3 март, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСтопирано производството на познатото пиво

Стопирано производството на познатото пиво

Мексиканската компанија која го прави светски познатото пиво “Corona” соопшти дека привремено го запира производството.

Владата на Мексико оваа недела објави вонредна состојба поради епидемијата коронавирус и нареди прекинување на неесенцијалните производствени активности во земјата.

Според вчерашните податоци, во Мексико се разболеле 1.510 луѓе, а 50 од нив починале од заразата.

Најпознатото мексиканско пиво “Corona” кое се извезува во 180 земји во светот, од недела привремено ќе престане да се произведува.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП