Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,992.58 0.36%    GRNT 970.00 -0.51%    KMB 5,848.81 -0.02%    MPT 67,498.00 -0.04%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,064.15 0.6%    TNB 16,200.00 -2.99%    TTK 1,180.00 -2.88%    UNI 2,015.00 -2.92%    UNIPO 101.50 -0.29%    

Брза диета “3 дена”

Време: 12:01

Датум: мај 13, 2020

Категорија: ДИЕТИ

Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати.

Немојте да се чудите што низ целиот текст ќе се провлекува фамозното “3 дена” – а причината е што оваа диета не е на списокот на препорачаните и затоа, ако веќе сакате да ја држите – држете ја 3 дена! Многумина ја “усвојуваат” како своја редовна диета и циклично ја повторуваат кога и да е потребно, т.е. кога треба брзо да изгубат неколку килограми. Лошата страна на диетата е дека можете да ги зачувате резултатите само ако го промените начинот на исхрана, т.е. намалите / исфрлитете од исхраната сè што придонело за зголемување на телесната тежина (претежно слатки, обилни и масни оброци и секако многу тесто) и, секако, ќе мора да вежбате повеќе. Сè друго води до познатиот јо-јо ефект.

Едноставно кажано, брза диета “3 дена” е нискокалорична диета и ништо нема чудесно во неа (некои специјални хемиски реакции кои согоруваат килограми и сл.) Губењето на тежината е резултат на значително намалување на калориите, а она што се губи е помал дел маснотии, а поголем дел задржување на вода. И тоа е тоа. Поради намалениот внес на калории, се препорачува да се практикува оваа диета само 3 дена и за тоа време очекуваното губење на тежината е помеѓу 2 и 3 кг.

Брза диета “3 дена” – план на оброци по денови

Воведна белешка: Во планот честопати се споменува единицата за мерка шолји и затоа треба да се разјасни колку е тоа. Значи, шолјата за која станува збор е стандардна шолја која се користи за чај, а зазема нешто повеќе од 2,3 дл.

Ден 1

Доручек:

црно кафе или чај (малку засладено)
1/2 грејпфрут
1 парче тост лепче
1 супена лажица путер од кикирики

Ручек:

1/2 шолја туна
1 парче тост лепче
кафе или чај (малку засладено) или вода

Вечера:

100 гр варено посно месо (било кое)
1 шолја варена боранија
1 шолја моркови
1 шолја сладолед од ванила
1 јаболко средна големина
кафе или чај (малку засладено) или вода

Ден 2

Доручек:

црно кафе или чај (малку засладено)
1 варено јајце
1 парче тост лепче
1 банана

Ручек:

1 шолја безмасно сирење
1 парче тост лепче
кафе или чај (малку засладено) или вода

Вечера:

2 виршли
1/2 шолја моркови
1 шолја барена брокула
1/2 шолја сладолед од ванила
кафе или чај (малку засладено) или вода

Ден 3

Доручек:

црно кафе или чај (малку засладено)
парче (околу 50 грама) младо сирење
1 парче тост лепче
1 јаболко

Ручек:

1 тврдо варено јајце
1 парче тост лепче
кафе или чај (малку засладено) или вода

Вечера:

1 шолја туна
1 шолја моркови
1 шолја карфиол
1 шолја сезонско овошје
1/2 шолја сладолед од ванила
кафе или чај (малку засладено) или вода

Замена

Брза диета “3 дена” можни замени:

– Портокал наместо грејпфрут
– Туна наместо сирење и обратно
– Разладен јогурт наместо сладолед
– Боранија наместо брокула
– Карфиол наместо брокула
– Цвекло наместо моркови

Заклучок

Како што е веќе кажано, горенаведената диета не спаѓа во редот на здрави диета, но од друга страна носи брзи резултати. Ќе ви помогне брзо да “стесните” и да влезете во гардероба која била тесна до вчера. Но, препораката е да ја применуваат само здрави луѓе и да трае онолку дена колку што кажува името: Брза диета 3 дена!

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…

 • Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Магдоносот многу се користи во кулинарството и едноставно обожаваме да го додаваме во супи и салати. Можеме да го јадеме скоро секој ден, но во мали…

 • Што е интервален пост и колку е здрав?

  Што е интервален пост и колку е здрав?

  Интервалниот пост во моментов е најпопуларна диета, која подразбира наизменична смена помеѓу гладувањето и периодот на неограничен внес на калории. Еден од фактите, која ја…

 • Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Кралот на диетите: Сок од 3 моќни намирници пред кои килограмите мора да потклекнат

  Губењето на килограми е процес во кој треба да се обврне внимание на голем број фактори. Освен физичката активност и контролираната диета која никако не…