Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Истражување: Дали коронавирусот “побегнал” од нечија лабораторија?

Време: 10:15

Датум: март 25, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Теориите на заговор наведуваат дека коронавирусот е вештачка креација, а еве што велат научниците.

Списанието Live Science објави истражување од научници од американскиот институт Scripps, кои тврдат дека коронавирусот е создаден по природна селекција, а не од генетско инженерство.

Во текстот наречен „Коронавирусот не побегнал од лабораторија, еве како тоа го знаеме“, списанието наведува дека истражувањето укажува на тоа дека коронавирусот настанал природно, а не дека е направен во лабораторија.

Научниците ги анализирале “шилата” на површината на вирусот и начинот на тоа како тој се закачува за клетките на домаќинот, и нивните протеини се резултат на природна селекција, а не на генетско инженерство. Компјутерските симулации на вирусот не покажуваат дека во тоа би бил толку добар, па научниците сметаат дека некој кој би сакал да создаде вирус не би избрал модел за кој компјутерот покажува дека не функцинира.

„Природата, во таа смисла пронајде поуспешен пат отколку што би пронашла науката“, пишува Live Science.

Молекуларната структура на вирусот се разликува од познатите сродни видови, што е уште еден доказ дека не е создаден во лабораторија, туку дека преминал од лилјаци и други животни на луѓето.

“Молекуларната структура е толку различна што повеќе потсетува на вируси кои се пронајдени кај лилјаци, кои не се многу проучувани затоа што никогаш не им наштетиле на луѓето. Ако некој сакал да направи нов вирус како патоген, би избрал да го изгради спрема структурата на постоечкиот вирус кој докажано им штети на луѓето“, се наведува во списанието.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Истражување: Дали коронавирусот “побегнал” од нечија лабораторија?

 1. Пингбек: Истражување: Дали коронавирусот “побегнал” од нечија лабораторија? - ММС

 • Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој корисник на апликацијата „Мој ДДВ“,…

 • Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2,…

 • ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  Пулените на Жозе Мурињо, фудбалерите на лондонски Тотенхем попладнево беа пред победа против Њукасл во рамки на третото коло во Премиерлигата. Сепак ВАР технологијата ги…

 • Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн Џејмс гарантираше дека овој пат Денвер нема да направи сензационален пресврт и ги испрати Л.А. Лејкерс во финалето на НБА. „Кралот“ заврши со 38…

 • Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од…

 • Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди

  Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Њујорк го задржа првото место на светскиот ранг на финансиски центри, а Лондон го консолидираше своето второ место пред целосното излегување на Велика Британија од…

 • Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Годишната стапка на раст на монетарниот агрегат „М3“ или т.н. „широките пари“ паднаа на 9,5% во август 2020-та година од 10,1% во јули и во…

 • МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините…

 • Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и околу 85 милиони како исклучително…