Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Техника за дишење која брзо ќе ве смири во стресни ситуации

Време: 10:01

Датум: март 23, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Во стресни ситуации лесно може да не фати паника. Тоа неконтролирано чувство на страв го пратат и разни физички симптоми како што се брзо чукање на срцето, недостаток на здив, вртоглавица, гадење и многу други.

Паниката најбрзо и најлесно ќе ја смирите со дишење

Имено, физичките симптоми често се резултат на фактот дека поради страв едноставно забораваме да издишуваме воздух кој потоа се акумулира во горниот дел на респираторниот систем и се меша со нормалното дишење.

Постои едноставна техника која може да ви помогне да го регулирате дишењето, да го вратите во нормала и да се смирите во стресна ситуација.

1. Во себе броете до пет со бавно темпо и притоа длабоко вдишите воздух.

2. Кога ќе изброите до пет, задржете го воздухот и во себе броете до четири.

3. Потоа полека преку нос испиштајтр воздух и во себе броете до пет.

Оваа техника се користи за смирување при напад на паника и анксиозност, но ќе ви помогне во сите ситуации во кои чувствувате голема напнатост и стрес.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Техника за дишење која брзо ќе ве смири во стресни ситуации

 1. Пингбек: Техника за дишење која брзо ќе ве смири во стресни ситуации - ММС

 • Лековито какао – Еве зошто чаша дневно од овој пијалок е важна за имунитет!

  Лековито какао – Еве зошто чаша дневно од овој пијалок е важна за имунитет!

  Не станува збор само за вкусен пијалок, туку и лек кој би требало да се зема секој ден. Поради богатството на флавоноиди, какаото поволно влијае на…

 • Знаете ли дека од кората на јаболките можете да направите совршен природен јаболков оцет?

  Знаете ли дека од кората на јаболките можете да направите совршен природен јаболков оцет?

  Ако не јадете јаболки често, па нема многу остатоци, тогаш собирајте ги во замрзнувач додека не добиете доволна количина за правење оцет. Кората и сите…

 • Ако поради изолацијата имате проблем со несоница, испробајте го овој едноставен и ефикасен трик

  Ако поради изолацијата имате проблем со несоница, испробајте го овој едноставен и ефикасен трик

  Ова е тежок период за повеќето луѓе, и сосема е можно од вечер на вечер да имате проблеми со несоница… Не се заморувате, мозокот ви…

 • Како и кога да се пере облеката за да се избегне можна инфекција со коронавирус?

  Како и кога да се пере облеката за да се избегне можна инфекција со коронавирус?

  За жал, има малку информации за однесувањето на вирусот кога станува збор за контакт со нашата облека, на пример, ако некој кашла близу до вас…

 • Сите лековити дејства: Еве зошто би требало да вклучите коприва во исхраната

  Сите лековити дејства: Еве зошто би требало да вклучите коприва во исхраната

  Свежи и млади коприви веќе можат да се најдат во природата. За лековити цели се користат и листот и коренот. Билката нежно се чисти од…

 • Како сапунот го убива коронавирусот?

  Како сапунот го убива коронавирусот?

  Обичен стар сапун и вода апсолутно го уништуваат коронавирусот. Милион пати е кажано истото: Најдобар начин да спречите ширење на коронавирус е миење на рацете.…

 • Овие три работи моментално ќе го зајакнат имунитетот! Внесете ги и зачувајте го своето здравје!

  Овие три работи моментално ќе го зајакнат имунитетот! Внесете ги и зачувајте го своето здравје!

  Со корекција на исхрaната и зголем внес на здрави хранливи материи го зајакнувате својот одбранбен механизам од напад на вируси и бактерии. За подигнување на…

 • Рацете ги дезинфицираме, а дали ги чистите вашите мобилни телефони, легло на зарази?

  Рацете ги дезинфицираме, а дали ги чистите вашите мобилни телефони, легло на зарази?

  Сите знаеме што овие денови задолжително треба да правиме – често да ги миеме рацете, да ги дезинфицираме местата кои често ги допираме и никако…

 • Пишување против стрес и лошо расположение

  Пишување против стрес и лошо расположение

  Водењето дневник претставува одличен начин подобро да се запознаете самите себе, но и подобро да го контролираме стресот и да ги идентификуваме причините за стрес…

 • Дневен хороскоп 19.03.2020

  Дневен хороскоп 19.03.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Планетите ве штитат на тој начин што ви испраќаат позитивна енергија и позитивни случувања. Внимавајте да не се активирате и…