Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 930.00 -2.11%    KMB 5,947.00 0.64%    OKTA 3,153.00 -1.47%    RMDEN18 99.00 0%    STIL 78.00 0%    TEL 320.00 0.36%    TNB 16,450.00 2.73%    ZPOG 1,800.00 0%    

Посакувате промени за подобар живот? Применете ги овие совети…

Време: 09:10

Датум: јуни 5, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Еве неколку примери кои ќе направат вистинска разлика во квалитетот на Вашиот живот и ќе го намалат нивото на стрес. Притоа, ќе му помогнат на вашето тело поконтролирано да живее, со намалено ниво на стрес, а сето тоа ќе резултира и со подолг живот.

Запомнете, покрај храната која е исклучително важна за нашето здравје, мора многу да се внимава и на менталното здравје, затоа отфрлете го стресот и применети го овие совети.

Организирајте го просторот

Неорганизирана средина може буквално да ви ја исцеди енергијата и да предизвика додатен стрес. Спротивно на тоа, убаво декорираната и средена околина може да биде место каде што можете да избегате од стресот во животот.

Организирајте го времето

Држењето до временскиот распоред и одбивање на некое екстра побарување ќе го намали стресот во Вашиот живот и ќе ги наполни вашите батериите. Исто така ќе имате и повеќе време да го правите она во што најмногу уживате.

Дружете се со пријателите

Оние луѓе кои имаат добро друштво, па дури и само еден добар пријател на кого можат да му се обратат во секое време, уживаат помалку стресен и поздрав живот (а и повеќе се забавуваат). Ако се посветите малку на проширувањето на кругот на пријатели ќе видите дека еден ден тоа ќе се исплати. Пријателите се најдобрите психијатри за вас.

Погрижете се за телото

Ако Вашето тело е здраво и е во добра состојба, ќе бидете во подобра позиција да се борите со стрес-факторите во животот. Меѓутоа, нездравото тело може да предизвика и дополнителен стрес кој ќе се одрази врз Вашето здравје. Со здравата исхрана, редовното вежбање, добриот сон и масажите, ќе направите стресот да исчезне од Вашиот живот.

Обновете го духот

Во нашето тело носиме многу стрес. Едно стресно искуство може да остане во нас долго време и постојано да не потсетува, иако настанот одамна завршил. Справувањето со стресот е многу полесно ако редовно правите паузи од него. Постојат многу вежби – олеснувачи од стресот, кои ќе ја намалат тензијата во Вашето тело и ќе ви помогнат да се справите со секојдневниот стрес.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Не бегајте од неговиот непријатен мирис, консумирајте лук!

  Постојат многу предности од консумирањето на лук, и покрај непријатниот мирис кој го остава по јадењето, сепак станува збор за една од најздравите и најкорисни…

 • Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Научниците сега тврдат дека коронавирусот се пренесува и преку воздухот

  Скоро 250 научници тврдат дека Светската здравствена организација (СЗО) ја игнорира можноста дека коронавирусот се пренесува преку воздух, односно со капки помали од пет микрони…

 • Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Оваа храна го лади телото одвнатре и ги топи килограмите: Најдобра исхрана за летните горештини!

  Во лето, треба да се стремиме кон полесна, нискокалорична храна, пред се овошје и зеленчук. Еден од начините да се намалат штетните ефекти од високите…

 • Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Италијански научници: Комарците не пренесуваат корона

  Новата научна студија на италијанскиот национален здравствен институт ISS покажува дека комарците не се во состојба да го пренесат коронавирусот на луѓето, објави институтот во…

 • Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Ова овошје е во служба на рамен стомак. Слободно зголемете го внесот!

  Секој знае дека за витко и здраво тело не е важно не само да вежбате, туку и да пазите на здрава и урамнотежена исхрана. Некои…

 • Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Супер трик: Ослабете на наједноставен начин…

  Можеби конечно оваа метода ќе ви помогне да се ослободите од килограмите. Прочитајте за што станува збор… Најновото истражување покажува дека колку храната е подалеку…

 • Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Директорот на СЗО откри кога можеме да очекуваме вакцина против коронавирусот

  Според најновите податоци, од коронавирус се заразени над 9,6 милиони луѓе, а починале повеќе од 487.000 луѓе. Не е сигурно дека научниците ќе успеат да…

 • СЗО: Организирани настани доведоа до ширење на коронавирус

  СЗО: Организирани настани доведоа до ширење на коронавирус

  „Наоѓалишта на отпадни води во северна Италија покажаа дека постои шанса вирусот да циркулирал таму пред објавата на пандемијата“. Многу земји, кои биле успешни во…

 • Самочистечка маска која го убива вирусот со топлината од полначот за мобилен

  Самочистечка маска која го убива вирусот со топлината од полначот за мобилен

  Израелските научници измислија маска за повеќекратна употреба која може да го убие коронавирусот од топлината со напојување преку полначот за мобилен. Процесот на дезинфекција трае…

 • Кое вино е поздраво, а кое е најкалорично: Црно, бело или розе?

  Кое вино е поздраво, а кое е најкалорично: Црно, бело или розе?

  Каков ефект ќе има една или неколку чаши вино на вашето тело зависи од многу фактори, а особено од неговата разновидност. Знаејќи некои детали, можете…