Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,931.87 0.24%    BESK 5,700.00 0%    GRNT 940.00 -1.25%    KMB 5,997.97 -0.02%    MPT 66,000.00 1.54%    RZIN 46.00 -48.89%    SBT 2,600.33 0.01%    TNB 16,500.00 0.92%    TTK 1,282.00 0%    ZPOG 1,800.00 0%    

Јапонците велат дека маските не се за деца под две години: „Oпасно е“

Време: 09:41

Датум: мај 26, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Децата на возраст под две години не треба да носат маски затоа што намалената можност за дишење може да го зголеми ризикот од задушување, според јапонската група на лекари кои испратиле апел до родителите откако животот во Јапонија полека се враќа во нормала по укинувањето на вонредната состојба.

Премиерот, Шинзо Абе ја укина вонредната состојба во Токио и четирите преостанати области во понеделникот, откако бројот на зарази падна низ целата земја, но предупреди дека може да се врати брзо ако вирусот повторно почне да се шири.

За да се спречи ширењето на вирусот, светските здравствени експерти ширум светот препорачуваат луѓето носат маски во ситуации кога е тешко да се одржи физичката дистанца како мерка.

Сепак, Јапонскиот сојуз на педијатри ги предупреди родителите дека маските се премногу ризични за малите деца.

„Маските можат да го отежнат дишењето затоа што најмалите имаат тесни дишни патишта“, рекоа тие, додавајќи дека носењето маски го зголемува ризикот од топлотен удар за нив.

„Да престанеме да користиме маски за деца под две години“, се вели во соопштението на сојузот.

Досега, имало многу малку сериозни случаи на коронавирус кај децата, а повеќето се заразени од членовите на семејството.

Американските центри за контрола на болести и Американската академија за педијатрија исто така велат дека децата на возраст под две години не треба да носат маски.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • На границата меѓу Бугарија и Грција за 40 евра се продаваат лажирани тестови за Ковид-19

  На границата меѓу Бугарија и Грција за 40 евра се продаваат лажирани тестови за Ковид-19

  Во пограничното подрачје меѓу Грција и Бугарија се појавиле лажни резултати од тестови за Ковид-19, кои се продаваат по цена од 30 до 40 евра,…

 • Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

  Околу 30.000 работни места во Велика Британија се изложени на ризик

  Организаторите на настани и изложби во Велика Британија предупредуваа дека околу 30.000 работни места се изложени на ризик заради зголемена неизвесност за тоа кога саемите…

 • Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19, четири смртни случаи и 142 оздравени

  Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19, четири смртни случаи и 142 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на Kовид-19, и тоа во: Скопје…

 • Анкета на НБРМ: Економијата годинава ќе падне 3,2%, инфлацијата на 0,4%

  Анкета на НБРМ: Економијата годинава ќе падне 3,2%, инфлацијата на 0,4%

  Надолна ревизија на очекувањата за просечната стапка на инфлација во земјава и очекуваниот раст на Бруто домашниот производ, покажува Анкетата на Народната банка направена во јуни.…

 • Британските компании неподготвени за Брегзит

  Британските компании неподготвени за Брегзит

  Три четвртини од британските фирми не се подготвени за Брегзит, покажа истражувањето кое го објави институтот IoD (Institute of Directors). Половина од речиси 1.000 анкетирани…

 • Конте: Ако не се задоволни веднаш ќе заминам

  Конте: Ако не се задоволни веднаш ќе заминам

  Тренерот на Интер Антонио Конте рекол дека целосно и е посветен на работата, но бил подготвен да замине доколку клупските челници не се задоволни. Конте…

 • Бундесбанк: Германската економија започна да се опоравува од пандемијата

  Бундесбанк: Германската економија започна да се опоравува од пандемијата

  Германската економија се опоравува од падот предизвикан од пандемијата на коронавирусот, откако во јуни достигна ниско ниво, според индикаторот во реално време, развиен од централните…

 • Утре неработен ден за сите граѓани поради одржување на изборите

  Утре неработен ден за сите граѓани поради одржување на изборите

  Согласно заклучокот на Владата од 74-тата седница одржана на 7 јули годинава среда, 15 јули, е неработен ден за сите граѓани во Република Северна Македонија…

 • Руските приходи од злато за прв пат поголеми од гасот

  Руските приходи од злато за прв пат поголеми од гасот

  Приходот на Русија од извозот на злато за прв пат е поголем отколку од продажбата на гас, покажуваат податоците на Федералната царинска служба и Централната…

 • Сончање на лежалки под маски, задолжителна дистанца во вода и на плажа, во радиус од 100 метри дозволени само 15 гости!

  Сончање на лежалки под маски, задолжителна дистанца во вода и на плажа, во радиус од 100 метри дозволени само 15 гости!

  Владата ги донесе протоколите за плажите во тек на пандемијата предизвикана од Ковид-19. На плажа од 100 метри квадратни, може да има 15 посетители. Носењето…