Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Електричен автомобил за секого: Новата Opel Corsa-e за 29.900 евра во Германија

Време: 22:14

Датум: март 16, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

 • Шеста генерација на Corsa: со електричен домет на возење до 337 километри (WLTP)
 • Атрактивни лизинг каматни стапки во Германија: Corsa-e достапна од 299 евра месечно
 • Моќна: 100kW (136 КС) во секоја Corsa-e
 • Активна безбедност: системите вклучуваат помош за возење во лента и предупредување од предниот судир
 • Светла: IntelliLux LED® матрикс светла за прв пат во сегментот на мали автомобили
 • Успешна: Corsa е избрана за ” Best Buy” aвтомобил на Европа“ од AUTOBEST, добитник на наградата „Connected Car“ од „Ауто Билд“ групацијата, носител на титула „Компаниски автомобил на годината“

Риселсхајм / Берлин. Opel Corsa ја демократизира електричната мобилност. Со целосно новата шеста генерација на Corsa, за прв пат Opel нуди електрична верзија со батерија со опсег до 337 километри (WLTP). Corsa-e може да се нарача за 29.900 евра (вклучено ДДВ во Германија). Онаму каде што е применливо, стимулациите ќе ја намалат цената.

Corsa-e Selection веќе нуди автоматска контрола на климата со далечински управувач, електрична сопирачка за паркирање и стартување без клучеви, Мултимедија радио компатибилен со Apple CarPlay и Android Auto со 7-инчен екран на допир во боја и дигитален кокпит. Системи како што се предупредување за судир напред со автоматско сопирање при итни случаи и откривање на пешаци, активна помошна за движење во лента, препознавање на сообраќајни знаци и круз контрол, и сето без дополнителни трошоци. Нивото Elegance има поголеми варијанти на опрема. Corsa-e Elegance ја исполнува речиси секоја желба. Стандардната опрема тука вклучува LED предни светла, 16-инчни лесни алуминиумски тркала и кожен управувач. Новата генерација на Corsa дополнително нуди системи за безбедност кои се водечки во сегментот.

Импресивни податоци: моќност од 100kW (136 КС), до опсег до 337 км (WLTP)

Новиот Corsa-e нуди најсовремена електрична мобилност. Со опсег до 337 км според WLTP, Corsa-e со пет седишта е погодна за секојдневна употреба. Батеријата од 50 kWh може да се полни до 80% за 30 минути. Corsa-e е подготвена за сите опции за полнење – преку нормален полнач, кабел за брзо полнење или кабел за приклучоци за домаќинства – и осумгодишна гаранција / 160.000 км има батеријата.

Понатаму, опсегот може да го прилагоди возачот, кој може да избере од трите режими на возење – Normal, Eco и Sport. Режимот Sport ја зголемува динамиката на возење, со умерен ефект врз опсегот на возење. Во режимот Eco, Corsa-e има поголема ефикасност.

Погонскиот систем на Corsa-e комбинира возење без испуштање на штетни гасови со максимално „забавно возење“. Благодарение на моќноста од 100kW (136 КС) и максималниот вртежен момент од 260 Нм., најзначајните карактеристики вклучуваат одговорност, агилност и динамично возење. На Corsa-e и требаат само 2,8 секунди за спринт од 0 до 50 км на час, или само 8,1 секунда од 0 до 100 км на час – нешто како за спортски автомобили. Максималната брзина од 150км/ч. е електронски контролирана.

Corsa-e има динамичен погон благодарение не само на неговиот синхрон мотор со постојан магнет, туку и на неговиот спортски дизајн, додека ги задржува компактните надворешни димензии на претходните генерации. Со должина од 4,06 метри, Corsa останува агилна, практична и добро уреденo возило со пет седишта. Аеродинамички оптимизираните тркала дополнително го подобруваат изгледот, како и ефикасноста. Кровната покривка е во форма на купе и 48 мм. пониска од онаа од претходната генерација, без да влијае на просторот за глава. Возачот седи за 28 мм. пониско. Управувањето и динамиката на возење имаат корист од нискиот центар на гравитација. Ракувањето со секоја нова варијанта на Corsa е одговорно и динамично, со максимална забава зад воланот. Клиентите можат дополнително да го надоградуваат ентериерот со кожни седишта.

Corsa-e користи топлинска пумпа за загревање и ладење на ентериерот. Топлинската пумпа е поефикасна од конвенционалниот систем HVAC, кој бара помалку енергија од батеријата, во корист на опсегот на возење.

Безбедноста на прво место: IntelliLux LED® матрикс светла, помош за страничен мртов агол, предупредување за преден судир

Технологиите и системите за помош што почесто се наоѓаат во повисоките сегменти на пазарот сега дебитираат во Corsa-e. Врвните карактеристики вклучуваат адаптивни, без отсјај IntelliLux LED® матрикс светло што Opel ги нуди за прв пат во сегментот на мали автомобили. Осумте LED елементи, контролирани од предната камера со висока резолуција од најновата генерација, континуирано го прилагодуваат светлосниот сноп на состојбата што преовладува во сообраќајот и околината. Corsa-e е опционално достапна и со особено ефикасни LED светилки кои заштедуваат повеќе од 80% од енергијата во споредба со халогените, без да се загрози силата на снопот на светлина; напротив, благодарение на специјалната технологија за рефлектори, LED фаровите, исто така, ја претвораат ноќта во ден.

Напредните системи за помош на возачот му обезбедуваат опиплива дополнителна безбедност. Благодарение на високо-технолошката предна камера, препознавањето на сообраќајни знаци открива широк спектар на информации, како што се LED знаците. Ограничувањата на брзината зачувани во системот се појавуваат на екранот.

Како опција е радарски поддржаниот круз контрол е премиерно во новата Corsa. Ако автомобилот ненамерно ја напушти лентата, системот за активната лента применува нежно корективно управување. Системот исто така го задржува автомобилот во центарот на лентата за возење. Адаптивната круз контрола одржува одредено растојание до возилото напред, користејќи радар и сензори за камера. Системот нуди дополнителна функционалност „stop and go” сопирајќи го автомобилот во мирување и следење на возилото напред во метежот во сообраќајот. Достапна е помош за мртов агол и разновидна помош за паркирање.

Мултимедијални системи, услуги „OpelConnect“, апликација „myOpel“ и „Free2Move“

Новиот системи за инфозабава кои се состои од Multimedia Navi со 7,0-инчен екран на допир во боја, како и врвниот Multimedia Navi Pro со 10,0-инчен екран на допир во боја, м нуси на возачите и патниците да бидат целосно поврзани. Corsa-e ја нуди и новата услуга „OpelConnect“. Корисните функции, како што е Навигација во живо со информации за сообраќај во реално време, како и директна врска со помош од патот и eCall, даваат дополнителен смиреност. Со е-далечински управувач, клиентите можат да ја проверат состојбата на батеријата, да постават време на полнење или да ја програмираат температурата на ентериерот пред тргнување преку „myOpel“ на нивниот компатибилен паметен телефон. Апликацијата „Free2Move“ не само што дава преглед на достапните станици за јавно полнење и дополнителни информации, туку овозможува и плаќање.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Совети за дезинфекција на возилата

  Совети за дезинфекција на возилата

  Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да…

 • Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари увезени само 1.200 половни возила – данокот го урна узозот

  Во јануари годинава се увезени вкупно 1.813 возила во земјава од кои само 1.224 биле половни автомобили – покажувата податоците на Царинската Управа. Бројките покажуваат…

 • За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  За овој единствен модел на Ferrari бараат вистинско мало богатство

  Во прашање е моделот Ferari Enzo… Прекрасниот Ferrari Enzo од 2004 година е пуштен во продажба и цената му е 2 милиони долари. #Ferrari #Enzo Number 2…

 • Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Кој би рекол: Дали овој Citroën вреди 189.500 долари?

  Многу ретка верзија… Екстремно ретка верзија на Citroën DS21 од 1965 година е ставена на продажба, а неговата цена е 189.500 долари? This 1965 Citroen…

 • Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Бројот на заразени опаѓа, јапонскиот гигант продолжува со производство во Кина

  Компанијата Nisan соопшти дека планира да го продолжи производството во својата фабрика во Кина бидејќи бројот на нови случаи на заразени со вирусот COVID-19 во таа…

 • Од фабриката Tesla излезе милионитиот електричен автомобил

  Од фабриката Tesla излезе милионитиот електричен автомобил

  Фабриката за автомобили Tesla Motors стана првиот производител во светот кој направи милион возила на струја, а веста за овој успех ја објави на Твитер првиот…

 • Групацијата Hyundai-Kia прва во светот развила паметен менувач

  Групацијата Hyundai-Kia прва во светот развила паметен менувач

  Автомобилската групaција Hyundai-Kia неодамна објави дека прва во светот развила паметен менувач (ICT Connected Shift System), кој со помош на предвидувања со информатичка-комуникациона технологија автоматски менува во…

 • Меѓународната изложба на автомобили се сели од Франкфурт во Минхен

  Меѓународната изложба на автомобили се сели од Франкфурт во Минхен

  Франкфуртскиот саем за автомобили, познат и под името Меѓународна изложба на автомобили (IAA), следната година се сели во Минхен. Минхен ги победи Берлин и Хамбург…

 • Porsche 911: Винтиџ автомобил со Tesla засилувања

  Porsche 911: Винтиџ автомобил со Tesla засилувања

  Porsche 911 од 1968 година со помош на компанијата Tesla и Zelectric е конвертиран во електрично возило, со што стана уште едно од класичните возила кои…

 • Претставени новите Turbo S верзии на Porsche 911!

  Претставени новите Turbo S верзии на Porsche 911!

  Porsche ги претставија Turbo S верзиите на новата генерација на 911. Повеќе моќ, подобра динамика и подобар комфор. Turbo S верзиите ни доаѓаат во купе…