среда, јануари 19, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСкок на цената на нафтата на 41 долар

Скок на цената на нафтата на 41 долар

Цените на нафтата скокнаа во вторникот на меѓународните пазари на 41 долари, откако Меѓународната агенција за енергетика (IEA) ги зголеми проценките на побарувачката, а податоците ги потврдија намалените снабдувања од водечките производители.

На лондонскиот пазар барелот се тргуваше со 1,18 долари повисока цена во однос на претходното затварање, од 40,90 долари. Вчера го затвори тргувањето во плус од 99 центи.

На американскиот пазар, цената на барелот порасна 1,08 долари, на 38,20 долари. Вчера го затвори тргувањето во плус од 86 центи.

Пазарите беа охрабрени со индикациите за закрепнување на побарувачката и извештаи за усогласеност со договорот за ограничување на производството.

 

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи