Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Време: 15:23

Датум: мај 27, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

 • Главна работа кај Mokka: табличката со името сега е централно лоцирана на задниот дел
 • Јасно читлив: Буквите на Opel се модернизирани за подобар дигитален дисплеј
 • Нова филозофија: развојот на следната генерација Мока ја следи дизајнерската насока

Риселсхајм. Автомобил од единечен калап. Прецизен, јасен, висок квалитет – тоа е новата Opel Mokka. Јасно е усогласена според дизајнерските насоки развиени од Opel, со идеални пропорции. Лицето на новата генерација на Mokka покажува исклучително атрактивни карактеристики кои се дисциплинирани и персонализирани во исто време – како германски супермодел кој работи на сетот. Оваа дисциплина е насекаде, во секој детал, особено во плочката каде го пишува името на Mokka. Се е ново, како и целиот автомобил, со специјално дизајниран фонт кој на технички, течен и живописен начин го формираат зборот „Mokka“. Име и амблемот се во центарот на новата генерација на возила. Истото важи и за новата Mokka, првиот Opel што самоуверено го носи своето име централно на задната врата под легендарниот симбол на молњата. Читлив за секого и без досадни додатоци како што се линиите на опрема или некои кратенки. Новата Opel Mokka кажува само „Mokka“ – или „Mokka“ со малото „е“ во случајот со чисто батеријата-електрична верзија.

„Плочката со името ја илустрира апсолутната прецизност на новата Mokka“, објаснува потпретседателот на Opel Design, Марк Адамс. „Остро направена буква е испружена во широк пејзажен формат и самоуверено е распоредена за да се нагласи ширината на возилото. Централното поставување е во согласност со филозофијата за насоките на Opel, каде клучните визуелни елементи се распоредени по вертикалната и хоризонталната оска. Електричниот Mokka-e дефинира нова ера за брендот на Opel. Формата и функција што совршени ги поврзуваат заедно – едноставно германски “.

Следната генерација на Opel Mokka е со целосно нов дизајн и испораките на првите клиенти ќе започнат во почетокот на 2021 година.

Компасот на Opel: визуелниот идентитет на идните модели

Следната генерација на Mokka го открива за прв пат новиот план за предниот и задниот изглед на идните модели на Opel. Во дизајнeрскa насока, две оски се пресекуваат со блесокот на молњата на Opel во средина. Легендарното лого на марката станува главна карактеристика повеќе од кога и да било. Сега поострaта и појасна бразда на хаубата, кој продолжува под молњата, ја одредува вертикалната оска. Карактеристичната графика во форма на крило на дневните светла, кои ќе ги имаат идните модели на Opel, ја симболизираат хоризонталната оска. Темата се повторува во задниот дел и го покажува компасот на Opel во најчиста форма. Молњата во средина во комбинација со централно поставената табличка на моделот ја поврзува хоризонталната линија на задните светла во форма на крило со вертикалната линија што се протега од антената на покривот надолу кон нагласената бразда во браникот.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Највисокиот суд на Европската Унија донесе пресуда дека купувачите на автомобили „Фолксваген“ опремени со софтвер инсталиран за да ги измами тестовите за емисија на гасови,…

 • Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Иако голем број германски производители на автомобили добија државна помош за време на епидемијата од коронавирус, нивните акционери сепак очекуваат да добијат милијарди евра преку…

 • Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Компанијата Kantar, која се занимава со истражување на пазарот, објави листа на 100 највредни брендови во светот, а на кој се нашле само три автомобилски…

 • Volkswagen се откажа од изградба на фабрика во Турција

  Volkswagen се откажа од изградба на фабрика во Турција

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen се откажа од планот за изградба на нова фабрика во Турција. Одлуката е донесена како одговор на намалената побарувачка за нови…

 • Откажан Женевскиот саем за автомобили за 2021 година

  Откажан Женевскиот саем за автомобили за 2021 година

  Фондацијата која стои зад Женевскиот саем за автомобили ја откажа организацијата на овој настан за следната година, откако голем број потенцијални излагачи изјавија дека најверојатно нема…

 • Tesla е највредниот производител на автомобили во светот

  Tesla е највредниот производител на автомобили во светот

  Дури и среде пандемија, Tesla продолжува да расте. Компанијата, која започна пред нешто повеќе од 15 години, сега стана најпочитуваниот светски производител на автомобили – надминувајки…

 • Полни со возбуда: Нова Opel Mokka Electric и Energetic

  Полни со возбуда: Нова Opel Mokka Electric и Energetic

  Чиста енергија: смел изглед, висока положба на седење, електричен погон без емисија на гасови Воодушевувачка е-моќност: 100 kW / 136 КС и 260 Nm вртежен…

 • Новата генерација на најпосакуваниот семеен автомобил е тука: Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

  Новата генерација на најпосакуваниот семеен автомобил е тука: Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

  Бидејќи со сè што правиме, главниот фокус е секогаш на клиентот. Секој производ или услуга што ги нудиме целат кон тоа да предизвикаат пеперутки во…

 • Продажбата на автомобили во ЕУ оваа година ќе биде помала за 25 проценти

  Продажбата на автомобили во ЕУ оваа година ќе биде помала за 25 проценти

  Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA) предвидува дека продажбата на пазарот на автомобили во Европската унија (ЕУ) оваа година ќе се намали за 25…

 • BMW го намалува бројот на работници: Ги испраќа во пензија или на доквалификација со гаранција за вработување

  BMW го намалува бројот на работници: Ги испраќа во пензија или на доквалификација со гаранција за вработување

  Германскиот производител на автомобили BMW најави укинување на пет проценти од работните места како резултат на намалената побарувачка на пазарот, јавува агенцијата Anadolu (АА). Раководството на BMW…