Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

10 занимања во кои жените ја преземаат доминацијата од мажите

Време: 12:52

Датум: март 9, 2020

Категорија: КАРИЕРА

Новиот извештај на социјалната мрежа Linkedln покажува некои позитивни навестувања во односот жени и мажи кога е во прашање работата. Така, според анализа на профилите на 568 занимања, вработувањата во 23 сектори преминало од мажи на жени во последните пет години.

Работата која имала најмногу придобивки кај новите вработени е улога на менаџер во малопродажба. Во 2015 година, 47 проценти од новите вработувања биле жени; во 2019 година 65 проценти од новите вработувања биле жени.

Другите работи кои постигнале паритет при вработувањето вклучуваат улогите во маркетинг, деловно опкружување и здравствена заштита.

Бројот на жени кои се вработуваат е подобрен за 68 проценти од професиите кои LinkedIn ги анализирал.

Образованието би можело да биде главен фактор зошто сè повеќе жени се вработуваат, вели Лаура Лоренцети, уредничка во LinkedIn.

“Економијата создаде точно 10 пати повеќе работни места во секторот услуги отколку во секторот производство на стоки во 2019 година – изјави Јулија Полак, економист на пазарот на труд во ZipRecruiter. – Значи, била таа многу слаба година за индустријата во која доминираат мажи, индустрија за нафта и гас и многу силна година за индустрии во кои доминираат жени, како што се здравствената заштита и образование”.

Експертите укажуваат на неколку начини кои можат да го подобрат паритетот во процесот на вработување и напредување, вклучително поголем пристап до менторство и спонзорство, како и ограничување на родовата пристрасност во работата.

Лоренцети додава дека жените кои имаат уеспех јавно може да ги инспирираат другите жени да ја разгледаат работата за себе. Кога повеќе жени ќе се приклучат на теренот и ќе успеат, тоа може да има трајно влијание на тоа каков вид работник се потикнува и поздравува, да се придружат во одредени професии.

Еве ги највисоките работни места на кои жените оствариле најголемо влијание:

10. Менаџер за корисничка поддршка

Просечна плата: 55.000 долари годишно

9. Советник за заштита на животната средина

Просечна плата: 57.800 долари годишно

8. Специјалист за анимација

Просечна плата: 43.900 долари годишно

7. Веб дизајнер

Просечна плата: 52.000 долари годишно

6. Дизајнер

Просечна плата: 80.000 долари годишно

5. Специјалист за јавна политика

Просечна плата: 57.800 долари годишно

4. Стоматолошки техничар

Просечна плата: 22 долари на час

3. Медицински работник

Просечна плата: 105.000 долари годишно

2. Графички менаџер за производство

Просечна плата: 62.400 долари годишно

1. Менаџер за малопродажни операции

Просечна плата: 55.300 долари годишно

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Како да одржите мотивација ако работите од дома

  Оние што работат од дома, знаат колку е тешко да се одржи мотивацијата, продуктивноста и концентрацијата во услови каде има толку многу работи што можат…

 • Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Колку е тешко да се биде сам со сопствените мисли?

  Луѓето би сториле било што, само да не бидат препуштени на своите мисли – прилично е поразителен заклучокот на научниците по спроведувањето на истражувањата. Нова…

 • 5 навики на најбогатиот човек во светот

  5 навики на најбогатиот човек во светот

  Богатството на Џеф Безос е проценето на 121,1 милијарди долари. Ова се неговите навики кои секој може да ги усвои. Можеби нема да станете милијардер,…

 • 5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  5 најдобри деловни совети на Ворен Бафет

  Ворен Бафет е американски инвеститор, бизнисмен и филантроп. Роден е на 30 август 1930 година во Омаха (Небраска, САД), каде и живее. Познат е како…

 • Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Познатиот милијардер тврди дека ова е најдобриот совет кој некогаш го добил

  Марк Кубан е познат американски претприемач и инвеститор чие богатство се проценува на околу 4 милијарди долари, а за Business Insider го откри советот за…

 • Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Инвестирајте како Ворен Бафет со помош на три општи правила

  Постојат повеќе причини поради кои би можеле да одлучите да инвестирате во одредена компанија. Сепак, милијардерот и директор во Berkshire Hathaway, Ворен Бафет, вели дека…

 • Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

  При вработување во мултинационалната компанија Amazon, потенцијалниот вработен мора да има специфични карактеристики. Една од нив е можноста да ги учите своите работодавци. Начинот на…

 • Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Едноставен психолошки трик како да се чувствувате попродуктивни

  Според истражувањето на Fuqua – школа за бизнис и маркетинг од Универзитетот Дјук и школата Wahrton од Универзитетот во Пенсилванија, луѓето често претпоставуваат како мултитаскингот нè…

 • Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Како да ви стане понеделник омилен ден во неделата

  Најлошиот ден во неделата за многумина е понеделник, a причини за тоа има многу. Враќање на работа, почеток на нова недела, нови работни обврски, задачи…

 • Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  Вниманието на милениумците е 12 секунди, а на генерацијата Z само 8 секунди

  “Помладите генерации сè помалку конзумираат линеарна телевизија и поминуваат многу повеќе време на интернет. Според IPSOS, дури и кога гледаат телевизија за време на рекламен…