Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Последна порака на принцот Хари и Меган како членови ка кралското семејство

Време: 11:15

Датум: март 31, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Принцот Хари и неговата сопруга Меган ја објавија својата последна порака како членови на британското кралско семејство, а својата кариера ја продолжуваат без титулите „ваше височество“, објави Ројтерс.

Според договорот постигнат со британската кралица (93), одлуката ќе биде валидна од 1 април.

Меган Маркл (38) и принц Хари (35) неодамна ја напуштија Велика Британија, прво се преселија во Ванкувер а потоа во Лос Анџелес. Британските медиуми пишуваат дека таму Маркл ќе се обиде да ја обнови актерската кариера, од која што се откажа поради кралската фамилија.

Од утре и официјално престануваат да бидат дел на монархијата, со сите титули но и должности. За Меган и Хари почнува нов живот, финансиски независен, а на тој пат тие се опростија и од популарниот кралски профил на Инстаграм, каде што ги следеа повеќе од 11 милиони луѓе.

„Ние вртиме ново поглавје во нашите животи и сакаме да придонесеме за светот на поинаков начин. Иако можеби нема да нè видите повторно тука, нашата работа продолжува. Ние веруваме дека секоја личност на овој свет има потенцијал да направи разлика. Ви благодариме за поддршката, инспирацијата и ангажманот, за да го направиме светот подобро место за живеење. Со нетрпение очекуваме некоја нова можност, вие бевте одлични. Дотогаш, внимавајте на себе и на вашите најблиски,“ напишаа Меган и Хари во прошталната објава.

Тие од денес ќе мора самите да се финансираат, и повеќе нема да користат кралски титули. Веќе е познато дека тие нема да можат да го користат зборот „кралски“ за нивните брендови.

Кога војводата и војвотката од Сасекс објавија дека ќе се откажат од нивните улоги во монархијата за да станат „финансиски независни“, тоа беше шок за британскиот естаблишмент и тема на интензивна дебата низ целата земја и пошироко.

Без оглед на сите главоболки што ѝ ги предизвикаа, кралицата истакна дека тие секогаш ќе бидат сакани членови на семејството и дека ќе продолжат да присуствуваат како гости на поголемите кралски настани.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • СЗО загрижена поради се поголемиот број заразени со коронавирус ширум светот

  СЗО загрижена поради се поголемиот број заразени со коронавирус ширум светот

  Сè уште има неколку жаришта на вирусот ширум светот кои предизвикуваат загриженост, изјави високата функционерка на Светската здравствена организација (СЗО), д-р Марија Ван Керхов. СЗО…

 • Кинеските инвеститори со рекордни инвестиции на берзата во Хонг Конг

  Кинеските инвеститори со рекордни инвестиции на берзата во Хонг Конг

  Законот за безбедност во Хонг Конг, кој е веќе усвоен во Пекинг, станува силен поттик за инвеститорите од НР Кина своите средства да ги инвестираат…

 • Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

  Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

  Министерот за здравство Венко Филипче порача дека повторно ќе бидат воведени рестрикции во некои места ако тоа го наложи епидемиолошката состојба. Тоа го анализирале денеска…

 • Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја(фото)

  Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја(фото)

  Два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција околу 11 часот извршија прелет над територијата на Република Северна Македонија. Авионите…

 • Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

  Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале…

 • 20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа за време на корона кризата

  20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа за време на корона кризата

  Во моментов, околу половина од сите ресторани во Бугарија се отворени, додека околу 20 проценти од нив банкротираа поради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус,…

 • Изминатите 24 часа регистрирани 52 новозаразени со КОВИД-19

  Изминатите 24 часа регистрирани 52 новозаразени со КОВИД-19

  Педесет и две лица се заразени со вирусот КОВИД-19 во изминатите 24 часа во земјава, потврди за МИА директорот на Институтот за јавно здравје Шабан…

 • Од 15ти јуни нашите граѓани ќе може да патуваат во Грција

  Од 15ти јуни нашите граѓани ќе може да патуваат во Грција

  Нашата земја е меѓу 29-те држави од Европа и светот, за кои од 15 јуни ќе биде дозволено патување во Грција, според листата од Министерството…

 • Еве која е новата водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

  Еве која е новата водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

  Франција за прв пат ја зазеде позицијата главна европска дестинација за нови странски инвестиции, оставајќи ги зад себе Велика Британија и Германија, покажа истражувањето во…

 • Народна банка: Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања вршат преку кредитните трансфери и платежните картички

  Народна банка: Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања вршат преку кредитните трансфери и платежните картички

  Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања во земјата вршат со посредство на банките преку користење на кредитните трансфери и платежните картички. Вкупниот број плаќања извршени…