Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Bosch разви брз тест за коронавирус, Siemens помага со медицинска опрема

Време: 14:29

Датум: март 27, 2020

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот технолошки гигант Bosch објави дека развил брз тест за коронавирус, a Siemens најави воспоставување на мрежа за 3D печатење на делови од медицинските уреди.

Целосно автоматизираниот тест дава резултати за помалку од два и пол часа, а наменет е за употреба во болници, лекарски ординации и други здравствени установи, стои во соопштението на компанијата објавено во четвртокот.

Има “точност поголема од 95 проценти” и ги задоволува стандардите за квалитет на Светската здравствена организација (WHO), тврдат во Bosch.

Во моментов, за резултати од тестирање на коронавирус во Германија чекаат четири до пет часа, а поради екстерните лаборатории кои го прават клучниот дел од работата понекогаш дури и подолго, според институтот Роберт Кох.

Тестот на Bosch би требало да овозможи целата постапка да се изврши во болници или клиники.

Компанијата го разви во рок од шест недели, во Германија би требало да биде достапен од април, а подоцна и во други земји.

Според портпаролката на Bosch, сè уште се во очекување одобренијата од властите иако некои лаборатории во одредени околности веќе можат да добијат пристап до технологијата.

Сè уште не е јасно колку ќе чини, додава dpa.

Нацрт тестот вклучува уреди за Vivalytic анализа во која се вметнува брис складиран во касета.

И индустрискиот конгломерат Siemens во четвртокот се приклучи во борбата против коронавирусот, најавувајќи лансирање на мрежа на 3D принтери кои ќе ги поврзат лекарите со компаниите поради 3D печатење на медицинска опрема.

Мрежата би требало да го намали остриот недостаток на опрема како респиратори, соопшти компанијата. Siemens обезбеди 120 принтери за потреби поврзани со короната, изјави портпаролката, додавајќи дека се очекува дека на иницијативата ќе се придружат и други компании.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Авио-гигантот отпушта 12.000 работници во САД

  Авио-гигантот отпушта 12.000 работници во САД

  Американската компанија Boeing има намера во наредните недели да отпушти околу 12.000 работници во Соединетите држави, објави BBC. Компанијата објави дека оваа недела ќе информира за…

 • Компанијата Apple повторно отвора околу 100 свои продавници во САД

  Компанијата Apple повторно отвора околу 100 свои продавници во САД

  Компанијата Apple најави отворање на околу 100 свои продавници во САД, објави Reuters. По прогласувањето на пандемија од коронавирус, раководството на Apple нареди затворање на…

 • Почнува официјалната продажба на The Frame и The Serif телевизорите во Македонија

  Почнува официјалната продажба на The Frame и The Serif телевизорите во Македонија

  Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. го најави започнувањето на официјалната продажба на домашниот пазар на новите модели од својата Lifestyle линија на телевизори за 2020…

 • Adria Airways продава се, дури и профили на социјалните мрежи

  Adria Airways продава се, дури и профили на социјалните мрежи

  Официјалните профили на социјалните медиуми на Adria Airways на Facebook, Twitter и LinkedIn се објавени на продажба како дел од стечајната постапка на пропаднатата авиокомпанија. Заинтересираните купувачи имаат…

 • ЈП Водовод и канализација – Скопје овозможува пристап до своите услуги преку мобилната апликација

  ЈП Водовод и канализација – Скопје овозможува пристап до своите услуги преку мобилната апликација

  ЈП Водовод и канализација – Скопје е секогаш во служба на своите корисници и граѓаните на градот Скопје. Следејќи ги трендовите на дигитализација, ЈП Водовод…

 • Како до дополнителна заработка од дома во услови на намалена вработеност?

  Како до дополнителна заработка од дома во услови на намалена вработеност?

  Вклучете се во Lyconet мрежата и заработувајте брзо и лесно од удобноста на вашиот дом Моменталната ситуација со пандемијата и порастот на невработеноста, дополнително ги…

 • Mobile – Ново постпејд портфолио на Македонски Телеком

  Mobile – Ново постпејд портфолио на Македонски Телеком

  15 GB мобилен интернет и дополнителни придобивки по избор секој месец Во овие времиња, многу работи се променија, а многумина препознаа можност да научат нешто…

 • Nestle во Кина инвестира 102 милиони долари во производство на вегетаријанска храна

  Nestle во Кина инвестира 102 милиони долари во производство на вегетаријанска храна

  Швајцарски Nestle договори соработува со економскo-технолошката развојна зона Тијанџин (TEDA) за изградба на фабрика со годишен капацитет на производство од 8 илјади тони. Првата фабрика на…

 • Акциите на Amazon и Facebook ги срушија сопствените рекорди

  Акциите на Amazon и Facebook ги срушија сопствените рекорди

  Вредноста на акциите на американските технолошки компании Amazon и Facebook ги срушија сопствените рекорди. Акциите на Amazon пораснаа за два проценти откако технолошкиот гигант повторно ги…

 • Приходите на Xiaomi во првиот квартал пораснале за 13,6 проценти

  Приходите на Xiaomi во првиот квартал пораснале за 13,6 проценти

  Пандемијата од COVID-19 не влијаеше негативно на приходите на кинеските технолошки компании, па така и Xiaomi забележа раст на приходите кој се искачи на 7…