Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

5 навики на најбогатиот човек во светот

Време: 14:06

Датум: март 10, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер, но сигурно ќе бидете успешни.

1. Никаде не брза наутро

Додека некои излегуваат од кревет и сакаат да завршат сè што е можно поскоро, Безос ги прави работите бавно. Како што рекол, никогаш не навива аларм, туку си дозволува себе си природно да се разбуди. Потоа, поминува време читајќи ги вестите и ужива во доручекот со сопругата и децата.

2. Сите важни состаноци ги одржува пред ручекот

Безос обично ги закажува сите важни состаноци пред ручекот. Обично состаноците му почнуваат од 10:00 часот, по лесната утринска рутина.

Покрај тоа, неговите состаноци обично се кратки и не вклучуваат премногу луѓе одеднаш. Тој го опишува ова како „Тим за две пици“, што значи дека ако луѓето на состанокот не можат да се нахранат со два пици – ги има премногу.

3. Сам ги мие своите садови

Иако неговата сопруга никогаш не зборувала за ова, самиот Безос вели дека миењето садови после ручекот е нешто „најсексипилното што го прави“.

Иако не е целосно јасно зошто тоа го прави, неколку истражувања укажуваат на позитивните ефекти кое миењето садови ги има врз луѓето.

Така едно истражување покажало дека оние кои мијат садови имаат повеќе креативен набој, бидејќи простите механички задачи дозволуваат да размислуваме за различни работи.

4. Спие осум часа дневно

Џеф Безос се труди секоја вечер да има најмалку осум часа сон. Еднаш изјави дека оваа навика е важна, затоа што подобро размислува и е во повесело расположение кога доволно одмара.

„Како извршен директор, добивате плата да донесете мал број квалитетни одлуки“, изјави тој.

5. Планира на долг рок

Во случај да не сте знаеле, интернет страницата Amazon првично продавала книги.

Со време, работата на Безос напредувала, а он на тој трнлив пат жртвувал некои работи за да може да дојде до конечната цел.

На пример, знаел дека еден ден уредите за читање книги ќе бидат популарни, па своите корисници ги насочил постепено во таа насока и на крајот го создал Kindle.

Во бизнисот, како и во животот, способноста да се види поширока слика или да се види со години и децении однапред ќе биде она што ве издвојува.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за 5 навики на најбогатиот човек во светот

 1. Пингбек: 5 навики на најбогатиот човек во светот - ММС

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

  Новиот извештај на социјалната мрежа Linkedln покажува некои позитивни навестувања во односот жени и мажи кога е во прашање работата. Така, според анализа на профилите…

 • 5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  Ворен Бафет е американски инвеститор, бизнисмен и филантроп. Роден е на 30 август 1930 година во Омаха (Небраска, САД), каде и живее. Познат е како…

 • Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Марк Кубан е познат американски претприемач и инвеститор чие богатство се проценува на околу 4 милијарди долари, а за Business Insider го откри советот за…

 • Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Постојат повеќе причини поради кои би можеле да одлучите да инвестирате во одредена компанија. Сепак, милијардерот и директор во Berkshire Hathaway, Ворен Бафет, вели дека…

 • Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  При вработување во мултинационалната компанија Amazon, потенцијалниот вработен мора да има специфични карактеристики. Една од нив е можноста да ги учите своите работодавци. Начинот на…

 • Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè…

 • Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Најлошиот ден во неделата за многумина е понеделник, a причини за тоа има многу. Враќање на работа, почеток на нова недела, нови работни обврски, задачи…

 • Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  “Помладите генерации сè помалку конзумираат линеарна телевизија и поминуваат многу повеќе време на интернет. Според IPSOS, дури и кога гледаат телевизија за време на рекламен…