Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

EBRD сака да стане мнозински зелена банка

Време: 15:39

Датум: јули 10, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Европската банка за обнова и развој (EBRD) планира во следните пет години да насочи повеќе од половина од инвестициите во зелена економија за поддршка на борбата против климатските промени, проследена со Парискиот климатски договор.

До 2025 година, повеќе од 50 проценти од вкупните инвестиции во EBRD би требало да бидат насочени во поддршка на зеленото економско закрепнување на земјите во кои EBRD работи, земајќи ги предвид последиците од пандемијата од коронавирусот, објави во средата EBRD.

Инвестициите би се зголемиле со иновативен пристап кон голем број области, објаснуваат од банката, скицирајки “озеленување” на финансискиот сектор и енергетските системи, декарбонизација на индустријата, одржливи градови и комуникација и системи за снабдување со храна и зачувување на “природниот капитал”.

Посебно внимание би се посветило на праведната транзиција, родовата еднаквост, можностите кои ги дава кружната економија, како и зелените дигитални решенија и улогата на енергетската ефикасност, се вели во соопштението.

Банката темелно ќе ги провери сите инвестиции за да обезбеди дека тие се во согласност со Парискиот договор за климата, но и релевантните планови за заштита на климата во земјите во кои работи, земајќи ги предвид нивните приоритети.

Би се зголемил капацитетот за поддршка во развојот на стратегии за климатската отпорност и би се зајакнале напорите за мобилизација на зелените инвестиции.

Во план е интензивирана работа на упатствата, така што сите 38 земји би можеле ефикасно да ги постигнат целите за заштита на климата и околината, како и соработка со други мултилатерални заемодавачи, се наведува во соопштението.

Новиот план за зелена економска транзиција го усвои вчера Управниот одбор на EBRD а се базира на принципите на банката донесени во очи на Парискиот самит за клима во 2015 година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје – 51,…

 • Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува „Спутник“. „ Во моментов е…

 • Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.07 – 31.07.2020 година вкупниот промет изнесувал 382.669.81 денари и е намален за 14,16 отсто во однос…

 • Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните од коронавирус развиле заштитен имунолошки…

 • Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Повеќе од 34 милијарди литри пиво биле произведени во Европската унија во 2019-та година, според податоците на „Eurostat“. Доколку се подели со бројот на жители…

 • Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Владите ширум светот се обидуваат да превземат мерки со цел да им помогнат на компаниите кои се најпогодени од ширењето на коронавирусот. Меѓутоа, светот се…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Една фотографија од одмор во Јужен Тирол предизвика политички скандал во Германија поради непочитување на мерките за коронавирус. Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер позирал без маска…

 • Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  ЈП Водовод и канализација – Скопје во рамки на кампањата „Заштити го канализацискиот систем – биди одговорен, однесувај се совесно“ ги повикува граѓаните да го…

 • Кинеските апликации трн во око на Америка

  Кинеските апликации трн во око на Америка

  Соединетите држави во средата соопштија дека сакаат да отстранат повеќе кинески апликации за паметни телефони од продавниците за апликации во САД и да ги спречат…