Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,512.02 -1.51%    GRNT 962.00 0.21%    KMB 6,290.44 0.48%    SBT 2,601.00 -4.69%    TEL 309.00 -2.81%    TETE 1,566.00 9.74%    TTK 1,300.00 0%    

Најдобра диета!

Време: 13:15

Датум: април 26, 2020

Категорија: ДИЕТИ

Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо, бидејки колку побрзо симнувате тежина, толку побрзо и ќе ја вратите, и тоа е проблем кај многу брзи диети.

Оваа диета ја нарековме ,,најдобра диета”, но треба да имате предвид дека секој има различни телесни способности, различна возраст, пол, број на килограми кои се вишок итн.

Поради овие фактори постојат и други диети, така да за она што за некои може да биде најдобра, за други особи не мора да функционира најдобро. Сепак да не бидеме песимисти и доколку доследно се придржувате кон планот на исхрана, сигурно ќе изгубите повеќе од 3 килограми, а што е битно, килограмите нема да се вратат брзо.

Прв ден

-Доручек: 1 шоља кафе засладено со сахарин, 3-4 кајсии

-Ручек: 125 грама посно говедско месо на скара, 2 домати

-Вечера: 1 чаша сок од зеленчук, 100 грама тенок бифтек, домат и краставица

Втор ден

-Доручек: 1 шоља кафе засладени со сахарин, кајгана од едно јајце, парче леб

-Ручек: Шоља чорба од посно месо, 100 грама печење од посно телешко, варена боранија, јаболко, чај со лимун

-Вечера: 150 грама пржен џигер, мешан варен зеленчук и портокал

Трет ден

-Доручек: Чаша сок од грејпфрут, домат, варено јајце

-Ручек: 125 грама посни котлети на скара, обарен карфиол прелиен со јогурт, кафе или чај со лимун

-Вечера: Шоља чорба од посно месо, 120 грама посно телешко месо, салата од боранија, јаболко

Четврти ден

-Доручек: Шоља кафе, 1 портокал, парче црн леб

-Ручек: 60-80 грама бифтек на скара, домати и грашак пржени во тава, салата од целер

-Вечера: Чаша сок од зеленчук, 150 грама риба со блитва, праска, една рака јагоди

Петти ден

-Доручек: Чаша сок од домати, тврдо варено јајце, парче р’жан леб

-Ручек: Посен јогурт, кајгана со две јајца и спанаќ, шоља кафе

-Вечера: Чаша сок од портокал, 100 грама ладно печено месо, мешана салата

Шести ден

-Доручек: Шоља кафе, пола грејпфрут

-Ручек: 150 грама телешки џигер на скара, 2 парчиња двопек, салата, 2 домати, две јаболки, кафе

-Вечера: 150 грама посна риба, салата со целер, 2 домати

Седми ден

-Доручек: Чај со лимун, 1 јајце измешано во сос од домати

-Ручек: Шоља супа од посно месо, 120 грама варено посно месо, домат и краставица салата, 1 јаболко

-Вечера: Чаша сок од зеленчук, 50 грама ладно пилешко, динстан спанаќ со јајце, домат-краставица салата

Осми ден

-Доручек: Тврдо варено јајце, сок од лимун, 2 домати

-Ручек: 150 грама риба на скара, динстана боранија и морков, зелена салата и краставица зачинета со јогурт

-Вечера: Чаша сок од домати, 100 грама џигер, 3 парчиња домати и краставици, кафе или чај со лимон

Деветти ден

-Доручек: Рендано јаболко со лимон, тврдо варено јајце

-Ручек: 100 грама пилешко, обарен карфиол, домат, шоља кафе или чај со лимон

-Вечера: Чаша сок од зеленчук, 100 грама посен бифтек, домат-краставица салата

Десетти ден

-Доручек: Шоља кафе, ¼ грејпфрут, еден домат

-Ручек: 2 плескавици од посно месо, зелена салата зачинета со јогурт, сиров морков, кафе

-Вечера: Шоља посна супа, 2 тенко сечени парчиња телешко печено, зелена салата измешана со домати и краставица, кафе или чај

Во текот на оваа природна диета, составена од едноставни намирници богати со протеини и ниско ниво на калории,треба да пиете многу вода и да избегнувате сол. Диетата трае 10 дена и ви овозможува да изгубите 4-5 килограми.

Пробајте, токму за вас ова може да биде најдобрата диета!

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој…

 • ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…

 • Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Едноставна контрола на порциите – Шака диета

  Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…

 • Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Таен рецепт за слабеење! Ослабете пет килограми за два дена!

  Магдоносот многу се користи во кулинарството и едноставно обожаваме да го додаваме во супи и салати. Можеме да го јадеме скоро секој ден, но во мали…