Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,950.00 -0.46%    GRNT 975.00 0%    KMB 5,849.74 -0.11%    STB 1,057.78 0.62%    TNB 16,700.00 2.45%    

Рацете ги дезинфицираме, а дали ги чистите вашите мобилни телефони, легло на зарази?

Време: 09:44

Датум: март 20, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Сите знаеме што овие денови задолжително треба да правиме – често да ги миеме рацете, да ги дезинфицираме местата кои често ги допираме и никако да не го допираме лицето. Меѓутоа, дали сте се запрашале дали тоа би имало некаков ефект ако го правиме сето ова, а да не ги чистеме нашите мобилни телефони?

Не треба посебно да се објаснува поради што мобилниот телефон е легло на бактерии и зарази, туку само потсетник дека луѓето го носат во тоалет, го ставаат во џебови и торби, го користат во јавниот превоз и цело време ракуваат со него.

Ако не сте знаеле, просечниот човек го зема мобилниот телефон 2600 пати во еден ден и го користи околу 76 пати. Тоа е повеќе од лоша вест во време кога правиме се што можеме за да спречиме ширење на коронавирусот. Од друга страна, во моментов токму мобилниот е средство со кое луѓето се повеќе се во контакт од вообичаеното.

Секако, особено треба да посветите внимание на најмладите кои користат мобилни телефони за играње игри или гледање цртани филмови и кои често без размислување го допираат лицето – очите, устата…

Затоа сега се поставува прашањето како да го исчистите мобилниот телефон?

Клучот е да се спречи течноста да влезе во самиот телефон. Со други зборови, потребно е да се заштитат сите отвори на уредот.

Apple советува нивните уреди да се чистат со крпа од микрофибер натопена во вода со сапуница, а потоа додадаваат дека и марамчињата за дезинфекција ќе бидат ефективни.

– Избришете ги нежно уредите со марамчиња со 70 проценти алкохол. Тоа се однесува и на нашите други производи, како што се монитори, тастатури или други површини – Apple ве предупредува да внимавате на отворите и да се осигурате дека не влегува вода во нив, како и да не користите избелувачи.

Меѓутоа, бидејќи не постои гаранција дека ќе ги убие сите бактерии, некои сметаат дека мешавина од алкохол и вода е најдобра. Се разбира, потребно е внимателно да ги следите упатствата наведени на производот.

Ако се одлучите за влажни марамчиња, проверете да не содржат избелувач или други абразивни средства.

Отстранете ја маската, исклучете го уредот и избришете го од сите страни и обрнете внимание на помалите и потешките достапни места.

Кога мобилниот телефон целосно ќе се исуши на воздух, вратете го во заштитната маска. Не заборавајте после чистењето на мобилниот телефон да ги измиете рацете!

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Негувајте ја кожата природно: Ова слатко овошје ќе го препороди вашето лице

  Негувајте ја кожата природно: Ова слатко овошје ќе го препороди вашето лице

  Тифани Либи, дерматолог, вели дека лубениците со векови се користат во азиските култури, поради нивните својства за да се спречат разни воспаленија. Тие го намалуваат…

 • Дознајте зошто не се препорачува перење на долна облека на ниски температури

  Дознајте зошто не се препорачува перење на долна облека на ниски температури

  Иако многумина перат алишта на пониски температури, поради економичност и страв од уништување на чувствителните парчиња на високи температури, експертите велат дека би требало да…

 • Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Супер храна која прави чуда за организмот: Овие три моќни намирници треба секој ден да се јадат!

  Откријте кои намирници и пијалоци треба да ги вклучувате во своето мени секој ден. Зелен чај Добро се познати придобивките кои ги носи овој пијалок.…

 • EUCERIN DermatoCLEAN – Нежно го чистат лицето, ја хидрираат кожата и обезбедуваат висок капацитет на хијалуронска киселина

  EUCERIN DermatoCLEAN – Нежно го чистат лицето, ја хидрираат кожата и обезбедуваат висок капацитет на хијалуронска киселина

  Тешко дека може да се најде друг начин што ни дава чувство на свежина и опуштеност, како што е длабокото вдишување на чист воздух.  Колку…

 • Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Франција забрани употреба на хидрохлорокин против COVID-19

  Владата на Франција вчера ја поништи уредбата со која им беше дозволено на болниците да користат хидрохлорокин при лечење на пациенти заболени од потешки форми…

 • Зошто појадокот е важен за здраво срце

  Зошто појадокот е важен за здраво срце

  Резултатите од едно американско истражување покажуваат дека лицата кои не појадуваат имаат 27 отсто поголем ризик од срцеви заболувања и дека подеднакво е важно кога и што…

 • Се откажаа од лечење до крајот на мај: “Нема промени во нашата политика за брзо одобрување на лекот”

  Се откажаа од лечење до крајот на мај: “Нема промени во нашата политика за брзо одобрување на лекот”

  Јапонската влада се откажа од одобрувањето на лекот Avigan за лечење на вирусот COVID-19, изјави министерот за здравство, Катсунобу Като. Тестирањето на антивирусниот лек Avigan на Fujifilm…

 • Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

  Неколку статистички студии спроведени во последните месеци покажаа поврзаност помеѓу климата и коронавирусот – колку е повлажнo и потоплo, толку е помала веројатноста за ширење…

 • Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

  Компанијата „Biokad“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот коронавирус во Санкт Петербург кон крајот на јули, соопшти прес службата на таа руска…

 • Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Русија блиску до решение: Вакцина веќе за три месеци?

  Вакцината за коронавирус може да биде регистрирана во Русија во август, најави директорот на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, Александер Гунцбург. „Верувам дека…