Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,992.58 0.36%    GRNT 970.00 -0.51%    KMB 5,848.81 -0.02%    MPT 67,498.00 -0.04%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,064.15 0.6%    TNB 16,200.00 -2.99%    TTK 1,180.00 -2.88%    UNI 2,015.00 -2.92%    UNIPO 101.50 -0.29%    

Wall Street падна поради напнатоста помеѓу САД и Кина

Време: 10:35

Датум: мај 22, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

На Wall Street во четвртокот, цените на акциите паднаа како резултат на зголемените тензии помеѓу САД и Кина, што ја доведува во прашање реализацијата на трговскиот договор од почетокот на годината помеѓу двете најголеми светски економии.

Dow Jones падна за 101 поени, или 0,41 проценти, на 24.474 поени, додека S&P 500 падна за 0,78 проценти, на 2.948 поени, а индексот Nasdaq падна за 0,97 проценти, на 9.284 поени.

Падот на индексот е последица на растот на тензиите помеѓу Вашингтон и Пекинг, откако претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека остро ќе реагира доколку Кина воведе закон за национална безбедност без желба на народот во Хонг Конг и дека тој чин би наишол на меѓународна осуда.

Кина во четвртокот најави донесување на нов закон за национална безбедност, по минатогодишните продемократски протести во Хонг Конг, со кои ќе се забрани отцепување на Хонг Конг од Кина, мешање од странство, терористички активности, како и сите други активности за кои се проценува дека ќе се поткопа централната власт во Пекинг.

Претходно, американскиот државен секретар, Мајк Помпео ја критикуваше реакцијата на Кина за избувнувањето на коронавирусот, а исплатата на Кина од 2 милијарди долари за борба против пандемијата ја нарече незначителна, во споредба со изгубените стотици илјади животи и направената штета.

Кина, од друга страна, порача дека нема да се воздржи од ескалација на тензиите.

„Изгледа дека Кина ќе биде вреќа за удурање на претстојните претседателски избори во САД. Белата куќа процени дека е поефективно да се удри по Кина отколку да се спаси останатото од првата фаза од трговскиот договор“, изјави Боб Шеа, директор во компанијата TrimTabs Asset Management.

Поради тоа вчера паднаа цените на акциите во 11-те најважни сектори на S&P 500 индексот, а најмногу, повеќе од 1 процент, во енергетиката, рударството, потрошувачката и технологијата.

Еден ден претходно, S&P 500 индексот го достигна највисокото ниво во последните два месеци. Благодарение на огромниот фискален и монетарен стимул, тој индекс се зголеми за повеќе од 30 проценти од 23 март, кога поради коронакризата падна на најниско ниво во последните години. Но, и понатаму е далеку од 13 отсто од своето рекордно ниво, достигнато на 19 февруари.

И на европските берзи, цените на акциите паднаа вчера. Лондонскиот FTSE индекс падна за 0,86 проценти, на 6.015 поени, додека франкфуртскиот DAX падна 1,41 проценти, на 11.065 поени, а париски CAC 1,15 проценти, на 4.445 поени.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Меси не тренира со Барса веќе втор ден

  Меси не тренира со Барса веќе втор ден

  Лионел Меси веќе некое време не е дел од заедничките активности на Барселона, јавуваат шпанските медиуми. Денес, како и во средата, капитенот на „Лос Кулес“…

 • Ангеловска-Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите

  Ангеловска-Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите

  Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска Бежоска учествуваше на 43. средба на Клубот на гувернерите на централните банки од Централна Азија, Црноморскиот Регион и Балканот, која…

 • Денар анализа: Граѓаните враќаат огромни камати на државните кредити!

  Денар анализа: Граѓаните враќаат огромни камати на државните кредити!

  По издавањето на седмата еврообврзница вредна 700 милиони евра, Денар анализираше – колкав јавен долг има Македонија, кога доспеваат за враќање натрупаните стари долгови, и…

 • Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

  Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

  Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и…

 • Червар: Металург се „дограбиле“ до некои пари

  Червар: Металург се „дограбиле“ до некои пари

  По потврдата дека Златко Хорват потпишува за Металург, прекинувајќи ја 25-годишната соработка со ППД Загреб, иако клубот му понудил едногодишен договор, се јави и хрватскиот…

 • Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

  Бугарија воведе 14-дневен карантин за лица што влегуваат од Македонија

  Бугарското Министерство за здравство издаде наредба со која се воведува 14-дневен задолжителен карантин за лица кои во државата влегуваат од Македонија. Со истата наредба се…

 • Сончево и ветровито, попладне со услови за дожд

  Сончево и ветровито, попладне со услови за дожд

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта…

 • Во Хрватска скоро 50.000 луѓе останаа без работа поради пандемијата

  Во Хрватска скоро 50.000 луѓе останаа без работа поради пандемијата

  И покрај мерките на владата на Андреј Пленковиќ за зачувување работните места, во Хрватска без работа во првите два и пол месеци од коронакризата останаа…

 • Германија гради алијанса со три држави поради вакцина: “Едно од најитните прашања”

  Германија гради алијанса со три држави поради вакцина: “Едно од најитните прашања”

  Германија и уште три земји членки на Европската унија градат нова алијанса, која има за цел да обезбеди пристап до вакцини против коронавирус, веднаш кога…

 • Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

  Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една од најголемите бројки на нови…