Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,950.00 -0.46%    GRNT 975.00 0%    KMB 5,849.74 -0.11%    STB 1,057.78 0.62%    TNB 16,700.00 2.45%    

Долга традиција на електрични автомобили на Opel

Време: 08:10

Датум: април 2, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

 • Е-пионери: предците на Opel Corsa-e и Grandland X плаг-ин хибрид
 • Од 1968 година: повеќе од пет децении истражување на електричните погонски системи
 • Пред своето време: Opel Ampera
 • Тестна флота на HydroGen: погонот на водородните горивни ќелии има висок потенцијал во иднина
 • Opel оди на струја: сите модели електрифицирани до 2024 година

Риселсхајм. Со новите Corsa-e и Grandland X плаг ин хибрид, најновите електрифицирани автомобили од Opel штотуку излегуваат на патиштата. Целосно електричниот Opel Vivaro и наследникот на електрифицираната Mokka X ќе следат подоцна годинава, додека Opel Combo-e и Opel Zafira Life-e и наследникот на Astra ќе се приклучат на тимот во 2021 година. Сите модели на патнички автомобили и лесни комерцијални возила ќе бидат електрифицирани до 2024 година. Opel ќе биде електрифициран и може да се погледне во долгата традиција на тестирања, рекорди и производство на возила. Opel повеќе од пет децении спроведува истражувачки и развојни работи од областа на електричниот погон. Ова го прави производителот на автомобили во Риселсхајм еден од е-пионерите во индустријата.

Уште во 1968 година, Kadett B Stir-Lec I го карактеризираше принципот „продолжувач на опсегот“ што подоцна ќе започне со производство со Opel Ampera. Студијата Stir-Lec се напојуваше со 14 батерии на олово-киселина, а електричната енергија што постојано ги одржуваше батериите да се напојуваат беше произведена од задно поставен Stirling мотор со внатрешно согорување.

Само три години подоцна, Џорџ фон Опел, внук на основачот на компанијата, собори шест светски рекорди за електрични возила зад управувачот на Opel Electro GT со 188 км/ч. напојуван од два споени електрични мотори кои произведуваат 88 kW / 120 КС. Енергијата се снабдуваше со бактерија со никел-кадмиум од 590 килограми и со постојана брзина од 100 км на час автомобилот имаше опсег од 44 километри.

Одржлив електричен импулс: Opel Impuls и Opel Twin

Истражувањата направија чекор напред со програмата Opel Impuls во текот на 1990-97 година. Impuls I беше возило базирано на Kadett напојувано со електричен мотор со директно струја од 16 kW користејќи ќелии на батеријата на никел-кадмиум со течен електролит. Имаше опсег од околу 80 км. и максимална брзина од 100 км/час. Eдна година подоцна следеше Impuls II  заснован на Astra караван. Користеше 32 батерии на олово-киселина за напојување на двафазни асинхрони мотори со вкупно приближно 45 kW / 61 КС. Од 1993 до 1997 година, Opel ја реализираше својата прва програма за тестирање на големи електрични возила со Impuls III. Беше тестиран флота од десет автомобили Impuls III на германскиот остров Риген, минувајќи вкупно повеќе од 300.000 км. Пет возила беа опремени со батерии на никел-кадмиум (45 kW / 61 КС), а другите пет користени батерии со голема енергија од натриум / никел-хлорид (42 kW / 57 КС). Сите десет возила Impuls III беа опремени со трофазен асинхрон мотор.

Во меѓувреме во 1992 година беше откриен широко распродадениот концепт автомобил Opel Twin. Трицилиндричен, 0,8 литарски бензински мотор кој испорачува 25 kW / 34 КС, беше достапен за возење на автопат, додека електричнатa единица со два мотори со 10 kW / 14 КС се користеше и за градско и возење на кратки растојанија. Возачот на Opel Twin имаше централна позиција напред, со три патнички места во задниот дел. Во 1995 година, Opel почна електрична мобилност во сегментот на комерцијални возила со концепт комбето Combo Plus, во кое имаше две батерии на натриум / никел-хлорид со голема енергија, кои работат во комбинација со трифазен мотор од 45 kW.

Горивни ќелии при секојдневно тестирање: HidroGen флоти без емисии

Во 2000 г. развојот на горивните ќелии на Opel излезе на улиците со помош на Zafira HydroGen1. Неговата ќелија со водородно гориво обезбедуваше електрична енергија за трифазен асинхрон мотор давајќи 55 kW / 75 КС и 251 Nm вртежен момент. Во 2001 година, флота од 20 модели HydroGen3 беше управувана од клиенти со тестирање. Енергијата се зголеми на 60 kW / 82 КС, давајќи максимална брзина од 160 км на час. Во маратонот со горивни ќелии во 2004 година, две возила HydroGen3 минаа речиси 10.000 км низ цела Европа, од Хамерфест во Норвешка до Лисабон во Португалија. Зад управувачот на HydroGen3, возачот на Opel DTM и Гран при, Хајнц-Харалд Френцен исто така го освои релито Монте Карло во 2005 година за автомобили со алтернативен погон.

Четвртата генерација на возила на горивни ќелии, HydroGen4, исто така е целосно без емисија на гасови, при што само испарувањето на водата излегува од издувните цевки. Резервоарот со горивни ќелии што се состои од 440 клетки поврзани во серија, во кои водородот реагира со кислород од воздухот, е одговорен за возење што е пријателски расположено кон животната средина. Нема согорување, туку електрохемиска реакција која генерира електрична енергија. На овој начин, можно е континуирано производство од 73 kW / 100 КС и најголема сила од 94 kW / 128 КС. Почнувајќи од 2008 година, една флота возила HydroGen4 започна да ја демонстрира нејзината соодветност за секојдневна употреба во проект спонзориран од Федералното Министерство за транспорт – Партнерство за чиста енергија (CEP) – во Берлин, а подоцна и во покраините Хамбург, Баден-Вуртемберг, Северна Рајна-Вестфалија и Хесе.

Шампиони во должина на опсег: Opel Ampera со продолжен опсег и Opel Ampera-e

Во исто време, Opel исто така го продолжи развојот на возила на батерија и го претстави иновативниот Flextreme Concept на IAA 2007 година во Франкфурт, во кој имаше електричен погон со Voltec продолжен опсег. Концептот Flextreme GT / E, претставен на Саемот за автомобили во Женева во 2010 година, илустрираше како овој погонски концепт може да се интегрира и во автомобил со средна големина.

Електричниот погон со дополнителен опсег стигна во сериско производство во 2011 година во Opel Ampera, првиот електричен автомобил за четири лица целосно погоден за секојдневна употреба и патување. Енергијата за растојанија помеѓу 40 и 80 километри (во зависност од условите на возење) ја снабдуваше литиум-јонската батерија од 16 kWh, која го напојува електричниот мотор од 111 kW / 150 КС. Секогаш кога нивото на полнење на батеријата достигнуваше дефиниран минимум, бензинскиот мотор од 63 kW / 86 КС автоматски се вклучуваше генераторот за напојување на електричниот мотор. Овој вид континуирано снабдување со енергија обезбедува безгрижно возење – без станица за полнење и со опсег од неколку стотици километри. Ampera беше пред своето време и ја доби титулата „Европски автомобил на годината во 2012“.

Следеше Opel Ampera-e во 2016/2017 година. Со чист електричен опсег од 423 километри водечки во сегмент, Ampera-е дебитираше како вистински шампион во опсег, на Саемот за автомобили во Париз. Бидејќи батериите се монтираат дополнително рамни во подот, тоа нуди простор за пет патници и багажник со капацитет на целосен модел со пет врати со компактна класа (381 литри). Ampera-e исто така, демонстрира како електричната мобилност и задоволството при возењето можат да формираат една единица, бидејќи максималниот вртежен момент од 360 Nm обезбедува импресивни вредности на забрзување и еластичност. Силата на електричниот мотор е 150 kW / 204 КС. Компактниот автомобил забрзува од нула до 50 км/час за 3,2 секунди и го покрива средниот спринт од 80 до 120 км на час при престигнување за само 4,5 секунди.

Тоа е убедлив концепт: есента 2017 година, Opel беше награден со меѓународно признатиот „Златен волан“ во малата и компактна класа на автомобили за „Ampera-е“. И жирито на AUTOBEST веќе гласаше за Ampera-e ECOBEST 2016. Дилерите на Opel имаат уште неколку Ampera-e кои наскоро ќе бидат заменети со новиот Corsa-e, кој веќе ја освои наградата AUTOBEST „Best Buy Car of Europe“.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Ford и Volkswagen влегуваат во сојуз

  Ford и Volkswagen влегуваат во сојуз

  Volkswagen AG и Ford Motor Company ги најавија првите официјални договори за формирање сојуз кој ќе им помогне на матичните компании да ја зголемат конкурентноста…

 • Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

  Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

  Главна работа кај Mokka: табличката со името сега е централно лоцирана на задниот дел Јасно читлив: Буквите на Opel се модернизирани за подобар дигитален дисплеј…

 • Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

  Тестирање: Новата Opel Mokka на патот кон подготвеност за производство

  Инженерите на Opel ја завршуваат следната генерација на Mokka Новата Opel Mokka е до 120 килограми полесна од претходниот модел Шасијата и системите за помош…

 • Продажбата на автомобили во Европа во март падна за 76 проценти

  Продажбата на автомобили во Европа во март падна за 76 проценти

  Продажбата на автомобили во Европа драстично паднала во април, бидејќи ограничувањата поради коронавирус во регионот ги затворија авто салоните и го стопираа производството и продажбата,…

 • 70 години историја – способноста на SEAT да се реинвентира

  70 години историја – способноста на SEAT да се реинвентира

  Пред седумдесет години, SEAT започна возбудливо патување. На 9 мај 1950 година основана е компанијата што ја стави Шпанија на тркала и ја демократизира мобилноста.…

 • Lamborghini го претстави Huracan Evo RWD Spyder (видео)

  Lamborghini го претстави Huracan Evo RWD Spyder (видео)

  Lamborghini Huracan EVO Spyder е автомобил кој нема да ве остави рамнодушни. Lamborghini, во јануари го претстави Huracan EVO и таа верзија имаше само погон…

 • Добивката на BMW излета, но коронавирусот ќе го уништи работењето

  Добивката на BMW излета, но коронавирусот ќе го уништи работењето

  BMW во средата извести за зголемување на добивката од 133 проценти во првиот квартал, поради непостоењето на еднократен ефект во претходниот период, но влијанието на…

 • Volkswagen го одложи отворањето на погонот во Америка

  Volkswagen го одложи отворањето на погонот во Америка

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen денес објави дека на неодредено време го одложува продолжувањето на производството во својата фабрика во САД, каде работата требаше да започне…

 • Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

  Новиот Opel Vivaro-e: „E“ за испорака без емисии

  За „последен километар“ и повеќе: електричен опсег до 230 или 330 километри (WLTP1) Моќен: електромотор од 100 kW (136 КС) со вртежен момент од 260Nm…

 • Автомобилската индустрија во Европа од денес повторно во функција

  Автомобилската индустрија во Европа од денес повторно во функција

  Volkswagen од денес повторно ќе го покрене производството во својата фабрика во Волфсбург, Германија, како последен од флотата на европски производители на автомобили кои ќе…