Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Најбезбедно е да останете дома, но ако мора да патувате следете ги препораките

Време: 10:34

Датум: март 25, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

„Останете дома“ е најчестиот совет од медицинските лица за заштита од пандемијата предизвикана од вирусот КОВИД-19.

Државните институции препорачуваат да не се патува без поголема потреба и да се остане дома. Сепак, патувањето е неопходно за извршување на значителен дел од секојдневните, како работни, така и приватни обврски. Доколку, сепак, мора да патувате, добро е да ги знаете следните работи.

Што помалку меѓусебни контакти, толку е помал и ризикот од ширење на коронавирусот. Затоа, доколку можете да изберете помеѓу јавен превоз и приватен автомобил, сега е подобро и побезбедно, неодложните патувања да ги направите со автомобил.

За поголема лична заштита најдобро е во автомобилот да имате средство за дезинфекција, влажни марамчиња и гелови за раце на база на алкохол, како и маска и ракавици што треба да ги ставите пред да излезете од кабината на возилото.

Пред да влезете во возилото направете дезинфекција на рацете. По завршување на патувањето препорачливо е да се изврши дезинфекција на кабината со акцент на воланот, менувачот и сите делови кои биле на дофат во текот на возењето. Со тоа, возилото ќе го оставите подготвено и чисто за следното патување.

Ако во текот на патувањето имате повеќе застанувања – бензинска станица, маркет, аптека или банка, никако не заборавајте да ги дезинфицирате рацете пред повторно да влезете во возилото.

Доследното почитување на мерките за заштита од коронавирусот ги забавува речиси сите, па затоа одвојте повеќе од вообичаено планираното време за завршување на потребните задачи. Подгответе се со трпение при чекање во подолги редици и имајте разбирање за поголемата претпазливост што ги забавува работниците додека ве услужуваат.

Не може да очекувате дека ќе избегнете секаков контакт со луѓето, па добро е да ги планирате своите патувања – било приватни или работни, така што ќе контактирате со што е можно повеќе исти луѓе. Тоа подразбира користење на ист маркет, бензинска станица, аптека или банка и притоа не заборавајте да држите растојание од најмалку 1,5 метри. Држењето дистанца ве штити не само вас, туку и ранливите лица и другите лица што може да ги загрозите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Експертите и бизнисот чекаат итни мерки од Владата, за да не ни се случи 1992-та

  Експертите и бизнисот чекаат итни мерки од Владата, за да не ни се случи 1992-та

  Експертите и бизнисот во земјава очекуваат економска криза каква што сме немале во цела независност. Ги критикуваат спорите и благи мерки на Владата и очекуваат…

 • Ангеловска: Да се зачуваат работните места за да се рестартира економијата

  Ангеловска: Да се зачуваат работните места за да се рестартира економијата

  Да го заштитиме секое работно место, секој да има средства за да го преживее и преброди овој период. Да ја заштитиме ликвидноста на буџетот за…

 • Денеска сончево време со умерена облачност

  Денеска сончево време со умерена облачност

  Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, информира УХМР. Претпладне по одделни котлини ќе биде магливо, а попладне претежно во јужните делови ќе има…

 • Како изгледаат светските метрополи: Од речиси невозможно да се пробиете заради метежот, деновиве изгледаат како градови на духови(видео)

  Како изгледаат светските метрополи: Од речиси невозможно да се пробиете заради метежот, деновиве изгледаат како градови на духови(видео)

  Пандемијата со коронавирусот ги испразни светските метрополи, каде властите апелираа или законски го ограничија движењето на граѓаните, со цел да се намали опасноста од ширењето…

 • Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

  Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга…

 • Градинките не вршат упис на деца, родителите без потребната потврда мора да се вратат на работа !

  Градинките не вршат упис на деца, родителите без потребната потврда мора да се вратат на работа !

  Мајките кои го завршуваат своето породилно отсуство од работа се соочуваат со огромен проблем, не може да го запишат своето дете во државните градинки. Вакви…

 • Трамп го потпиша законот за најголемата државна помош во историјата на САД

  Трамп го потпиша законот за најголемата државна помош во историјата на САД

  Претседателот на САД, Доналд Трамп, го потпиша Законот за економска помош во висина од две илјади милијарди долари, за намалување на последиците од коронавирусот во…

 • Поранешен германски министер: ЕУ може да се распадне ако не постои солидарност

  Поранешен германски министер: ЕУ може да се распадне ако не постои солидарност

  Поранешниот германски министер за надворешни работи Зигмар Габриел изрази загриженост дека Европската унија (ЕУ) може да се распадне доколку не постои солидарност во борбата против…

 • Потопло време до вторник, од среда повторно заладување

  Потопло време до вторник, од среда повторно заладување

  Суво и посончево време со повисоки дневни температури се очекуваат во текот на утрешниот ден и во понеделник претпладне, а веќе од попладнето повторно следува…

 • Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

  Министерство за транспорт: Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради

  Министерството за транспорт и врски преку Регулаторната комисија за домување испрати апел до сите граѓани кои живеат во колективните згради да ги дезинфицираат заедничките простории…