Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

Време: 14:36

Датум: март 16, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата.

Нова студија, објавена во научното списание Journal of Personality and Social Psychology, проучувала многу интересна тема – на кој начин луѓето се справуваат со сопствените мисли и колку е тешко да не прават ништо додека се сами.

Николас Батрик и група научници од Универзитетот во Вирџинија проучувале групи луѓе во 11 земји (Белгија, Бразил, Костарика, Јапонија, Кореја, Малезија, Португалија, Србија, Турција, САД, Арапски Емирати). Се покажало дека ситуацијата е насекаде иста- сите луѓе повеќе би сакале да се занимаваат со нешто, отколку да бидат сами со себе и со своите мисли.

Учесниците (2.557) биле поделени во две групи. Првата група имала задача да поминат 10 до 15 минути размислувајќи, додека луѓето во втората група гледале телевизија, поминувале време на интернет или читале книга. Сите испитаниците од двете групи биле сами за време на експериментот.

По завршувањето на времето, научниците побарале од испитаниците да го оценат нивото на уживање, забава и здодевност во текот на тие 15 минути.

Повеќето испитаници од сите земји подобро би избрале да се занимаваат со конкретни активности, наместо да бидат сами со сопствените мисли.

Бидејќи многумина од нас работат од дома или се наоѓаат во изолација поради новонастанатата ситуација во врска со коронавирусот, ве советуваме во наредните денови да се дружите со книгите кои одамна сте сакале да ги прочитате, но не сте ги прочитале – сега е идеална прилика.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

 1. Пингбек: Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли? - ММС

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…

 • 10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  Новиот извештај на социјалната мрежа Linkedln покажува некои позитивни навестувања во односот жени и мажи кога е во прашање работата. Така, според анализа на профилите…

 • 5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  Ворен Бафет е американски инвеститор, бизнисмен и филантроп. Роден е на 30 август 1930 година во Омаха (Небраска, САД), каде и живее. Познат е како…

 • Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Марк Кубан е познат американски претприемач и инвеститор чие богатство се проценува на околу 4 милијарди долари, а за Business Insider го откри советот за…

 • Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Постојат повеќе причини поради кои би можеле да одлучите да инвестирате во одредена компанија. Сепак, милијардерот и директор во Berkshire Hathaway, Ворен Бафет, вели дека…

 • Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  При вработување во мултинационалната компанија Amazon, потенцијалниот вработен мора да има специфични карактеристики. Една од нив е можноста да ги учите своите работодавци. Начинот на…

 • Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè…

 • Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Најлошиот ден во неделата за многумина е понеделник, a причини за тоа има многу. Враќање на работа, почеток на нова недела, нови работни обврски, задачи…

 • Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  “Помладите генерации сè помалку конзумираат линеарна телевизија и поминуваат многу повеќе време на интернет. Според IPSOS, дури и кога гледаат телевизија за време на рекламен…