмина прагот од 2.000 долари за унца,…

 • СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  Според најновите проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти.Ова го прави коронавирусот шест пати посмртоносен од сезонскиот грип.…

 • Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните месецов ќе добијат поврат на ДДВ од 5,4 милиони евра за второто тримесечје

  Граѓаните кои скенираат фискални сметки од почетокот на месецот ќе ги добијат средствата од повратот за второто тримесечје од годинава. Според податоците од Управата за…

 • Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

  Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60 години, покажува најновиот извештај на…

 • ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  ЦГК: Во 2019 година, во директни преговори и без објавување оглас, склучени 368 договори, во вкупна вредност од 40 милиони евра

  Денес, 5 август 2020 година, Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави Извештајот од мониторингот на јавните набавки за периодот јули-декември 2020 година, како и…

 • Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

  Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна експлозија во која загинаа над…