Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

Време: 16:31

Датум: јули 6, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони (микрон е милионит дел од метар).

Според New York Times, СЗО наведува дека резултатите од истражувањето кои укажуваат на тоа не се убедливи, и смета дека коронавирусот претежно се пренесува со поголеми респираторни капки, откако некое лице ќе кивне или кашла, многу брзо паѓаат на земја и не лебдат во воздухот.

Во отвореното писмо до Светската здравствена организација, 239 научници од 32 земји наведоа докази кои покажуваат дека помалите честички можат да ги заразат луѓето, и побарале од организацијата да ги промени препорачаните мерки за заштита.

Планираат да го објават писмото во научно стручно списание следната недела.

Бенедета Алеграци, главен технички советник на СЗО за контрола на заразата, изјави дека доказите за ширење преку воздухот не се убедливи и дека постои силна дебата за ова прашање.

„Повеќе пати истакнавме, особено во последните неколку месеци, дека сметаме дека е можно пренесување преку воздух, но не дека тоа е поддржано со силни ниту јасни докази“, изјави Times.

Доколку се докаже дека честичките остануваат во воздухот во затворен простор, треба да се направат значителни промени кај мерките за заштита.

Здравствените работници би требало да носат N95 маски за да ги запрат најмалите честички за време на грижата за пациентите, системите за вентилација во училиштата, канцелариите и станбените комплекси би требало да ја ограничат циркулацијата на воздухот и да инсталираат нови филтри и да користат УВ ламби за убивање на честичките во затворен простор.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Колку е здрав јаболковиот оцет

  Колку е здрав јаболковиот оцет

  Јаболковиот оцет е богат со многу витамини и минерали, односно А, Б, Ц, флуор, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и железо и содржи 13 есенцијални аминокиселини…

 • Позитивниот став го продолжува животот

  Позитивниот став го продолжува животот

  Истражувањето спроведено врз пациенти со срцеви болести го поврзало позитивниот став со подолг животен век. Холандски и дански научници од универзитетот во Тиблург и Оденсе користеле…

 • Овие намирници ги заменуваат лековите

  Овие намирници ги заменуваат лековите

  Природното си е природно. Понекогаш сe што треба да направите за да ја излекувате главоболката, да го намалите стресот или да ги смирите стомачните тегоби…

 • Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Ладна изворска вода – идеален придружник на секое патување

  Летото е совршено за прошетки и авантури во ваше сценарио, а флашираната вода е незаменлив дел од секое патување, независно дали станува збор за кратка…

 • Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Откриено зошто COVID-19 предизвикува губење на чувството за мирис

  Губењето на чувството за мирис претставува еден од најчестите и најраните симптоми на COVID-19, а група американски научници тврди дека ја пронашла причината за оваа…

 • Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

  Пет неверојатни работи кои ги прави вашиот мозок додека спиете

  Спиењето е активност која е многу важна за здравјето и општото добро на секој човек. Интересно е дека поминуваме четвртина од својот живот во спиење, но всушност…

 • Кој носи маска, тој мие и раце

  Кој носи маска, тој мие и раце

  Научниците утврдиле дека луѓето кои носат маска применуваат и други заштитни мерки против ширење на коронавирусот, како што е миење на раце, пишува Guardian. Тоа…

 • Финансиска „инекција“ на САД пред последната фаза тестирање на вакцината на Moderna

  Финансиска „инекција“ на САД пред последната фаза тестирање на вакцината на Moderna

  Американската влада го удвои на скоро една милијарда долари вложувањето во развој на потенцијална вакцина против COVID-19 на американската компанија Moderna, која влегува во последната…

 • Намалете го времето пред екран и продолжете си го животот

  Намалете го времето пред екран и продолжете си го животот

  Ограничено гледање на телевизија и екраните на мобилните телефони, до два часа на ден, би можело да го намали ризикот од смрт, се резултатите од…

 • Шест чувари на имунитетот

  Шест чувари на имунитетот

  Намирници за кои одамна се знае дека помагаат во јакнење на организмот се мед, лук, агруми, овошје и зеленчук, јогурт и чоколадо. Ако имунитетот го сфатиме…