Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,992.58 0.36%    GRNT 970.00 -0.51%    KMB 5,848.81 -0.02%    MPT 67,498.00 -0.04%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,064.15 0.6%    TNB 16,200.00 -2.99%    TTK 1,180.00 -2.88%    UNI 2,015.00 -2.92%    UNIPO 101.50 -0.29%    

Анализа на ЕСЕ: Кризата особено влијаеше врз фирми основани и водени од едно лице, а особено врз оние управувани од жени

Време: 12:11

Датум: мај 22, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Пандемијата предизвикана од COVID – 19 вирусот создаде досега невидени предизвици со изразени социо-економски последици, a најголемо влијание имаше врз малите и средни бизниси, особено оние кои се занимаваат со занаетчиство, трговија, турзам, угостителство, итн. Кризата особено влијаеше врз фирми основани и водени од едно лице, а особено врз оние управувани од жени (53% од лицата кои се стекнале со статус на невработени во април, 2020 година се жени), како и врз лица кои работат неформални бизниси или се корисници на социјални бенефиции.

Владата на РСМ во два наврати донесе пакети на економски мерки чиј износ не е познат, а пак третиот пакет мерки во вредност од 355 милиони евра е донесен на 17 мај, 2020 година но не е сеуште операционализиран.

Како и да е, и покрај широките консултации за кои зборуваше Владата, за првиот и вториот пакет мерки, во стручната јавноста се водат низа на дебати за оправданоста и ефикасноста на донесените економски мерки, а пак помеѓу граѓаните се зборува за потешкотии во пристап до мерките и несоодветност на обезбедената помош.

Нивото на реализација на сетот економски мерки, особено од аспект на износот на потрошени средства, неможе да се утврди од информациите кои се јавно достапни. За повеќе од 60% од усвоените економски мерки нема никакви информации за планираниот опфат на граѓани/компании, а пак за повеќе од 70% нема информации за реализираниот опфат и потрошените средства.

За дел од мерките постојат различни јавно достапни информации. На пример, на 06 мај министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека за мерката “14.500 денари за исплата на месечна плата” аплицирале 19.000 компании1, за три дена подоцна министерството за финансии да објави дека за оваа мерка се пријавени околу 24.000 компании, а за шест дена подоцна да објави дека аплицирале 16.546 комании. Целата состојба да стане поконфузна Владата на 10 мај објави дека за оваа мерка доделена е помош на 21.5423 комании. Практично, за една иста мерка во јавноста се презентираат четири различни информации.

Според јавно достапните податоци:

– помошта од 14.500 денари месечно за плата по вработен ја искористиле 21.542 комании или пак 61% од планираниот број на

компании, без да се знае колкав е бројот на вработени кои имале бенефит од оваа мерка и колку средства се потрошени за нејзиното спроведување.

– помошта од 14.500 денари за плата месечно за спортисти ја искористиле 855 спортиски работници во износ од 180 илјади евра за месец април 2020 година, без да се знае колкав е бројот на спортски работници кои имаат потреба од оваа мерка и колку средства се издвоени за нејзиното реализирање.

– финансиската поддршка во износ од 14.500 денари за самостојни вршители на дејност ја искористиле 5.840 правни лица што за два месеци приближно би изнесувало 1.4 милиони евра. Како и да е, од информациите кои се јавно достапни неможе да се утврди дали Владата направила проценка на бројот на правни лица кои ќе имаат потреба од оваа мерка и колку средства се издвоени за спроведувањето на истата.

– бескаматни кредити од кредитната линија ковид 1 добиле 738 компании во износ од 5.5 милиони евра, што претставува 40% од издвоениот износ на средства со оваа кредитна линија и кредитната линија ковид 2.

Повеќе информации можете да добиете на следните линкови: 1. Инфографик – http://www.esem.org.mk/index.php/najnovi-publikacii/3633-ekonomski-merki-za-spravuvanje-so-krizata-predizvikana-od-covid-19.html 2.

Целосна анализа – http://www.esem.org.mk/index.php/najnovi-publikacii/3632-planiranjeto-i-sproveduvanjeto-na-prviot-i-vtoriot-paket-ekonomski-merki-bea-poveke-zbunuvacki-i-zatskrieni-otkolku“navremeni-i-seriozni”,-a-pak-tretiot-paket-senzacionalen.html

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Меси не тренира со Барса веќе втор ден

  Меси не тренира со Барса веќе втор ден

  Лионел Меси веќе некое време не е дел од заедничките активности на Барселона, јавуваат шпанските медиуми. Денес, како и во средата, капитенот на „Лос Кулес“…

 • Ангеловска-Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите

  Ангеловска-Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите

  Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите на централните банки од Централна Азија, Црноморскиот Регион и Балканот, која…

 • Денар анализа: Граѓаните враќаат огромни камати на државните кредити!

  Денар анализа: Граѓаните враќаат огромни камати на државните кредити!

  По издавањето на седмата еврообврзница вредна 700 милиони евра, Денар анализираше – колкав јавен долг има Македонија, кога доспеваат за враќање натрупаните стари долгови, и…

 • Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

  Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

  Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и…

 • Червар: Металург се „дограбиле“ до некои пари

  Червар: Металург се „дограбиле“ до некои пари

  По потврдата дека Златко Хорват потпишува за Металург, прекинувајќи ја 25-годишната соработка со ППД Загреб, иако клубот му понудил едногодишен договор, се јави и хрватскиот…

 • Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

  Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

  Бугарското Министерство за здравство издаде наредба со која се воведува 14-дневен задолжителен карантин за лица кои во државата влегуваат од Македонија. Со истата наредба се…

 • Сончево и ветровито, попладне со услови за дожд

  Сончево и ветровито, попладне со услови за дожд

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта…

 • Во Хрватска скоро 50.000 луѓе останаа без работа поради пандемијата

  Во Хрватска скоро 50.000 луѓе останаа без работа поради пандемијата

  И покрај мерките на владата на Андреј Пленковиќ за зачувување работните места, во Хрватска без работа во првите два и пол месеци од коронакризата останаа…

 • Германија гради алијанса со три држави поради вакцина: “Едно од најитните прашања”

  Германија гради алијанса со три држави поради вакцина: “Едно од најитните прашања”

  Германија и уште три земји членки на Европската унија градат нова алијанса, која има за цел да обезбеди пристап до вакцини против коронавирус, веднаш кога…

 • Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една од најголемите бројки на нови…