Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Јужна Кореја на граѓаните ќе им исплаќа помош, но не и на најбогатите

Време: 12:04

Датум: март 31, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Јужна Кореја на своите граѓани ќе им обезбеди финансиска помош со итни готовински исплати, објави Reuters.

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе-ин изјавил дека државата ќе обезбеди финансиска помош на сите семејства, освен на најбогатите и дека се работи на олеснувања од последиците на епидемијата коронавирус, во април ќе биде донесен нов, дополнителен буџет.

По итната средба со креаторите на економската политика, тој изјавил дека сите домаќинства освен 30 проценти од најбогатите ќе добијат финансиска помош од милион корејски вони (740 евра), што вкупно изнесува околу 9,1 илјади милијарди вони (повеќе од 6 и пол милијарди евра), како „итна исплата поради природните непогоди“.

„Граѓаните доволно претрпеа поради коронавирусот и сите заслужуваат да бидат наградени за болката која ја претрпеа и за учеството во напорите за превенција“, изјави Џе-ин.

Корејските власти изјавиле дека парламентот во април ќе претстави нов буџет со дополнителни 7,1 илјади милијарди вони (5 милијарди и 251 милиони евра) и дека некои мали и средни претпријатија ќе бидат ослободени од плаќање сметки за комунални услуги.

Министерот за финансии, Хонг Нам-ки рекол дека владата ќе мора да издаде обврзници за покривање на дефицитот, со цел барем делумно да го финансира вториот буџет.

Јужна Кореја воглавно успеа да ја контролира епидемијата коронавирус и доби пофалби од светот за сеопфатното тестирање.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Јужна Кореја на граѓаните ќе им исплаќа помош, но не и на најбогатите

 1. Пингбек: Јужна Кореја на граѓаните ќе им исплаќа помош, но не и на најбогатите - ММС

 • Пад на берзите поради тензиите во односите САД и Кина

  Пад на берзите поради тензиите во односите САД и Кина

  Берзите во Европа и Азија денес бележат пад, а ситуацијата е слична и на отворањето на Wall Street, бидејќи инвеститорите се исплашени поради растечките тензии…

 • СЗО загрижена поради се поголемиот број заразени со коронавирус ширум светот

  СЗО загрижена поради се поголемиот број заразени со коронавирус ширум светот

  Сè уште има неколку жаришта на вирусот ширум светот кои предизвикуваат загриженост, изјави високата функционерка на Светската здравствена организација (СЗО), д-р Марија Ван Керхов. СЗО…

 • Кинеските инвеститори со рекордни инвестиции на берзата во Хонг Конг

  Кинеските инвеститори со рекордни инвестиции на берзата во Хонг Конг

  Законот за безбедност во Хонг Конг, кој е веќе усвоен во Пекинг, станува силен поттик за инвеститорите од НР Кина своите средства да ги инвестираат…

 • Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

  Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

  Министерот за здравство Венко Филипче порача дека повторно ќе бидат воведени рестрикции во некои места ако тоа го наложи епидемиолошката состојба. Тоа го анализирале денеска…

 • Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја(фото)

  Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја(фото)

  Два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција околу 11 часот извршија прелет над територијата на Република Северна Македонија. Авионите…

 • Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

  Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале…

 • 20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа за време на корона кризата

  20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа за време на корона кризата

  Во моментов, околу половина од сите ресторани во Бугарија се отворени, додека околу 20 проценти од нив банкротираа поради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус,…

 • Изминатите 24 часа регистрирани 52 новозаразени со КОВИД-19

  Изминатите 24 часа регистрирани 52 новозаразени со КОВИД-19

  Педесет и две лица се заразени со вирусот КОВИД-19 во изминатите 24 часа во земјава, потврди за МИА директорот на Институтот за јавно здравје Шабан…

 • Од 15ти јуни нашите граѓани ќе може да патуваат во Грција

  Од 15ти јуни нашите граѓани ќе може да патуваат во Грција

  Нашата земја е меѓу 29-те држави од Европа и светот, за кои од 15 јуни ќе биде дозволено патување во Грција, според листата од Министерството…

 • Еве која е новата водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

  Еве која е новата водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

  Франција за прв пат ја зазеде позицијата главна европска дестинација за нови странски инвестиции, оставајќи ги зад себе Велика Британија и Германија, покажа истражувањето во…