Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Вирусот би можел да турне половина милијадра луѓе во сиромаштија

Време: 09:17

Датум: април 9, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Економските последици од кризата поради епидемијата од коронавирусот би можеле да ја зголемат сиромаштијата кај половина милијарда луѓе во светот.

Ова предупредување доаѓа од студијата на Обединетите нации за финансиски и човечки загуби поради пандемијата.

Податоците укажуваат дека прв пат по 30 години ќе дојде до зголемување на сиромаштијата на глобално ниво, пренесува BBC.

Извештајот на ООН е направен пред клучните состаноци на Светската банка, Меѓународниот монетарен фонд и министрите за финансии на Г20 следната недела.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Зидан лидер на листата Топ 10 тренери во историјата на ЛШ

  Зидан лидер на листата Топ 10 тренери во историјата на ЛШ

  Реномираниот портал „Squawka“ ги објави најдобрите десет тренери во историјата на Лигата на шампионите. Листата ја предводи најмладиот, предводникот на Реал Мадрид Зинедин Зидан. Францускиот…

 • Облачно со услови за дожд и температура до 21 степен

  Облачно со услови за дожд и температура до 21 степен

  Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо. На повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен северен ветер. Минималната температура ќе…

 • Денес во Владата треба да падне одлука кога ќе се отворат кафеаните!

  Денес во Владата треба да падне одлука кога ќе се отворат кафеаните!

  Одлуката за отворање на угостителските објекти е денеска на дневен ред на Владината седница. Откако Комисијата за заразни болести ги достави препораките до Илиндеска бр.2,…

 • Потврден 21 нов случај со Ковид 19, вкупно дијагностицирани 1.999, оздравени 17 пациенти

  Потврден 21 нов случај со Ковид 19, вкупно дијагностицирани 1.999, оздравени 17 пациенти

  Институтот за јавно здравје денеска регистрира 17 оздравени пациенти и тоа во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и Берово-1. Во изминатото деноноќие не…

 • 25 Мај, Денот на младоста – еден од најголемите празници во СФРЈ

  25 Мај, Денот на младоста – еден од најголемите празници во СФРЈ

  Денот на младоста беше еден од најголемите празници во Социјалистичка Федеративна Република Југославија, кој се одбележуваше на 25 мај, а се прославуваше од 1945 до…

 • Зоолошката градина во Скопје од утре почнува со работа

  Зоолошката градина во Скопје од утре почнува со работа

  Зоолошката градина во Скопје од утре, 26 мај, од 9 часот, почнува со работа, но со нов протокол за движење и придржување кон мерките за…

 • Банките предвремено ќе ја исплатат и мајската пензија

  Банките предвремено ќе ја исплатат и мајската пензија

  Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека банките се подготвени предвремено да ја извршат исплатата на мајските пензии. Сите пензионери коишто поседуваат дебитни картички, веќе…

 • Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат, мерките имаат ефект само ако се почитуваат

  Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат, мерките имаат ефект само ако се почитуваат

  Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените институции да нема масовни собирања,…

 • Повторно раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

  Повторно раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

  Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи со…

 • Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

  Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

  Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрираше првиот случај на Ковид-19 и првата во Европа што го…