Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,992.58 0.36%    GRNT 970.00 -0.51%    KMB 5,848.81 -0.02%    MPT 67,498.00 -0.04%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,064.15 0.6%    TNB 16,200.00 -2.99%    TTK 1,180.00 -2.88%    UNI 2,015.00 -2.92%    UNIPO 101.50 -0.29%    

Каков бил Ајнштајн навистина?

Време: 21:43

Датум: април 25, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Постојат бројни анегдоти за еден од најголемите генијалци на сите времиња – Алберт Ајнштајн.

За почеток, Ајнштајн не можел да се справи со чистотата во својот работен простор. Еднаш дури и кажал: „Ако нередот на работниот стол е знак за неред во главата, што тогаш ви кажува празниот стол?!“.

Симпатична приказна за расеаноста на Ајнштајн 

Современиците на Ајнштајн тврделе дека тој бил расеан. Запишана е приказна дека на едно патување со воз, безуспешно се трудел да го најде билетот и да му го покаже на кондуктерот.

Кондуктерот го убедувал дека нема потреба толку да бара, дека знае дека тој е г-дин Ајнштајн и дека е сигурен дека купил билет и продолжил понатаму да ги контролира патниците. По десет минути, се завртел и го видел Ајнштајн како лази по земјата и уште го бара билетот.

„Г-дине Ајнштајн, јас навистина знам кој сте и сигурен сум дека сте купиле билет. Нема потреба да се оптоварувате“, загрижено му рекол кондуктерот на физичарот.

„Млад човеку знам јас дека ти знаеш кој сум јас. Знам и јас кој сум, само морам да го најдам билетот затоа што незнам каде сум тргнал. Затоа ми треба билетот“, одговорил Ајнштајн и продолжил да го бара билетот.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Подгответе се, сите канцеларии ќе бидат виртуелни до 2030 година

  Со употреба на пет немилосрдни трендови, целиот концепт за централизирано работно место ќе биде целосно застарен. Сопствениците на компании и претприемачи треба да размислуваат многу…

 • Работа од дома: На работа во пижами

  Работа од дома: На работа во пижами

  Работата од дома може да биде корисна и за работадавачот и за работникот. За пријатна работа од дневната соба, потребно е да се „подготви теренот“.…

 • Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Која професија ќе биде најбарана по пандемијата?

  Програмерите ќе бидат најбарани работници на пазарот на труд во наредните неколку децении. Тоа го изјави директорот за дистрибуција на технологија во Yandex, Григориј Бакунов,…

 • Најбарани работни места во време на корона

  Најбарани работни места во време на корона

  Побарувачката за работна сила рапидно се менува. На глобално ниво, сигурно ќе има помала побарувачка за туристички персонал, додека расте побарувачката за доставувачи и здравствени…

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…