Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

Време: 10:11

Датум: јуни 2, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите подеднакво познати Чикаго Булс од 90-тите години.

Серијата од 10 епизоди е ретроспектива од 1984 година, кога Мајкл Џордан започна да игра во НБА па се до 1998 година.

Магијата што според мислењето на многумина ја создавал најдобриот кошаркар на сите времиња, како и доминацијата на паркетот, може да се пренесе и искористи ефективно и на работното место.

Ова се шест лекции од Мајкл Џордан кои се симбол на она што мора да го направат лидерите за да победат:

1. Прилагодувајте се на ситуацијата

Како играч, Џордан беше познат по неговата неуморна работна етика и подготвеност да се прилагоди, се со цел да ги победи противниците.

Како лидер, мора да се прилагодите и да научите како да го надминете неуспехот. Важно е да го разберете предизвикот и да откриете кои алатки и методи се потребни за да се надминат пречките.

2. Тимска работа

Како што вели Џордан, „Талентот носи победи, но тимската работа и интелигенцијата освојуваат шампионати“.

На почетокот на својата кариера, Џордан се обиде сé да прави сам на теренот. Иако постигна одлични лични резултати, неговиот тим не освои титули.

Индивидуалниот придонес за тимска работа важи и за деловното работење: За да бидете успешни, мора да работите заедно како тим – интелигентно – за да ја постигнете целта. Тимот е тој што ја „завршува работата“.

3. Верувајте во себе

Мајкл Џордан верувал во неговите способности и непоколебливата самодоверба неопходна за постигнување на неговите цели.

Доколку не верувате во себе, многу е тешко да ги водите другите. Лидерството бара екстремна самодоверба и познавање самиот себе. Тоа значи да бидете интроспективни и да ги знаете вашите предности, како и вашите слабости.

4. Секогаш давајте се од себе

Гледајќи како игра Мајкл Џордан, сигурно сте забележале дека тој давал се од себе, без оглед на околностите. Неговата посветеност на секој натпревар беше неспорна.

Големите водачи мора да ја имаат таа особина и мора да бидат подготвени да претрпат загуби во потрагата по победи.

Како што вели Џордан: Можам да прифатам неуспех, но не можам да прифатам да не се обидам.

5. Развијте менталитет на раководител

Лидерството исто така бара одредено ниво на на сопствен менталитет и одговорност. Кога сте раководител, вашиот тим ве гледа како пример. Вие сте одговорни за процесите и резултатите.

6. Учете од своите грешки

„Учењето е подарок, дури и кога болката е ваш учител“, вели Џордан.

Иако понекогаш работите не одат како што сте замислувале и се надевавте, секогаш постои лекција што ќе ви биде важна за во иднина.

Лидерството не е само улога, туку одговорност која не се покажува само со зборови, туку и со дела.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зошто си заминуваат најдобрите работници?

  Зошто си заминуваат најдобрите работници?

  Големата плата не е причината поради која ќе ги задржите најдобрите работници на работа, туку тоа се мотивираноста, визијата и забавата. Просечното време кое вработените…

 • Знаеме дека звучи смешно: Чистете го мозокот баш како што ги чистите вашите заби

  Знаеме дека звучи смешно: Чистете го мозокот баш како што ги чистите вашите заби

  Дали сте знаеле дека канцелариски службеник во просек во еден час 37 пати го менува прозорецот на компјутерот? Некои го менуваат прозорецот дури и до…

 • И во време на лоша економија може да се реализира сонот

  И во време на лоша економија може да се реализира сонот

  И покрај рецесијата, моментот е добар за започнување на бизнисот од вашите соништа, се вели во книгата на Гај Кавасаки, познатиот претприемач и автор на…

 • Каде и како да најдете работа во време на економска криза

  Каде и како да најдете работа во време на економска криза

  Барањето работа во денешно време е комбинација од вештини, снаодливост и среќа. Важно е да ги доведете вештините до совршенство и да не се откажувате.…

 • Дали знаете што е М – циклус?

  Дали знаете што е М – циклус?

  Силната амбиција, јакиот карактер и самодовербата се заеднички карактеристики на повеќето високо образовани жени во светот. Тие знаат што сакаат, веруваат дека  можат, и ги…

 • Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Со денови го чекаме викендот, а кога ќе пристигне најчесто се случува тогаш да извршиме повеќе работни задачи отколку во работните денови. Проверете што советуваат…

 • Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Сакате да започнете свој блог, да покренете бизнис, да ги подобрите постојните аспекти на вашата деловна активност, да научите нови вештини, да стекнете попродуктивни навики?…

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу…