Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Најбарани работни места во време на корона

Време: 14:06

Датум: април 27, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Побарувачката за работна сила рапидно се менува.

На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени работници.

Коронавирусот брзо се рашири во светот, ги промени нашите навики и слободата на движење, но и пазарот на труд. Имено, додека повеќето компании, па и одредени професии трпат големи загуби затоа што не се во можност да ги извршуваат своите активности, некои други занимања стануваат дополнително барани и многу лесно се вработуваат.

Податоците на Linkdln откриваат драматични промени во побарувачката за одреден персонал и активности.

Можеби не е изненадувачки, најголем пораст на побарувачката е за персоналот кој се смета за клучен, вклучувајки ги работните места во здравството и другите организации кои го поддржуваат функционирањето на државата.

Меѓу најбараните работни места во моментов во САД, што е и глобален тренд на запад се работниците во продавниците, систем администратори, сметководители, здравствени работници, градежни работници, магационери, психолози, возачи, изведувачи.

Покрај тоа, експертите ја наведуваат се поголемата потреба за свртување кон земјоделството и побарувачката на таа работна сила, бидејќи предвидуваат дека ако потрае епидемијата, може да предизвика феномен “самодоволност” на државите поради намалување на увозот.

Така, производството на сопствена храна би можела да стане приоритет.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Најбарани работни места во време на корона

 1. Пингбек: Најбарани работни места во време на корона – Работник

 • Зошто си заминуваат најдобрите работници?

  Зошто си заминуваат најдобрите работници?

  Големата плата не е причината поради која ќе ги задржите најдобрите работници на работа, туку тоа се мотивираноста, визијата и забавата. Просечното време кое вработените…

 • Знаеме дека звучи смешно: Чистете го мозокот баш како што ги чистите вашите заби

  Знаеме дека звучи смешно: Чистете го мозокот баш како што ги чистите вашите заби

  Дали сте знаеле дека канцелариски службеник во просек во еден час 37 пати го менува прозорецот на компјутерот? Некои го менуваат прозорецот дури и до…

 • И во време на лоша економија може да се реализира сонот

  И во време на лоша економија може да се реализира сонот

  И покрај рецесијата, моментот е добар за започнување на бизнисот од вашите соништа, се вели во книгата на Гај Кавасаки, познатиот претприемач и автор на…

 • Каде и како да најдете работа во време на економска криза

  Каде и како да најдете работа во време на економска криза

  Барањето работа во денешно време е комбинација од вештини, снаодливост и среќа. Важно е да ги доведете вештините до совршенство и да не се откажувате.…

 • Дали знаете што е М – циклус?

  Дали знаете што е М – циклус?

  Силната амбиција, јакиот карактер и самодовербата се заеднички карактеристики на повеќето високо образовани жени во светот. Тие знаат што сакаат, веруваат дека  можат, и ги…

 • Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Златни правила: 10 работи кои успешните луѓе ги прават за време на викендот

  Со денови го чекаме викендот, а кога ќе пристигне најчесто се случува тогаш да извршиме повеќе работни задачи отколку во работните денови. Проверете што советуваат…

 • Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Топ 10 деловни книги кои треба да ги прочитате во 2020 година

  Сакате да започнете свој блог, да покренете бизнис, да ги подобрите постојните аспекти на вашата деловна активност, да научите нови вештини, да стекнете попродуктивни навики?…

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…